Katalog

Karolina Jakubiak, 2010-06-10
Rozprza

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców. Szanujemy zieleń.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW GRUPY 3 PRZEPROWADZONYCH PRZEZ STAŻYSTKĘ KAROLINĘ JAKUBIAK W DNIU 30.04.2010

Temat zajęć: Szanujemy zieleń.

Cele główne:
- zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o rośliny, które są źródłem tlenu;
- poznanie drzew iglastych i liściastych, rozwijanie umiejętności kojarzenia faktów, logicznego
myślenia, wyobraźni i uwagi;
- zwrócenie uwagi na poprawne wypowiadanie się, zamykanie myśli w granicach zdania.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, z jakich elementów składa się drzewo;
- wie, dlaczego należy dbać o rośliny;
- zna drzewa iglaste i liściaste;
- rozpoznaje prawidłowe i nieprawidłowe zachowania wobec poszanowania zieleni;
- potrafi interpretować ruchem drzewa na wietrze;
- potrafi w pracy grupowej ułożyć drzewo z kartonu;
- wypowiada z różną intonacją tekst rymowanki;
- potrafi przeliczać w zakresie 6 i odtworzyć liczebność zbioru za pomocą klaskania i podskoków.

Metody:
- słowna: rozmowa, objaśnienia;
- oglądowa: pokaz, obserwacja, ilustracje, sylwety;
- praktyczna: zadań stawianych do wykonania.

Forma organizacyjna:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: zagadka, szablon drzewa do ułożenia, wiersz R. Pisarskiego „Zielone serce”,
ilustracje do wiesza, nagranie z wiosenną muzyką, tekst rymowanki, kolorowe kwiatki z papieru, pytania i ilustracje do „Spaceru po lesie”, drzewo do zasadzenia na terenie przedszkola.



PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie: „Witam tych, którzy lubią …”:
- … zieleń;
- … wycieczki do lasu;
- … wiosnę;
Dzieci, które zgadzają się z pytaniem, machają na powitanie.
2. Rozwiązanie zagadki:
Ma koronę, choć królem nie jest. Pięknie szumi, gdy wiatr wieje.
W lecie chłodzi cię przyjemnie. Zimą stoi nagie, ale nadal piękne. ( drzewo )
3. Z czego składa się drzewo? Nazywanie i wskazywanie poszczególnych elementów drzewa.
Określanie, które części rosną pod ziemią, a które nad nią.
4. Słuchanie wiersza R. Pisarskiego „Zielone serce” z wykorzystaniem ilustracji.
Na skwerku rosło drzewko, szeroko, rozłożyście.
srebrzystą miało korę, zielonosrebrne liście .
Słuchali chętnie ludzie, przechodząc koło drzewa,
jak wietrzyk wśród gałązek wesołe piosnki śpiewa.
Lecz przyszedł mały urwis, ukradkiem wyjął nożyk,
bo napis chciał wyskrobać w srebrzystej miękkiej korze.
Wycinał powolutku, literkę po literce.
Nie wiedział, że pod korą zielone płacze serce.
Rozmowa dotycząca treści wiersza; wypowiedzi dzieci na temat wyglądu drzewka, zachowania urwisa, odczuć okaleczonego drzewa.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce – naśladowanie drzew na wietrze.
6. Ćwiczenia graficzne „Wspólne drzewo” – układanie drzewa z brązowego i zielonego kartonu.
7. Wykonywanie wraz z rodzicami ćwiczeń logorytmicznych z rymowanką:
My kochamy drzewa, my kochamy słońce, kwiaty kolorowe i żaby skaczące.
8. Wykonanie „Wiosennych drzewek” – naklejenie na zieloną koronę drzewa kolorowych kwiatów.
9. „Spacer po lesie” – pokonywanie w dwóch grupach toru przeszkód, odpowiadanie na pytania.
Rozpoznawanie drzew z ilustracji na końcu toru, określenie, w jakiego rodzaju lesie rosną.
I grupa – dziewczynki:
1) Jak się nazywamy? (ilustracje zwierząt)
2) Jaki ptak jest symbolem mądrości – nauczycielką wszystkich zwierząt (sowa)?
3) Połącz kropeczki i powiedz co z nich powstało (wiewiórka).
4) Policz ile tu listków (chłopcy tyle razy podskakują).
II grupa – chłopcy:
1) Jak się nazywamy? (ilustracje zwierząt)
2) Jak się nazywa lekarz drzew (dzięcioł)?
3) Połącz kropeczki i powiedz co z nich powstało (lis)
4) Policz ile tu szyszek (dziewczynki tyle razy klaszczą).
10. Zabawa „Dokończ zdanie”; odpowiedzi rodziców:
Dbamy o drzewa, bo ….
11. Zaproszenie dzieci oraz rodziców do wspólnego sadzenia drzewa.

Wyświetleń: 2325


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.