|
|
Katalog Paweł Zieliński, 2010-09-20 Łódź Matematyka, Konspekty Scenariusz lekcji matematyki "Szukamy dzielników i wielokrotności liczb naturalnych"Temat: Dzielniki i wielokrotności liczby naturalnej 1. Cele lekcji: - wprowadzenie pojęcia dzielnika i wielokrotności liczby, - kształcenie umiejętności wyznaczania dzielników i wielokrotności danej liczby, - utrwalanie pamięciowego mnożenia i dzielenia liczb, - umiejętność argumentacji i wypowiadania się, - umiejętność pracy indywidualnej i w zespole. 2. Metody pracy: - praca zbiorowa i indywidualna, - pogadanka, dyskusja – przypomnienie potrzebnych wiadomości wprowadzenie nowych pojęć. 3. Środki dydaktyczne: - karty pracy, - rozsypanka cyfrowa. 4. Przebieg lekcji: a) Czynności organizacyjne: - Powitanie uczniów, - Przedstawienie tematu, przebiegu i celów lekcji, - Sprawdzenie pracy domowej. b) Ćwiczenia w mnożeniu i dzieleniu pamięciowym w zakresie 100.Uczeń odpowiada na pytanie np. podaj czterokrotność (n - krotność) liczby 6, 8, 9, 7... , następnie wybiera kolegę, któremu zadaje pytanie, ten odpowiada i zadaje pytanie następnemu. c) Uczniowie ustalają jaka może być reszta z dzielenia liczby przez kolejne liczby naturalne, dochodząc do definicji o dzielniku liczby naturalnej, a następnie formułują określenie wielokrotności liczby naturalnej d) Uczniowie otrzymują kartki z zadaniami - rozwiązują je samodzielnie. Zadanie 1. Spośród liczb 0 , 1 , 2, 3, 4, 5, 6 , 7 , 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18,19, 20 wypisz dzielniki 12 i 18 Zadanie 2. Następujące liczby : 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 podkreśl różnymi kolorami: a) czarnym - wielokrotności liczby 2 b) zielonym - wielokrotności liczby 3 c) niebieskim - wielokrotności liczby 4 Zadanie 3. Podaj po pięć kolejnych wielokrotności liczb 5, 7 i 13.Co zauważyłeś? e) Układanie w parach rozsypanki cyfrowej.Uczniowie w parach otrzymują kopertę z rozsypanką cyfrową składającą się z 3 kartoników - na każdym kartoniku napisana jest jedna cyfra np. 2 4 0. Z podanych cyfr ułożyć wszystkie możliwe jednocyfrowe, dwucyfrowe i trzycyfrowe liczby, które są wielokrotnościami liczby np. 4. Wypisać wszystkie dzielniki jednej z liczb dwucyfrowych. f) Podsumowanie lekcji odbywa się w formie zabawy dzielnikiem.W trakcie zabawy, każdy uczeń jest liczbą równą jego numerowi w dzienniku. Wybrany uczeń wstaje i przedstawia się, np. „ Jestem liczbą 8. Jestem swoim dzielnikiem, jestem swoją wielokrotnością”. Następnie wstają uczniowie „dzielniki” i „wielokrotności” liczby 8 i przedstawiają się, np. „Jestem liczbą 4. Jestem twoim dzielnikiem”, Jestem liczbą 16. Jestem twoją wielokrotnością”, itd. Pozostali uczniowie kontrolują prawidłowość wypowiedzi kolegów, uzupełniają brakujące dzielniki i wielokrotności. Wyświetleń: 2086
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |