Katalog

Aneta Zielińska, 2010-06-09
Alwernia

Lekcja wychowawcza, Konspekty

Nauka dobrego porozumiewania się. Konspekt lekcji wychowawczej.

- n +

Konspekt zajęć

Część organizacyjna:
Rok szkolny: 2009/2010
Przedmiot: Godzina wychowawcza
Klasa: VI
Liczba godzin: 1

Nazwisko nauczyciela: mgr Aneta Zielińska
Miejsce odbycia zajęć: Szkoła Podstawowa w Alwerni

Część merytoryczna:

Temat jednostki lekcyjnej: Nauka dobrego porozumiewania się.
Cel:
Poznawczy:
-pokazanie znaczenia dobrego porozumiewania się.
Kształcący:
Wiadomości:
-dostarczenie podstawowych informacji dotyczących komunikacji interpersonalnej,
-sposoby zapobiegania zakłóceniom komunikacji;
Umiejętności:
-analiza przyczyn zakłóceń w procesie komunikacji,
-rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania.
Wychowawczy:
-zachęcanie do aktywności,
-kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
-przekonanie o potrzebie systematyczności w pracy,
-prowadzenie zdrowej rywalizacji.

Część metodyczna:

Metody nauczania:
-kartki z tekstem głuchego telefonu,
-przybory do pisania,
-kartki z tekstami do kalambur:
-z zawodami,
-z powiedzeniami,
-kartki z tekstami do „pantomimy”,
-kreda , tablica.

Środki dydaktyczne:
-gra wprowadzająca,
-praca w grupach,
-odgrywanie ról,
-praca indywidualna,
-rozmowa kierowana,
-„burza mózgów”.

Przebieg zajęć:
1. (3 minuty) Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).
2. (2 minuty) Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji (będziemy mówić o porozumiewaniu się z innymi ludźmi w sposób bezpośredni i otwarty, ale szanujący prawa innych).
3. (5minut) Uczniowie odpowiadają na pytanie:
Co to jest komunikacja interpersonalna?
Jakie znacie sposoby porozumiewania się?
4. (6 minut) Jak wy radzicie sobie z przekazywaniem i odbieraniem informacji?
Nauczyciel przeprowadza zabawę.

Ćwiczenie 1. „Głuchy telefon”

Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy uczniów. Nauczyciel daje kartki z tekstem liderom grup (Załącznik nr.1). Odczytują oni po cichu tekst osobie siedzącej obok, a ta przekazuje informacje dalej. Ostatnie osoby wypowiadają głośno usłyszany tekst. Następnie liderzy grup odczytują pierwotny tekst,który dostali od nauczycieli,tym razem głośno.

Porównujemy stosując metodę „burzy mózgów” komunikaty pierwotne i ostateczne. Uczniowie podają przyczyny powstawania zakłóceń w komunikacji (np.:gwar, hałas, różnice językowe, samopoczucie uczniów, stan naszych uczuć (złość, strach, niepewność), nieuważne słuchanie, możliwości pamięci, umiejętność koncentracji).

5. (4 minuty) Aktywne łączenie teorii z praktyką.

Ćwiczenie 2. „Pantomima”
Chętny uczeń przedstawia czynność,którą wylosował.(Załącznik nr.2)

Nauczyciel pyta odgrywającego scenkę, czy przekazanie informacji klasie było dla niego łatwe, czy trudne. N. pyta również klasę,czy trudno im było odgadnąć to,co przedstawiał ich kolega/koleżanka.

6. (14 minut) Zadanie praktyczne.

Ćwiczenie 3: „Kalambury”
Uczniowie z każdej grupy, na przemian prezentują hasło (Załącznik nr.3), które wylosują ( z kategorii zawody lub przysłowia). Pozostałe osoby z grupy próbują odgadnąć pokazywane hasło.

7. (6 minut)
Podsumowanie zdobytych informacji.Uczniowie odpowiadają na pytanie zadane przez Nauczyciela : Jakie warunki powinny być spełnione, aby ludzie mogli dobrze się porozumiewać?

Uczniowie odpowiadają:

I. gotowość do aktywnego wysłuchania się nawzajem
II. gotowość do podejmowania ryzyka szczerości
III. zainteresowanie opiniami innych
IV. wyrażanie autentycznych opinii (pozytywnych i negatywnych) w sposób nie zagrażający innym
V. umiejętność odbierania i udzielania informacji zwrotnych

Co to znaczy umieć słuchać?
To np.:
–nie przerywać rozmówcy,
-utrzymać z drugą osobą kontakt wzrokowy.
Ile znasz osób, które potrafią Cię słuchać i przy których możesz swobodnie się wypowiedzieć?

8. (5 minut) Podsumowanie lekcji przez nauczyciela. Podziękowanie klasie za aktywny udział w zajęciach.


Załącznik nr.1
„Głuchy telefon”

Grupa I:
”Podczas meczu siatkówki na stadionie nasza 6 osobowa drużyna zdobyła Puchar Stowarzyszenia Młoda Alwernia."

Grupa II:
”Mąż pojechał nowym autem na zakupy,aby kupić wiklinowy, kosz na pranie, pokarm dla rybek, kurę na rosół i pół kilograma truskawek.”



Załącznik nr.2
„Pantomima”
o Suszenie włosów
o Ścielenie łóżka
o Jazda na nartach
o Odkurzanie pokoju


Załącznik nr.3
Przysłowia:


Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Baba z wozu, koniom lżej.
W marcu,jak w garncu.
Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada.
Od przybytku głowa nie boli.
Pana za nogi, a diabła za rogi.
Raz kozie śmierć.
Raz na wozie, raz pod wozem.
Ręka rękę myję.
Ściany mają uszy.
Z próżnego i Salomon nie naleje.
Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

Zawody:

Chirurg
Dziennikarz
Ekspedientka
Fotograf
Kierowca
Kucharz
Pielęgniarka
Policjant
Modelka
Nauczyciel
Strażak
Weterynarz
Wyświetleń: 4923


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.