Katalog

Agnieszka Kaźmierska, 2010-09-22
Rybnik

Przyroda, Scenariusze

Scenariusz

- n +

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ PRZYRODY W KLASIE SZÓSTEJ

TEMAT: Różnorodność roślin i zwierząt w lesie równikowym
Cele:
1. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń:
- wie jakie rośliny występują w lesie równikowym
-wymienia zwierzęta występujące w lesie równikowym
- przypomina kontynenty i miejsca gdzie występuje las równikowy
- potrafi przypomnieć warunki panujące w lesie równikowym

B. Rozumienie wiadomości:
Uczeń:
- określa wpływ klimatu na rośliny i zwierzęta
- rozróżnia rośliny i zwierzęta lasów równikowych
- zna znaczenie lasów równikowych
- wyjaśnia wpływ człowieka na las równikowy

2. Umiejętności
Uczeń:
- potrafi zauważyć przystosowania zwierząt i roślin do warunków panujących w lesie równikowym
- przyporządkuje przystosowania do określonych roślin i zwierząt
- proponuje sposoby ochrony lasów równikowych
- rozpoznaje rośliny i zwierzęta lasów równikowych


Metody pracy: pokaz, dyskusja, gra dydaktyczna – tropikalny Piotruś
Formy pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: własna prezentacja multimedialna, multimedialna encyklopedia przyrody, film z płyty CD do podręcznika, karty do tropikalnego Piotrusia, film ze strony internetowej

ETAPY LEKCJI:
1.Zaangażowanie (10 min):
Przebieg lekcji:
przypomnienie wiadomości z lekcji poprzedniej o położeniu i klimacie lasów równikowych podczas pokazu prezentacji multimedialnej
zapoznanie się z kartami gry
Czynności nauczyciela:
pomaga przypomnieć wiadomości podczas przeprowadzania pokazu
organizuje pary do gry
wyjaśnia zasady gry
Metoda dydaktyczna:
pokaz, pogadanka
2. Przekształcanie (10 min):
Przebieg lekcji:
przeprowadzenie gry
Czynności nauczyciela:
pomaga, nadzoruje, motywuje
Metoda dydaktyczna:
gra dydaktyczna
3. Prezentacja (10 min):
prezentacja wyników gry
Czynności nauczyciela:
słucha, dyskutuje, w razie potrzeby poprawia
Metoda dydaktyczna:
pokaz, prezentacja
4. Refleksja (15 min)
Przebieg lekcji:
analiza tekstu o znaczeniu i ochronie lasów równikowych
dyskusja na w/w temat temat
Czynności nauczyciela:
Ocenia aktywność uczniów
pomaga w formułowaniu wniosków
Metoda dydaktyczna:
dyskusja

Bibliografia:
WWW.naszaekologia.pl
WWW.smog.pl






























Gra dydaktyczna – tropikalny Piotruś

Należy przyporządkować określenia zwierząt do nazwy, czyli połączyć to w pary.

Najczęściej zwisam grzbietem w dół z gałęzi drzew. Służą mi do tego długie przednie kończyny zakończone hakowatymi pazurami



Posiadam mocny dziób o ostrych krawędziach. Używam go do rozłupania nasion. Mam kolorowe pióra




Nie mam nóg, dlatego tylko pełzam. Swoje ofiary zabijam jadem za pomocą długich zębów jadowych



Posiadam długi cienki dziób do spijania nektaru z kwiatów. Bardzo szybko poruszam skrzydełkami.



Potrafię zmieniać barwy w zależności od otoczenia. Moje oczy mogą poruszać się w różnych kierunkach



Posiadam bardzo sprawne pięciopalczaste kończyny przednie z przeciwstawnym kciukiem, dlatego potrafię wykorzystać kamienie jako narzędzia



Mam długie, przednie zęby – siekacze,które rosną mi przez całe życie, jestem największym gryzoniem



Moja mocna szczęka i ostre kły czynią mnie najlepszym z drapieżców. Oprócz tego jestem bardzo szybki.



Natura wyposażyła moją skórę w mocne barwy. W ten sposób ostrzegam inne zwierzęta: „nie jedz mnie- jestem trująca”



Najczęściej zwisam grzbietem w dół z gałęzi drzew. Służą mi do tego długie przednie kończyny zakończone hakowatymi pazurami



Posiadam mocny dziób o ostrych krawędziach. Używam go do rozłupania nasion. Mam kolorowe pióra



MAMBA



PAPUGA ARA



KOLIBER



KAMELEON



GORYL



KAPIBARA



JAGUAR



DRZEWOŁAZ



LENIWIEC

Wyświetleń: 1946


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.