Katalog

Anna Izdebna, 2010-08-09
Zagórów

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Scenariusz zajęcia zintegrowanego: "Wakacje tuz, tuż..."

- n +

Scenariusz
zajęcia zintegrowanego


Grupa: VI-6- latki
Prowadząca: Anna Izdebna
Temat kompleksowy: Bezpieczne wakacje
Temat zajęcia: „Wakacje tuz, tuż…”- zabawy utrwalające wiadomości i umiejętności dzieci z zakresu pojęć matematycznych oraz rozwoju mowy i myślenia.

Cele:
- dzieci rozwiązują krzyżówkę różnymi zmysłami;
- wypowiadają się na temat wiersza;
- odszukują po śladzie obrazek;
- posługują się liczebnikami porządkowymi, prawidłowo stosują określenia prawa strona, lewa strona, prawa ręka, lewa ręka
- wykonują działania matematyczne (+,-);
- prawidłowo stosują określenia: wysoko, nisko, w przód, w tył

Metody:
słowna- wiersz, rozmowa, objaśnienia;
czynna- rozwiązywanie zagadek, udział w zabawie „Pociąg”, elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, elementy pedagogiki zabawy, wykonywanie czapek, karta pracy;
oglądowa- plansze, ilustracje;

Formy pracy:
indywidualna- wypełnienie kart pracy, wykonywanie czapki;
zbiorowa- zabawy ruchowe;


Pomoce: krzyżówka z litrami, rekwizyty do krzyżówki, magnetofon, płyta, wiersz, plansza „Plątanina”, podpisy, plansza „Plaża”, gazety, chust animacyjna, papierowe statki, karty pracy, frotki;


Przebieg zajęcia:

1. Rozpoczęcie zajęcia przy zabawie muzycznej:
„Ach jak przyjemnie i jak wesoło
Tu razem spotkać się
Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa
Do tyłu do przodu i raz, dwa, trzy.”
2. Rozwiązywanie krzyżówki różnymi zmysłami- hasło:
WAKACJE

KAWA
LALKA
OKNO
BANAN
KLOCEK
JAJKO
GWIZDEK


3. Wiersz J. Hocuba pt. „Wakacje”:
„Już czerwone otwiera lato bramy
a tam czeka nas las
w chłodnym mroku lśnią słońca polany
i strumyk na kamykach gra
już czeka piaszczysta plaża i morskiej wody smak
czekają na nas dalekie drogi
i bujna zieleń łąk- po prostu świat…”
4. Rozmowa na temat treści wiersza:
- Czy lubicie wakacje?
- Dlaczego?
- Gdzie wyjeżdżacie na wakacje?
-Teraz sprawdzimy gdzie na wakacje pojadą Ola, Ala i Tomek.
5. „Plątanina”- plansza
Wodzenie palcem po śladzie, odpowiedzi na pytania gdzie dzieci jadą na wakacje, dopasowanie podpisów:
Ola jedzie w góry.
Tomek jedzie nad jezioro.
Ala jedzie nad morze.
6. „Jedziemy pociągiem nad morze”.
Krzesła ustawione w dwa szeregi. Dzieci maszerują przy muzyce, na przerwę w muzyce zajmują miejsca, nauczyciel wydaje polecenia:
- Dzieci z piątego rzędu licząc ode mnie klasną w ręce;
- Dzieci z siódmego rzędu licząc ode mnie tupną nogą;
- Dzieci z trzeciego rzędu licząc ode mnie zamienią się miejscami z dziećmi z rzędu szóstego itp.;
7. Wykonanie czapek z gazety.
8. Plansza „Na plaży”:
Wykonywanie działań na poszczególnych elementach i dopasowanie elementu do odpowiedniego miejsca na planszy.
9. Zabawy z chustą animacyjną przy muzyce:
„Marsz”- dzieci maszerują trzymając chustę w prawej ręce, nauczyciel wydaje polecenie- trzymamy chustę w prawej ręce, wysoko, nisko, w lewej ręce itp.;
„Statki”- na chuście znajdują się papierowe statki, dzieci falują chustą tak, aby statki nie spadły;
„Pływacy”- dziecko kładzie się na chuście, pływa, pozostałe dzieci falują chustą;
10. Karta pracy „Statek”:
Dzieci otrzymują pokratkowaną kartkę pracy na środku znajduje się statek, w narożnikach latarnie morskie. Nauczyciel wydaje polecenia:
Statek płynie dwie kratki w górę. Trzy kratki w lewo, jedną kratkę w dół itp. Do której latarni popłynie statek?


Autor: Anna Izdebna
Wyświetleń: 6422


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.