Katalog

Joanna Pawłowska, 2010-08-09
Lwówek śląski

Język niemiecki, Konspekty

Lekcja języka niemieckiego w klasie II SP: "Haustiere"

- n +

KONSPEKT

klasa – II
prowadzący – Joanna Pawłowska
lekcja – języka niemieckiego
data -
temat – Haustiere – zwierzęta domowe. Utrwalamy słownictwo poprzez gry i zabawę.

Nauczane treści (podstawa programowa):
Podstawowe struktury gramatyczne umożliwiające formułowanie wypowiedzi w odniesieniu do teraźniejszości.
Podstawowe funkcje językowe umożliwiające poslugiwanie się językiem w prostych sytuacjach dnia codziennego.
Zasady wymowy.

Osiągnięcia (podstawa programowa):
Rozumienie ogólnego sensu prostych sytuacji komunikacyjnych, w tym intencji rozmówcy.
Rozumienie poleceń nauczyciela.
Zadawanie prostych pytań i udzielanie odpowiedzi.
Zdobywanie i udzielanie informacji w sytuacjach dnia codziennego.

Cele:
a) ogólne:
utrwalenie nazw poznanych zwierząt
b) szczegółowe:
rozumienie poleceń nauczyciela
rozumienie tekstu ze słuchu
poprawność wymowy, czytania, pisania
zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi.

Metody:
metoda audiowizualna – z użyciem obrazków
metoda audiolingwalna – powtarzanie za nauczycielem, chórem i indywidualne,
metoda TPR – reagowanie całym ciałem

Środki dydaktyczne:
plakat ze zwierzętami
płyta CD
odtwarzacz CD
podręcznik „Ich und du”
ćwiczenie „Ich und du”

Forma pracy:
z całym zespołem klasowym
w parach
indywidualna



PRZEBIEG LEKCJI

1.Część organizacyjna:
- przywitanie (Guten Morgen!)
- zadbanie o bezpieczeństwo uczniów w klasie
- sprawdzenie obecności.

2.Wstęp:
- podanie celu lekcji – utrwalenie nazw zwierząt.

3.Przebieg lekcji:
uczniowie odgrywają rolę tłumacza – tłumaczą na j.niem. polskie wyrazy i zdania zadawane przez nauczyciela,np. Koń? Chomik?pies?kot? Itp. Jak nazywa się twój kot? Jaki jest twój królik?
Nauczyciel wybiera dwóch uczniów do odegrania scenki: Hast du ein Haustier?Wie heisst dein Hund? Wie ist dein Hund?.
Zabawa: za pomocą pantomimy uczeń/uczennica pokazuje zwierzę a pozostali odgadują, Das ist... Ja, du bist dran/ Ja, komm!/ Nein, falsch.
Nauczyciel nakazuje: Macht die Hefte auf! Uczniowie zapisują datę i nowe słowa np. die Gans, das Schwein
uczniowie słuchają tekstu piosenki i zapamiętują usłyszane zwierzęta
nauczyciel nakazuje Macht die Buecher auf!, uczniowie czytają tekst piosenki, tłumaczą go
wspólne śpiewanie.
Uczniowie wykonują ćw.9/65
podsumowanie
pożegnanie


Wyświetleń: 3530


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.