![]() |
![]() |
Katalog Edyta Pawłowska, 2010-08-26 Pokój Edukacja czytelnicza, Scenariusze Jak uczyć się samodzielnie, czyli wirtualne wędrówki po francuskich stronach internetowych. Scenariusz zajęć edukacyjno - wychowawczych z wykorzystaniem multimediów.Jak uczyć się samodzielnie, czyli wirtualne wędrówki po francuskich stronach internetowych. Scenariusz zajęć edukacyjno-wychowawczych z wykorzystaniem multimediów. Cele ogólne: - zapoznanie uczniów z różnymi źródłami informacji, pokazanie roli Internetu jako źródła informacji; - wykorzystanie komputera do celów edukacyjnych; - organizacja czasu wolnego młodzieży uczęszczającej do klas z rozszerzonym językiem francuskim, zainteresowanych samodzielną nauką języka francuskiego i znających język na poziomie średnio-zaawansowanym; - pokazanie jak skutecznie uczyć się języka francuskiego korzystając z Internetu Cele operacyjne: - młodzież doskonali umiejętności korzystania z zasobów internetowych; - zapoznanie uczniów z adresami popularnych wyszukiwarek internetowych; - wykorzystanie programów Word i PowerPoint Formy: zbiorowa i indywidualna Metody: pogadanka, ćwiczenia – praca przy komputerze Materiał dydaktyczny: Strony internetowe: http://www.tv5.org http://www.tivi5mondeplus.com http://francuski.fr http://www.lepetitjournal.com/varsovie.html http://pl.franceguide.com http://www.ambafrance-pl.org http://www.la-conjugaison.fr www.club-forum.com http://www.touteleurope.fr http://www.echos.pl http://www.varsovieaccueil.com http://ksiegarniaedukator.pl , http://www.marjanna.com.pl www.mowimypofrancusku.pl www.francuski.fr www.iletaitunehistoire.com http://www.languageguide.org/francais/ http://www.laits.utexas.edu/fi/index.html http://www.toujoursdesmots.com/ http://fr.akinator.com/ Środki dydaktyczne: sześć stanowisk komputerowych Realizacja: cykl dwóch zajęć po 120 minut. Czynności wstępne nauczyciela: utworzenie na każdym stanowisku nowego folderu Wirtualne wędrówki po francuskich stronach internetowych oraz dodanie do niego stron internetowych, które będą wykorzystywane podczas zajęć. Przebieg zajęć: - Powitanie uczniów. - Zapoznanie z tematem zajęć. - Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy. Każda z grup: a) odszukuje na pulpicie folderu „Wirtualne wędrówki po francuskich stronach internetowych”, przegląda je i stara się je opisać w kilku zdaniach: może to być krótki opis-reklama zachęcający do odwiedzenia strony, krótka informacja dla kogo jest przeznaczona strona i co zawiera. b) ustala, które strony są najbardziej - jej zdaniem - przydatne w samodzielnej nauce języka francuskiego i uzasadnia ustnie dlaczego. - Nauczyciel obserwuje pracę młodzieży, pomaga, udziela instrukcji i pomocy, kontroluje stopień wykonywania zadań. - Ewaluacja – podsumowanie: zajęć: każda z grup podaje efekt swojej pracy dzieli się wrażeniami. - Banner reklamujący: ustalamy, która strona była najchętniej wybierana przez grupy. Każda z grup wymyśla hasło na banner reklamujący wybraną stronę internetową. Liderzy grup odczytują hasła. - Na podstawie zebranych informacji każda z grup wykonuje prezentację multimedialną na temat: „Uczysz się języka francuskiego? Polecam ci te właśnie strony”. Prezentacja ma zawierać adresy stron internetowych, zdjęcia stron głównych, zakładki, propozycje korzystania z tych stron. Propozycje do punktu a) – opisy stron: http://www.tv5.org - absolutnie wszystko dla uczących się i uczących języka francuskiego. http://www.tivi5mondeplus.com - bajki, filmy, zabawy edukacyjne dla mniejszych miłośników kultury francuskiej. http://francuski.fr (wersja po polsku) - Język i kultura francuska w Polsce, wiadomości po polsku i francusku, czyli co się dzieje francuskiego w Polsce (zapowiedzi koncertów, wystaw, premier filmowych, konkursy). Tego nie wolno przegapić! http://www.lepetitjournal.com/varsovie.html - tu dowiesz się, co w Polsce piszczy, po francusku oczywiście. http://pl.franceguide.com - ODKRYJ FRANCJĘ - Oficjalna strona Francuskiej Organizacji Turystycznej (wersja po polsku). http://www.ambafrance-pl.org - strona