|
|
Katalog Joanna Grabias, 2010-06-07 Biłgoraj Zajęcia artystyczne, Scenariusze Scenariusz zajęć artystycznych dla oddziału przedszkolnego.Scenariusz zajęć artystycznych dla oddziału przedszkolnego opracowała: Joanna Grabias Temat: Wykonanie ozdób choinkowych z papieru Edukacja ruchowa: taniec przy piosence: ,, Zielony gość”, odpowiednie poruszanie się zgodne z granym akompaniamentem. Edukacja polonistyczna: słuchanie wiersza pt.: ,,Choinka”, wypowiedzi na temat opisu choinki w wierszu, Edukacja muzyczna: śpiewanie piosenki pt.,, Zielony gość”, różnicowanie dźwięków wysokich i niskich. Edukacja plastyczna: tworzenie i malowanie wzorów na bombce. Edukacja techniczna: Cele operacyjne: Uczeń potrafi: określić cechy papieru i bibuły, zaplanować przebieg wykonania pracy, odmierzyć i zaznaczyć na papierze odpowiednie elementy, wyciąć poszczególne części, odpowiednio skleić wycięte paski z papieru kolorowego, zginać i formować palcami wycięte paski z bibuły, połączyć ze sobą odpowiednio elementy tworzące ozdobę w kształcie serca, zaplanować i namalować dowolną kompozycję bombki, bezpiecznie posługiwać się nożyczkami. Cele wychowawcze: kształtowanie współpracy, utrwalenie umiejętności uważnego słuchania poleceń nauczyciela, wyrobienie przestrzegania zasad i norm przyjętych podczas pracy na zajęciach. Metody: pogadanka, pokaz, praktycznego działania upoglądowionej instrukcji, problemowa. Środki dydaktyczne: materiały: bibuła, papier kolorowy, spinacze do papieru, klej, narzędzia: nożyczki, linijka, ołówek, inne pomoce: modele gotowych ozdób choinkowych, nagranie muzyczne ,,Zielony gość” oraz ,,Choinka”. Przebieg zajęć: 1. Wiersz ,,Choinka” – wzorowe czytanie. Zanim przeczytam wiersz spróbujcie zwrócić uwagę w wierszu na to, w co była ubrana choinka. „CHOINKA" Tu gwiazda, tutaj anioły Tu świeczka, tu ptak wesoły Tu kula, tu srebrne sploty, Tu świeczka, tu łańcuch złoty, Tu bombka błyszcząca taka, Tu gniazdko z miejscem dla ptaka, Tu świeczka , tu buldeneżyk, Tu śmieszny z bibułki jeżyk, Tu gwiazdka, tu kukułeczka, Tu cukiereczek, jabłuszko i świeczka, Tu śliczne serce całe z piernika, tutaj pajacyk, co nóżką fika, Tu księżyc niby rogalik kręty, W dole miejsce na prezenty. Ludwik Jerzy Kern 2. Rozmowa na temat treści wiersza. -Jakie ozdoby znajdowały się na choince? Gwiazdki, anioły, świeczki, ptaki, kule, świeczki, łańcuch, bombki, jeżyk z bibuły, gwiazdka, kukułeczka, cukiereczek, jabłuszko, serce z piernika, pajacyk, rogalik. 3. Zapoznanie z historią choinki. Zwyczaj przystrojonego drzewka pochodzi z Niemiec i Francji. Dotyczył on ustawiania w domach iglastego drzewka: jodły, sosny lub świerku przybranego jabłkami (rajskimi jabłuszkami), orzechami i ozdobami z papieru. Początkowo zwyczaj ten choć krytykowany zyskiwał na popularności. Bożonarodzeniowe drzewko obrazowało rajskie drzewo życia. Miało nieść nadzieję i symbolizować wiecznie odradzające się życie. Duchowni zaczęli zachęcać wiernych, by w czasie świąt, na pamiątkę pierwszych rodziców, ustawiać w domach takie zielone drzewko. Jabłka były przypomnieniem grzechu pierworodnego. Świeczki symbolizowały Światłość świata, czyli Chrystusa, były też związane z kultem zmarłych. Początkowo świece zapalano właśnie dla nich. W zależności od regionu na choinkach zawieszano odmienne ozdoby. Oprócz jabłek i orzechów pojawiły się też ciastka i suszone owoce, a także ozdoby własnoręcznie wykonane z papieru i słomy. W innej części Polski popularny był inny rodzaj wystroju świątecznego. Miał wiele nazw: podłaźnik, podlaźniczka, sad, jutka. Był to wierzchołek iglastego drzewka