Katalog

Magdalena Zawiła-Niedźwiecka, 2010-08-17
Warszawa

Lekcja wychowawcza, Konspekty

Konspekt lekcji wychowawczej - Prowadzenie negocjacji - ćwiczenia

- n +

TEMAT: PROWADZENIE NEGOCJACJI - ĆWICZENIA

Cele operacyjne: Uczeń po zrealizowaniu tematu:

*Zna zasady prowadzenia prostych negocjacji
*Potrafi prowadzić negocjacje, o określonym temacie i założeniach
*Potrafi wcielić się w różne role podczas negocjacji
*Potrafi wyciągać wnioski
*Potrafi przedstawiać i bronić swoich racji
*Wie, co oznacza słowo kompromis.

Metoda prowadzenia zajęć: praca zespołowa – ćwiczenia.

Środki dydaktyczne: instrukcje sytuacji negocjacyjnych dla każdej z negocjujących stron

Przebieg zajęć:
Uczniowie dobierają się w pary lub zespoły negocjacyjne. Negocjacje dotyczą kupna/sprzedaży działki rekreacyjnej na Mazurach według określonych założeń zawartych w instrukcjach dla stron. Każda ze stron otrzymuje opis sytuacji odpowiedni dla zespołu, inny niż zespół przeciwny. Sytuacje opisane w instrukcjach są fikcyjne.

OGÓLNY OPIS SYTUACJI NEGOCJACYJNEJ - INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA.


Negocjacje dotyczą transakcji zakupu/sprzedaży działki rekreacyjnej o powierzchni 3000 m2 położonej nad jeziorem, niedaleko Mikołajek.
Na działce rośnie stare drzewo. W negocjacjach biorą udział:
Sprzedający, któremu zależy na tym, aby sprzedać działkę razem z drzewem i aby nowy właściciel nie wyciął drzewa w przyszłości. Drzewo zostało zasadzone przez pradziadka właściciela działki, przed wojną. Sprzedający, aby nie stracić na sprzedaży musi zaproponować cenę nie niższą niż 1750 zł/m2.
Kupujący zamierza kupić działkę za cenę nie wyższą niż 2000 zł/m2 . Zamierza także wyciąć drzewo i w przyszłości zbudować tam domek letniskowy.

Przewidywany finał negocjacji:
Kompromis pomiędzy negocjatorami – kupujący zapłaci za działkę 1800zł/m2 i zobowiąże się do tego, że nie wytnie drzewa w przyszłości.



INSTRUKCJA DLA UCZNIA (LUB GRUPY UCZNIÓW)


NEGOCJATOR 1 / KUPUJĄCY


Sytuacja przedstawiona poniżej jest sytuacją fikcyjną. Spróbuj znaleźć się na miejscu jej bohatera. Pamiętaj że twój przeciwnik nie może przeczytać tej instrukcji.



Byłeś latem na wakacjach na jeziorami Mazurskimi. Spędzałeś czas w domku na działce rekreacyjnej twoich znajomych. Zapragnąłeś sam mieć taką działkę. Kupiłeś nawet lokalną gazetę ogłoszeniową „Wiadomości Mazurskie”.
Podjąłeś decyzję o zakupie działki. Jest wrzesień, sobota. Postanowiłeś przejrzeć gazetę z wakacji. I widzisz......ogłoszenie wprost dla ciebie:
"Sprzedam działkę rekreacyjną o powierzchni 3000 m2
w okolicach Mikołajek nad jeziorem, w połowie zalesioną.
Tel. 0 600 000 000."
Zastanawiasz się, czy ogłoszenie jest jeszcze aktualne. Dzwonisz pod wskazany numer. Okazuje się, że działka nie została jeszcze sprzedana. Umawiasz się na spotkanie z właścicielem, aby obejrzeć działkę i wynegocjować cenę zakupu. Wiesz, że możesz przeznaczyć na ten zakup najwyżej 2000 zł/m2 .
Jedziesz na Mazury. Oglądasz działkę. Na pierwszy rzut oka – cudo!!. Ale...na działce rośnie stare drzewo. Trochę zasłania widok i na tym miejscu zamierzasz w przyszłości zbudować domek letniskowy. Zamierzasz je wyciąć. Przystępujesz do negocjacji ceny...



INSTRUKCJA DLA UCZNIA (LUB GRUPY UCZNIÓW)


NEGOCJATOR 2 / Sprzedający


Sytuacja przedstawiona poniżej jest sytuacją fikcyjną. Spróbuj znaleźć się na miejscu jej bohatera. Pamiętaj że twój przeciwnik nie może przeczytać tej instrukcji.


Wyjeżdżasz na stałe za granicę. Potrzebujesz pieniędzy na zagospodarowanie się w nowym mieszkaniu w Lizbonie. Posiadasz działkę rekreacyjną na Mazurach. Postanowiłeś ją sprzedać. Dałeś ogłoszenie o sprzedaży do lokalnej gazety w treści:
"Sprzedam działkę rekreacyjną o powierzchni 3000 m2
w okolicach Mikołajek nad jeziorem, w połowie zalesioną.
Tel. 0 600 000 000."

Trochę ci żal tej działki. Była własnością twojej rodziny od pokoleń. Rośnie na niej stare drzewo. Sadził je twój pradziadek, przed wojną, pamięta wiele sytuacji rodzinnych. Masz nadzieję, że nowy właściciel nie zetnie drzewa. Myślisz nawet o tym, aby zawrzeć to w umowie kupna/sprzedaży.
Jest wrzesień, sobota, zadzwonił klient z Warszawy. Chciałby obejrzeć działkę. Umówiłeś się na spotkanie. Wiesz, że nie możesz jej sprzedać za mniej niż 1750 zł/m2.
Wyświetleń: 7291


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.