Katalog

Adrian Gubała, 2010-10-01
Ossy

Język polski, Konspekty

Konspekt lekcji j. polskiego w klasie IV - "To ja" - umiem się przedstawić i zaprezentować.

- n +

Klasa: IV SP

Temat lekcji: „To ja” – umiem się zaprezentować i przedstawić.

Czas realizacji tematu lekcji: 90 minut (dwie jednostki lekcyjne).

Zagadnienia do realizacji: autoprezentacja, elementy autocharakterystyki, słownictwo nazywające cechy charakteru.

Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:

• rozumie znaczenie pojęcia autoprezentacja;
• zna i rozumie słownictwo nazywające cechy charakteru;
b) Umiejętności
Uczeń:

• potrafi zredagować krótką wypowiedź o sobie;
• projektuje swoją wizytówkę;
• przygotowuje „krzyżówkę”, polegającą na dopisaniu cech charakteru do każdej litery swojego imienia.
c) Postawy
Uczeń:

• aktywnie uczestniczy w lekcji;
• podejmuje się jak najlepszego wykonania przydzielonych mu zadań;
• estetycznie wykonuje swoją pracę;
• wykorzystuje wiadomości i umiejętności nabyte podczas lekcji w życiu codziennym.

Metody i formy pracy na lekcji:
• heureza;
• ćwiczenia praktyczne;
• podająca;
• indywidualna z kartą pracy.

Środki dydaktyczne:
• „bank słów” nazywających cechy charakteru;
• karta pracy;
• kolorowe przybory do pisania.

Przebieg lekcji:
Pierwsza jednostka lekcyjna
ogniwo wstępne:

• powitanie uczniów;
• sprawdzenie obecności;
• przypomnienie, czego dotyczyła poprzednia lekcja;
• zapoznanie uczniów z celami lekcji (dziś będziemy się przedstawiać, prezentować, dowiecie się, co to jest autoprezentacja);
• zapisanie tematu lekcji na tablicy:

„To ja” – umiem się przedstawić i zaprezentować.


ogniwo centralne:

• pytanie do uczniów o znaczenie słowa autoprezentacja (z czym Wam się kojarzy to słowo, jak myślicie, co oznacza słowo autoprezentacja?)
• nauczyciel zapisuje na tablicy, co znaczy słowo autoprezentacja, uczniowie przepisują zapis z tablicy do swoich zeszytów;
• nauczyciel wyjaśnia uczniom, że zwykle przedstawiamy się imieniem i nazwiskiem, najpierw podajemy swoje imię, potem nazwisko, zwraca uwagę uczniów na to, że czasami ta kolejność jest odwrócona (różne dokumenty, lista uczniów klasy
w dzienniku lekcyjnym);
• rozdanie kart pracy (por. załączniki);
• nauczyciel uzupełnia kartę pracy jako pierwszy i przedstawia swój zapis uczniom; następnie uczniowie uzupełniają swoje karty pracy;
• uczniowie – ochotnicy odczytują zapisy w swoich kartach; nauczyciel nagradza uczniów odpowiednimi ocenami za pracę na lekcji;
• rozdanie kartek z „bankiem słów”;
• zadanie dla uczniów: podkreśl te słowa z „banku słów”, które są dla Ciebie niezrozumiałe.
ogniwo końcowe:
• podsumowanie lekcji – wybrany uczeń głośno odczytuje zapisaną wcześniej definicję słowa autoprezentacja;
praca domowa – zaprojektuję swoją wizytówkę (nauczyciel zapisuje na tablicy,
a uczniowie w swoich zeszytach).