zawieszany u sufitu zwykle szczytem na dół, a przyozdabiany orzechami, jabłkami, ciasteczkami; zapalano na nim świeczki. Strojeniem zajmowały się głównie dziewczęta. Drzewko wisiało zwykle na sznurze tak przymocowane, by można je było podnosić i opuszczać. Ułatwiało to zdejmowanie z niego łakoci. Łańcuchy zrobione np. z rodzynek, migdałów czy pierników specjalnie wieszano nad świeczkami, aby płomień mógł przepalić nitkę i przysmaki same spadały. Potem, gdy upowszechniły się już choinki stojące, przyjął się zwyczaj ozdabiania ich wierzchołka papierowym aniołem i gwiazdą, która miała symbolizować Gwiazdę Betlejemską. Gwiazdy wykonywano ze słomy i kolorowych papierków. Słoma symbolizowała urodzajność i dostatek. Pierwsze choinkowe bombki, zwane bańkami, pojawiły się dużo później. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo się wzbogacało o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców. Potem zaczęto rozpowszechniać proste sposoby wykonania ozdób choinkowych. Różne pisma i poradniki upowszechniły te pomysły. Zaproponowane ozdoby wykonane były głównie z papieru, bibuły, słomek, koralików, wydmuszek jajek, a także z opłatków. Ozdoby te zawieszano u sufitu lub u podłaźniczki ( gałązki jodłowe). 4. Wykonanie ozdób choinkowych. Poznaliście historię ozdób choinkowych. Przypomnijcie z czego najczęściej były one wykonywane? Najczęściej ozdoby choinkowe wykonywano z papieru, ponieważ jego zaletą jest łatwość formowania różnych kształtów. Przyjrzyjcie się tym ozdobom, które przyniosłam. -Czy te ozdoby wykonane są z tego samego papieru? Jeden łańcuch wykonany jest z bibuły, a drugi z papieru kolorowego. Natomiast bombki i serce wykonane są z kolorowego bloku technicznego. - Proszę powiedzieć, od czego należy zacząć wykonanie pierwszego łańcucha? Od wycięcia pasków z kolorowego papieru. Potem należy sklejać ze sobą na przemian paski w różnych kolorach. W drugim łańcuchu należy wyciąć z bibuły dwa długie paski różnego koloru. Następnie trzeba na przemian przekładać raz jeden pasek raz drugi i na końcu skleić je. - Aby wykonać ozdobę w kształcie serca należy złożyć papier na pół, odrysować z szablonu odpowiednie kształty, naciąć paski i połączyć ze sobą odpowiednio przeplatając dwie części. - Podzielę was na trzy grupy. Każda grupa będzie pracowała nad inną ozdobą. Jeżeli ktoś skończy wcześniej wtedy będzie ozdabiał bombkę. 5. Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Choinka”( w czasie przerwy podczas wykonywania ozdób choinkowych). Dzieci poruszają się po sali zgodnie z granym akompaniamentem. Kiedy usłyszą wysokie dźwięki, stają na palcach i udają, że wieszają na choince bombki. Na dźwięki grane w niskim rejestrze pochylają się i udają, że szukają pod choinką prezentów. 6. Ozdabianie choinki. 7. Ocena prac. –Ten kto jest zadowolony z własnej pracy i uważa ,że jego praca jest wykonana estetycznie niech stanie blisko choinki. Z kolei ten kto uważa, że mógłby wykonać tę pracę lepiej niech stanie dalej. 8. Wspólny taniec wokół choinki i śpiewanie piosenki ,, Zielony gość.” ZIELONY GOŚĆ 1. Stała pod śniegiem panna zielona, nikt prócz zająca nie kochał jej. Nadeszły święta i przyszła do nas, pachnący gościu prosimy wejdź! Ref. Choinko piękna jak las, choinko, zostań wśród nas! ( bis) 2. Jak długo zechcesz z nami pozostań, niech pachnie tobą domowy kąt. Wieszając jabłka na twych gałązkach, życzymy wszystkim Wesołych Świąt! Ref. Choinko piękna jak las, choinko, zostań wśród nas! ( bis) Muzyka: F. Leszczyńska Słowa: K. Wodnicka. Wyświetleń: 8611
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |