Katalog

Wioletta Rumian, 2010-06-29
Kobierzyce

Przyroda, Konspekty

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 4: Zmiany wysokości Słońca nad widnokręgiem w ciągu roku.

- n +




KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 4

Temat: Zmiany wysokości Słońca nad widnokręgiem w ciągu roku.

CEL OGÓLNY: Uczeń wskazuje zmiany wysokości Słońca nad widnokręgiem w ciągu roku;

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń wyjaśnia jak zmieniają się tory ruchu Słońca na niebie w ciągu roku i ich konsekwencje;
Uczeń odczytuje i analizuje schematy;
Uczeń rozróżnia astronomiczne i klimatyczne pory roku;
Uczeń wyjaśnia pojęcia: równonoc wiosenna i jesienna, przesilenie zimowe i letnie;
Uczeń wymienia daty rozpoczęcia astronomicznych pór roku;

METODY NAUCZANIA: podające (mini-wykład, pogadanka); problemowe (opis i analiza schematu); eksponujące (prezentacja zestawu dydaktycznego „Oświetlenie Ziemi”); praktyczne (praca z atlasem); programowe (użycie podręcznika i zeszytu ćwiczeń);

FORMY PRACY: grupy 2-osobowe, indywidualna i zbiorowa;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: schematy w atlasie; plansza i karta pracy; elementy zestawu „Oświetlenie Ziemi”; podręcznik, zeszyt ćwiczeń;

PRZEBIEG LEKCJI:

CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe (sprawdzenie listy obecności i zadania domowego);
2. Wprowadzenie do tematu:
Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytania:
Co to jest gnomon?
Do czego służy gnomon?
Jak wyznaczyć za pomocą gnomonu kierunek północny?
Co to jest widnokrąg?
Kiedy możemy zobaczyć linię widnokręgu?
Co jest źródłem światła na Ziemi?
W której porze roku dni są najdłuższe?
W której porze roku dni są najkrótsze?
Kiedy topimy Marzannę?

OPRACOWANIE TEMATU:

1. Krótka pogadanka na temat pozornej wędrówki Słońca po niebie.
Jakie znaczenie ma i miało dawniej dla ludzi obserwowanie pozornego ruchu Słońca nad widnokręgiem?
Jak to się dzieje, że mamy dzień i noc?
Słońce jako nieruchoma gwiazda w środku Układu Słonecznego.
Pory roku klimatyczne i astronomiczne – różnice.
2. Omówienie rocznych zmian „toru ruchu” Słońca na niebie:
Pokazanie za pomocą zestawu dydaktycznego „Oświetlenie Ziemi” – intensywności nasłonecznienia Ziemi w cyklu rocznym;
Ustalenie dat rozpoczęcia poszczególnych pór roku oraz długości dni i nocy;
Wyjaśnienie pojęć: równonoc wiosenna, przesilenie letnie, równonoc jesienna i przesilenie zimowe.
Zmiany toru „ruchu” Słońca na niebie –długość toru i wysokość w zenicie nad widnokręgiem - konsekwencje tego – zmiany w przyrodzie w poszczególnych porach roku (podręcznik, atlas i schemat na tablicy).

PODSUMOWANIE:
1. Uczniowie na podsumowanie lekcji uzupełniają tekst z lukami – wiadomości z lekcji;
2. ocena aktywności
3. Wyjaśnienie i zapisanie zadania domowego.

NOTATKA – tekst z lukami:

Długość widomej wędrówki Słońca nad widnokręgiem zmienia się w ciągu roku. Najdłuższą drogę Słońce przebywa ……………., dni są wówczas …………….. ; najkrótszą drogę - …………….., dni są wówczas bardzo krótkie.
W dniach równonocy wiosennej: ………………….. i jesiennej …………………….Słonce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi na…………………. . Dzień i noc trwają wtedy po ………………………
22 grudnia rozpoczyna się astronomiczna ……………., dzień wtedy jest ……………….., a noc ……………………., jest to przesilenie zimowe.
W dniu ………………………jest przesilenie ……………, Słońce jest wysoko nad widnokręgiem, a dzień mamy …………………..

Wyświetleń: 7668


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.