Druga jednostka lekcyjna

ogniwo wstępne:
• powitanie uczniów;
• sprawdzenie obecności;
• przypomnienie, o czym mówiliśmy wczoraj, na czym skończyliśmy wczorajszą lekcję (podkreślenie słów niezrozumiałych z „banku słów”);
• nauczyciel sprawdza, czy uczniowie odrobili pracę domową;
• kilku uczniów prezentuje swoje wizytówki;
• uczniowie dopisują numer i datę do lekcji wczorajszej;
ogniwo centralne:
• uczniowie wskazują, które słowa są dla nich niezrozumiałe, nauczyciel zapisuje je na tablicy;
• uczniowie mówią, jak oni rozumieją dane słowo, próby zdefiniowana;
• nauczyciel zapisuje na tablicy krótkie, zrozumiałe wyjaśnienia; uczniowie przepisują notatkę z tablicy:

entuzjastyczny – ktoś pełen zapału,
flegmatyczny – ktoś bardzo powolny;
ambitny – ktoś, kto chce coś osiągnąć w życiu,
skąpy – ktoś do przesady oszczędny,
sumienny – człowiek uczciwy, rzetelny,
nieufny – ktoś nieufający innym,
jednomyślny – zgodny,
obojętny – ktoś, kto nie wykazuje zainteresowania,
hojny – ktoś lubiący dzielić się z innymi;

• zabawa dydaktyczna – uczeń przypisuje do każdej litery swojego imienia odpowiednią cechę charakteru – dokonuje w zapisu w zeszycie, używa kolorowych długopisów; pomocą dla ucznia jest „bank słów” oraz notatka z zeszytu przedmiotowego; nauczyciel zaczyna od siebie, pisze na tablicy swoje imię i dopisuje odpowiednie cechy charakteru:
AMBITNY
DZIELNY
ROZEŚMIANY
INTELIGENTNY
AKTYWNY
NIEUFNY

• dzieci pracują samodzielnie, nauczyciel kontroluje zapisy w ich zeszytach, dokonuje ewentualnej poprawy, wyjaśnia, na czym polegają błędy;
• nauczyciel uświadamia uczniom, jak ważna jest prawidłowa pisownia pod względem ortograficznym;
• uczniowie prezentują rezultaty swojej pracy, zostają ocenieni za pracę na lekcji;
ogniwo końcowe:
• podsumowanie lekcji – wybrany uczeń odczytuje notatkę z lekcji – wytłumaczone słowa, które okazały się dla uczniów niezrozumiałe; uczeń – ochotnik dokonuje prezentacji swojego kolegi z ławki;
• nauczyciel prosi uczniów o ocenienie przeprowadzonej lekcji (rozdaje dzieciom przygotowane w tym celu kartki).

Załączniki:

• kartka – „bank słów” (zbiór słownictwa nazywającego cechy charakteru);
• karta pracy „To ja”.


KARTA PRACY „TO JA”


Mam na imię………………………………………………………..........................................

Czuję się świetnie, gdy……………………………………………………….......................

…………………………………………………………………………………………………...

Jestem dumny z siebie, gdy…………………………………………………………….......

…………………………………………………………………………………………………...

Najlepiej potrafię…………………………………………………………………………......

…………………………………………………………………………………………………...


Oto „bank słów”, które nazywają cechy charakteru. Z podanego słownictwa można skorzystać, gdy prezentujemy siebie albo innych.


ambitny, beztroski, ciekawski, cierpliwy, dumny, energiczny, entuzjastyczny, flegmatyczny, gadatliwy, gościnny, grzeczny, hojny, honorowy, inteligentny, jednomyślny, kapryśny, kłótliwy, leniwy, łagodny, łatwowierny, małomówny,
mądry, miły, nerwowy, niedbały, nieśmiały, nieufny, obojętny, ostrożny, pomocny, pracowity, roztrzepany, samolubny, skąpy, spokojny, sumienny,
sympatyczny, szalony, śmiały, tajemniczy, towarzyski, uczciwy, ufny, uparty,
utalentowany, wesoły, wścibski, wyrozumiały, zaradny, zazdrosny, zły, życzliwy.
Wyświetleń: 8277


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.