AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Magdalena Zawiła-Niedźwiecka, 2010-11-07
Warszawa

Geografia, Konspekty

Klasyfikacja genetyczna skał - konspekt lekcji dla szkół ponadgimnazjalnych

- n +

Temat lekcji: KLASYFIKACJA GENETYCZNA SKAŁ


1. Klasa: I LO, Technikum

3. Cel ogólny lekcji: Uczniowie klasyfikują skały, uwzględniając sposób ich powstawania

4. Cele operacyjne lekcji: Uczeń po zrealizowaniu tematu potrafi:

a.) zdefiniować skałę i minerał, jako podstawowy składnik skały

b.) dokonać podziału minerałów na: skałotwórcze i złożowe i podać przykłady minerałów skałotwórczych i złożowych

b.) dokonać podziału skał na typy i rodzaje, ze względu na ich genezę

c.) podać przykłady do każdego rodzaju skał

d.) rozpoznać i scharakteryzować poszczególne przykłady skał posługując się okazami

e.) podać przykłady zastosowania wybranych przykładów skał.

5. Metody pracy na lekcji: elementy wykładu z zastosowaniem okazów skał, pogadanka heurystyczna z całą klasą

6. Formy organizacji na lekcji: praca zbiorowa

7. Środki dydaktyczne: okazy skał, tablica, podręczniki

8. Typ lekcji: podająca

9. Przebieg lekcji:

a.) Faza początkowa: prawdzenie listy obecności,
przygotowanie pomocy dydaktycznych
powtórzenie wiadomości o procesach egzogenicznych (kontrola z oceną)
podanie tematu lekcji, wprowadzenie do nowego materiału.

b.) Faza właściwa lekcji:
elementy wykładu wprowadzającego do tematu lekcji (podanie definicji minerału jako podstawowego składnika skały oraz definicji skały, podział minerałów, omówienie głównych cech minerałów i najczęściej występujących w przyrodzie przykładów minerałów)
pogadanka heurystyczna dotycząca podziału skał na typy i rodzaje ze względu na ich genezę z wykorzystaniem okazów skał, uczniowie, oglądając okazy podają cechy charakterystyczne poszczególnych przykładów skał i możliwości ich wykorzystania przez człowieka
podsumowanie przez nauczyciela zgromadzonych informacji za pomocą schematu klasyfikacji genetycznej skał (rysunek w formie tabeli na tablicy), który uczniowie rysują w zeszytach

c.) Faza końcowa lekcji: podsumowanie lekcji, ocena aktywności uczniów.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3530


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.