Katalog

Dorota Chrabąszcz, 2010-10-07
Mielec


Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

"Agent bezpieczeństwa"

- n +

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6 letnich realizacja programu „Bezpieczny przedszkolak”

Temat: „Jestem bezpieczny”

Cele:
Dziecko:
- potrafi podać swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania;
-wie , komu i w jakiej sytuacji może ujawnić swoje dane;
- zna i przestrzega zasady bezpiecznej zabawy w sali, ogrodzie przedszkolnym i w parku;
- potrafi rozpoznać podaną sytuację jako zagrażającą zdrowiu i bezpieczeństwu;
- potrafi wymienić kilka niebezpieczeństw z jakimi może spotkać się w środowisku przyrodniczym;
- potrafi wymienić kilka niebezpiecznych miejsc i urządzeń z jakimi może spotkać się w środowisku przedszkolnym i domowym;
- zna i prawidłowo wykonuje pozycję obronną przed oszczekującym psem i atakującym psem;
- zna zasady bezpiecznego zachowania na ulicy;
- wie jak zachować się w kontakcie z nieznajomym;
- szybko reaguje na polecenia;
Metody: zadań stawianych do wykonania, słowna, czynna, twórczego myślenia, burza mózgów, trening autogenny Schultza w adaptacji W.Polender, drama,
Środki dydaktyczne:
Napis : Mądra głowa dobrze wie, co jest dobre, a co złe, tamburyno, medale postać detektywa Kubusia Puchatka, czerwone lizaki dla każdego dziecka, muzyka relaksacyjna, telefon, numer 999, 998, 997 duże puzzle.
Przebieg zajęć:
Nauczycielka informuje dzieci że do sali przybył miły gość Detektyw Kubuś Puchatek , który chce przeprowadzić śledztwo , co dzieci wiedzą o bezpieczeństwie, czy umieją zachować się w trudnych sytuacjach., czy zdadzą test na agentów bezpieczeństwa.
1.Zabawa „Witamy się” Dzieci wypowiadają słowa i wykonują ćwiczenia.
Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu ( unoszenie rąk do góry)
Możemy być też całkiem mali ( przykucanie)
Ale nigdy nie będziemy sami. Jesteśmy szczęśliwi bo jesteśmy bezpieczni w przedszkolu.
2.Zabawa:”Rytmiczne imię” Detektyw Kubuś Puchatek przedstawia się dzieciom, dzieci przedstawiają się rytmicznie wypowiadając swoje imiona.
3. Detektyw Kubuś Puchatek zadaje dzieciom pytanie: Co może być źródłem niebezpieczeństwa? Zarówno w domu jak i w przedszkolu?
Dzieci swobodnie odpowiadają na pytanie: ogień, woda, gorąca woda, prąd, urządzenia elektryczne, ostre narzędzia np. gwóźdź w płocie, szkło, nieznane substancje, grzyby, nieznajomy. Dziękuję wam pięknie odpowiadałyście mówi Detektyw Kubuś Puchatek.
4.Detektyw Kubuś Puchatek zaprasza dzieci do zabawy :”Jak to się skończy”
Dzieci proponują zakończenie sytuacji;
wspinam się na meble, wsadzam do kontaktu gwoździa, bawię się na boisku szkolnym ostrym szkłem, wyglądam przez okno, bawię się zepsutą zabawką, bawię się lekami znalezionymi w lesie na wycieczce , huśtam się na krzesełku, trzymam nożyczki do góry, w trakcie drogi do lasku na wycieczkę wybiegam na jezdnię, oddalam się z nieznajomym który dał mi cukierka. Macie dużo wiadomości na ten temat mówi Detektyw Kubuś Puchatek.
5.Zabawa „Czarodziejski worek”. Dzieci wyciągają z worka rysunki przedmiotów do zabawy bezpiecznej i nie. Dzieci nazywają przedmioty i mówią czy można się nimi bawić czy nie. Super jesteście bardzo zdolni Detektyw Puchatek chwali dzieci.
6.Detektyw Kubuś Puchatek zaprasza dzieci do zabawy ruchowej „Jestem bezpieczny, bo ja pomagam innym i mi pomogą”. Dzieci w parach pomagają na zmianę sobie: pomóż koledze przejść po śliskim chodniku, pada deszcz weź przyjaciela pod parasol, pomóż koledze wejść pod górę, kolega zranił się w kolano co zrobisz, udziel mu pierwszej pomocy. Zmiana ról. Jestem z was dumny chwali dzieci Detektyw.
7.Detektyw Kubuś Puchatek zaprasza dzieci do zabawy: „Kto może znać moje dane?”I dlaczego? Która odpowiedź jest poprawna?
Dzieci podnoszą lizaki jeżeli odpowiedź brzmi tak
- koleżanka z przedszkola, którą zapraszam na urodziny;
- sympatyczny pan, który chce podwieźć mnie do domu swoim nowym samochodem,
-policjant, który znalazł mnie gdy się zgubiłam;
- miła pani, którą spotkałam na szkolnym boisku. Teraz wiem, że nie dacie się oszukać nikomu chwali dzieci Detektyw Kubuś Puchatek.
-Kiedy musisz przejść przez jezdnię:
a) szukasz „zebry” lub sygnalizacji świetlnej,
b) przechodzisz tam gdzie jesteś, bo tak jest wygodnie,
Przy poprawnej odpowiedzi Kubuś podnosi napis BRAWO!
-Co zrobisz gdy piłka kopnięta z boiska wypadnie na ulicę?
a) pobiegniesz szybko za nią,
b) poprosisz kogoś dorosłego aby pomógł ci ją odzyskać,