Ambasady Francuskiej w Polsce. http://www.la-conjugaison.fr - 8.000 odmienionych czasowników francuskich! www.club-forum.com - w zakładce „Testez-vous” znajdziecie mnóstwo zadań leksykalno-gramatyczno-cywilizacyjnych. http://www.touteleurope.fr - Cała Europa (po francusku) za jednym kliknięciem! http://www.echos.pl - gazeta francuska o Polsce. http://www.varsovieaccueil.com - dla miłośników francuskiego mieszkających w Warszawie. http://ksiegarniaedukator.pl , http://www.marjanna.com.pl - księgarnie wydawnictw francuskojęzycznych. www.mowimypofrancusku.pl - strona dla początkujących miłośników języka francuskiego. www.iletaitunehistoire.com - dla tych, którzy lubią poczytać i posłuchać francuskich bajek, legend, piosenek i wierszy. http://www.languageguide.org/francais/ - znajdziecie tu zagadnienia gramatyczne oraz słownik tematyczny obejmujący kilkadziesiąt dziedzin, a klikając na odpowiednie wyrazy lub ilustracje, usłyszycie poprawną wymowę każdego wyrazu, każdego czasownika… Tu również posłuchacie fragmentów francuskiej klasyki. http://www.laits.utexas.edu/fi/index.html - a tu kolejna znakomita strona przygotowana przez studentów University of Texas, której nie wolno przegapić ucząc się języka francuskiego (tłumaczenia po angielsku, a zatem nie lada gratka dla tych, którzy uczą się obu języków równocześnie). http://www.toujoursdesmots.com/ - polecamy tym, którzy chcą poćwiczyć francuską ortografię słuchając fragmentów francuskich piosenek! http://fr.akinator.com/ - nauka poprzez zabawę: a chodzi tu o tajemniczego Alladyna. On zadaje Ci pytania po francusku, Ty odpowiadasz (oui albo non, albo je ne sais pas…) i już po chwili nasz bohater wie, o kim pomyślałeś!!! Podsumowanie: Uczniowie odpowiadają na pytania: - Jakie strony warto odwiedzić, kiedy rozpoczyna się naukę języka francuskiego? - Jakie strony mają charakter rozrywkowy? - Gdzie warto zajrzeć chcąc zobaczyć, jak poprawnie odmieniają się czasowniki francuskie ? - Na jakich stronach obejrzymy francuskie wiadomości telewizyjne, filmy i reportaże? - Które strony można polecić najmłodszym miłośnikom francuskiego? - Co można zaproponować tym, którzy chcą zwiedzić Francję? - Z jakiego źródła informacyjnego, waszym zdaniem, lepiej korzystać ucząc się języków obcych – z Internetu czy tradycyjnych zbiorów piśmienniczych? Wnioski końcowe/Uwagi: Internet to ważne źródło informacji, ale mankamentem jest nieuporządkowanie informacji. Należy umiejętnie posługiwać się wyszukiwarką internetową, dokonywać selekcji i oceny wybranych dokumentów. Najlepiej wybierać sprawdzone strony internetowe, by uczyć się skutecznie. Zadanie domowe: - Napisać recenzję wybranej strony internetowej do gazetki szkolnej. Efekty zajęć: - wzbogacenie wiadomości o strony pomocne w nauce języka francuskiego - pokazanie roli Internetu i zapoznanie uczniów z adresami wybranych wyszukiwarek internetowych - wykorzystanie programów Word i PowerPoint - zorganizowanie ciekawej i pożytecznej formy doskonalenia umiejętności językowych - kształcenie umiejętności korzystania z zasobów Internetu - budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki jako instytucji nastawionej na pracę z użytkownikiem o różnych wymaganiach edukacyjnych - uświadomienie korzyści oraz zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu - uświadomienie konieczności selekcji informacji internetowych i możliwości skorzystania także z tradycyjnych źródeł informacji. Bibliografia: Edyta Pawłowska: Moje ulubione strony internetowe do nauki języka francuskiego [online]. [dostęp 1 czerwca 2010]. Dostęp w Internecie w zakładce: język francuski: www.gzowski.opole.pl Urszula Kośla: Gdzie i jak znaleźć informację? Scenariusz lekcji z wykorzystaniem multimediów. „Biblioteka – Centrum Informacji” 2008 nr 2 Jolanta Miącz: Wirtualne wędrówki dookoła Polski. Scenariusz Zajęć edukacyjno-wychowawczych. „Biblioteka – Centrum Informacji” 2008 nr 2 Edyta Pawłowska, IV Liceum Ogólnokształcące przy ZSTiO im. K. Gzowskiego w Opolu Wyświetleń: 2212
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |