Katalog

Piotr Ostrowski, 2010-06-16
Nowy Staw

Geografia, Konspekty

Konspekt lekcji geografii: Metody przedstawiania zjawisk na mapach.

- n +

KONSPEKT LEKCJI

• Hasło programowe: Metody przedstawiania zjawisk na mapach.


• Obowiązkowe ćwiczenia: wyszukiwanie informacji w podręczniku na temat metod przedstawiania zjawisk i rzeźby terenu na mapach, wykonywanie ćwiczeń polegających na przyporządkowaniu określonym zjawiskom odpowiednich metod, wykonywanie prostych szkiców polegających na wykorzystaniu poznanych metod, rozpoznawanie metod na mapach w atlasie geograficznym


• Wykaz literatury: podręcznik dla klasy I gimnazjum, atlas geograficzny


• Cele lekcji:
- poznawcze: uczeń zna metody przedstawiania zjawisk i rzeźby terenu na mapach, zna ich zastosowanie oraz sposoby konstruowania map w oparciu o te metody
- praktyczne: uczeń potrafi rozpoznać na mapie metody wykorzystane do jej konstrukcji, potrafi wykonywać proste szkice polegające na wykorzystaniu poznanych metod
- wychowawcze: uczeń twórczo prezentuje swoje pomysły, sprawnie współpracuje z kolegą z ławki oraz rozwija w sobie dociekliwość poznawczą świata



Plan lekcji:

0-5 Czynności organizacyjne, sprawdzenie przygotowania do lekcji
5-10 Różnorodność metod prezentacji zjawisk i rzeźby terenu
Nauczyciel wyjaśnia konieczność stosowania różnych metod do prezentacji określonych zjawisk geograficznych Podręcznik, tablica
Metoda informacyjna, pogadanka
Podanie informacji
10-20 Rodzaje metod prezentacji zjawisk i rzeźby terenu
Nauczyciel podaje najważniejsze rodzaje metod prezentacji zjawisk i rzeźby terenu oraz wyjaśnia sposób ich konstrukcji
Podręcznik, tablica, zeszyt
Metoda informacyjna, problemowa
Podanie informacji
20-30 Identyfikacja metod prezentacji zjawisk na mapach
Uczniowie odnajdują w atlasie różne mapy i określają metody ich konstrukcji, nauczyciel kontroluje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości
Podręcznik, zeszyt, atlas geograficzny
Metoda problemowa
Praca samodzielna uczniów
30-40 Konstruowanie szkicu polegającego na wykorzystaniu jednej z poznanych metod
Nauczyciel przypomina sposób konstrukcji izolinii i zadaje uczniom pracę samodzielną polegającą na wykonaniu prostego szkicu, kontroluje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości Podręcznik, tablica, zeszyt ćwiczeń
Metoda problemowa
Praca samodzielna uczniów
40-45 Czynności końcowe
Podsumowanie lekcji, wyjaśnienie pracy domowej
Tablica, zeszyt ćwiczeń
Pogadanka

Wyświetleń: 4240


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.