Katalog

Joanna Witkowska-Węgiel, 2010-06-12
Brzesko

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji języka niemieckiego : Wie spat ist es?

- n +


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Prowadzący: Joanna Witkowska-Węgiel
Typ szkoły: Gimnazjum
Poziom nauczania: klasa 1
Data: 22.02.2010

Temat lekcji: „ Wie spat ist es?” – „Która jest godzina?”

Cele jednostki lekcyjnej:

1. Utrwalenie i automatyzacja użycia liczb w celu określania czasu.
2. Rozszerzenie i utrwalenie słownictwa związanego z określaniem czasu, podawaniem godziny.
3. Aktywizacja uczniów do kreatywnej pracy ze słownictwem poprzez wprowadzenie ćwiczenia
w formie zabawy grupowej.

PRZEBIEG LEKCJI

I. Faza wstępna

1. Po powitaniu uczniów i sprawdzeniu obecności nauczyciel nawiązuje do znanych już uczniom z
poprzedniej lekcji form określania czasu i podawania godziny.
2. W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel prosi kilku uczniów o wylosowanie karteczek, na
których cyfrą zapisane są godziny, i o przyporządkowanie ich właściwym zdaniom zapisanym na
tablicy.

II. Wprowadzenie
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji, natomiast jeden z uczniów datę.
2. Nauczyciel przechodzi do wprowadzenia nowego materiału leksykalnego. Na tablicy pojawiają się
pytania „Wie spat ist es?”, „Um wie viel Uhr?”, jak i określenia typu „fruher”, „spater”. Nauczyciel
wyjaśnia znaczenie nowych pojęć. Na polecenie nauczyciela uczniowie przepisują je z tablicy,
jak i przykładowe zdania.

III. Faza ćwiczeń
1. Nauczyciel porusza się po klasie i zadaje wybranym uczniom pytanie „Wie spat ist es?” wskazując
przy tym na zegar trzymany w dłoni. W razie trudności nauczyciel pomaga uczniom odpowiedzieć
na to pytanie i koryguje ewentualne błędy językowe.
2. Nauczyciel wskazuje dwóch uczniów, którzy kolejno po sobie podchodzą do tablicy i rysują na nie
zegar z wybraną przez siebie godziną tak, by był on niewidoczny dla pozostałych. Zadaniem
uczniów jest odgadnięcie godziny, którą wskazuje narysowany zegar. Pomocne w odgadnięciu
prawidłowej godziny są określenia „fruher” lub „spater” („wcześniej” lub „później”)
3. Uczniowie otrzymują zadanie (zeszyt ćwiczeń, ćwiczenie 1, strona 48) polegające na połączeniu
strzałkami zegarów z właściwymi podpisami.
4. Uczniowie wykonują ćwiczenie 2 na tej samej stronie, które polega na wybraniu właściwej
odpowiedzi. Oba ćwiczenia uczniowie wykonują samodzielnie. W tym czasie nauczyciel porusza
się po klasie i kontroluje pracę uczniów. Po wykonaniu zadań cała klasa sprawdza ich poprawność.
5. Nauczyciel objaśnia sposób wykonania ćwiczenia 3 (zeszyt ćwiczeń, strona 48) zadanego jako
praca domowa.

IV. Podsumowanie
1. Nauczyciel przechodzi do podsumowania lekcji. Pyta uczniów czym zajmowali się na dzisiejszych
zajęciach, określa również jakie umiejętności uczniowie powinni mieć już opanowane.

Wyświetleń: 3465


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.