-Gdy musisz przejść przez jezdnię w miejscu nie oznaczonym trzeba:
b) przebiec szybko na drugą stronę,
c) spojrzeć w lewo, w prawo i znów w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść.
- W samochodzie zawsze należy zapiąć :
b) kurtkę
c) pasy
- Dzieci noszą światła odblaskowe aby:
a) ładnie wyglądać
b) być z daleka dobrze widocznym na drodze

8.Detektyw Kubuś Puchatek zaprasza dzieci do zabawy ”Pogotowie”. Chętne dzieci dzwonią na pogotowie przedstawiając się i prosząc o pomoc Mam na imię.. mieszkam na ulicy… proszę o pomoc bo…. Wasza pani może być z was dumna dużo was nauczyła w tym temacie detektyw Kubuś Puchatek chwali dzieci. Dzieci stają w kole, idą w rytm muzyki, stają przy kolorowych kartkach gdy muzyka milknie, wg kolorów rozdzielają się na 3 grupy i układają puzlle z numerami pogotowia 999, straży 998, policji 997.
9.Detektyw Kubuś Puchatek zaprasza dzieci do zabawy „ Moje ulubione, bezpieczne bajki”. Dzieci wypowiadają się na temat obrazków z ulubionych bajek na których coś jest nie tak jak trzeba.(Pinokio bawi się ogniem, Czerwony Kapturek idzie przez las w czasie burzy i grzmotów, Kopciuszek zbiega po schodach z lizakiem, Prosiaczek zrywa nieznane owoce, Calineczka włącza do kontaktu wtyczkę Bolek bawi się z osami, Księżniczka głaszcze nieznanego psa. Detektyw chwali dzieci za spostrzegawczość.
10.Detektyw Kubuś Puchatek zaprasza dzieci do zabawy ruchowej „Uwaga pies”. Dzieci tańczą. Na przerwę muzyczną prezentują postawę obronną przed oszczekującym psem. Super chwali dzieci gość.
11.Zabawa „Wyrzucamy niebezpieczeństwa”. Dzieci robią z gazet kule i wrzucają je do kosza. Aby nigdy więcej nie stanęły na naszej drodze.
12. Ćwiczenia relaksacyjne. Detektyw Kubuś Puchatek zaprasza dzieci do ćwiczeń relaksacyjnych przy muzyce.
„Kubuś leży w łóżeczku i myśli sobie – czuję, jak moja lewa noga staje się ciężka, jest już bardzo ciężka. Jest już tak ciężka jak duży kamień na drodze. Jest już tak ciężka, że nie mogę jej podnieść. (....) Oddycham równo i spokojnie. Nóżki też są już leniwe. Najpierw prawa nóżka staje się ciężka, coraz cięższa. Jest już taka ciężka, że nie chce mi się nią ruszać. A teraz lewa nóżka zachowuje się tak samo. Jest bardzo ciężka. Czuję ciepło w rączkach i nóżkach. Ciepło jest w brzuszku. Całe ciało jest ciepłe jak w kąpieli.”

13. Ewaluacja zajęcia. Detektyw Kubuś Puchatek dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciu. Informuje że w wyniku przeprowadzonego śledztwa doszedł do wniosku że dzieci z grupy 02 zdały test na agentów bezpieczeństwa. Czyta napis: Mądra głowa dobrze wie, co jest dobre, a co nie. Wręcza wszystkim dzieciom medale.

Wyświetleń: 5866


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.