Katalog

Sylwia Horosz, 2010-06-05
Rafałówka

Matematyka, Scenariusze

Działania na liczbach dziesiętnych - gry liczbowe. Scenariusz lekcji matematyki.

- n +

Temat: Działania na liczbach dziesiętnych – gry liczbowe.

Cele:
- uczeń szacuje wyniki działań,
- uczeń zna pisemne algorytmy działań,
- uczeń ma intuicję probabilistyczną (przewiduje, jaka karta może wypaść),
- uczeń jest spostrzegawczy i myśli logicznie,
- uczeń współdziała w grupie,
- uczeń jest aktywny i zaangażowany.

Formy:
- praca w grupie

Metody:
- ćwiczeniowa

Środki dydaktyczne:
- plansze do gier,
- karty do gry,
- kalkulator.


PRZEBIEG LEKCJI:
I. Część wstępna.
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
II. Część główna.
1. Podanie tematu i celów lekcji.
2. Przypomnienie, co to jest liczba dziesiętna i algorytmów działań pisemnych (załącznik 1).
3. Gry liczbowe (załącznik 2).
4. Podsumowanie wyników gier.
III. Część końcowa.
1. Ocena aktywności i pracy uczniów.
2. Omówienie pracy domowej (załącznik 3).



Załącznik 1

Zadanie 1
Podaj przykłady liczb dziesiętnych.

Zadanie 2
Przeczytaj podane liczby:
3,17 0,3 12, 001 76,123 0,23

Zadanie 3
Oblicz sposobem pisemnym:
23,7 + 34,02 0,123 × 1,02 98,05 ̶ 24,27 2,312 ÷ 0,5

Załącznik 2

Gra „Cztery słupki”
Do gry potrzebne są karty od 1 do 10 w czterech kolorach oraz plansza dla każdego gracza.
Zasady: Jeden z graczy losuje kartę i głośno podaje jaką cyfrę wylosował (liczba 10 oznacza cyfrę 0). Gracze wpisują tę cyfrę w jedno z pustych pól planszy w dowolnym działaniu. Cyfra musi być wpisana przed następnym losowaniem. Losowanie powtarzamy do momentu zapełnienia wszystkich pól. Teraz zawodnicy znajdują wyniki działań i porównują je z tymi, które mieli otrzymać. Dla każdego działania obliczają, o ile chybili, czyli liczą różnicę. Osoba, której ł błąd jest najmniejszy otrzymuje 3 punkty, kolejne odpowiednio 2 punkty i 1 punkt. Rundę można powtórzyć modyfikując przewidywane wyniki.

Gra „Największy iloczyn, największy iloraz”
Do gry potrzebne są karty od 1 do 10 w czterech kolorach oraz plansze.
Zasady: gracze po kolei losują kartę i głośno podają jaka cyfra została wylosowana. Zawodnicy wpisują tę cyfrę w jedno z pustych pól swojej planszy. Cyfra musi być wpisana przed kolejnym losowaniem. Losowanie powtarzamy do momentu zapełnienia wszystkich pól. Zawodnik, który po wykonaniu działań otrzyma największy wynik otrzymuje 3 punkty, dwaj następni odpowiednio 2 punkty i 1 punkt. Rundę można powtórzyć.


Wygrywa osoba, która łącznie zdobyła najwięcej punktów.


Załącznik 3

Praca domowa
Zadanie 1
Oblicz sposobem pisemnym:
a) 23,7 × 12,03
b) 12345,3 ÷ 9
c) 123,98 + 23,2
d) 876,09 – 45, 123

Zadanie 2
Mama kupiła 12,5 m materiału w cenie 10.30 zł za metr. Ile reszty otrzymała płacąc banknotem dwustuzłotowym?

Zadanie 3
Na pomalowanie 1 m2 powierzchni potrzeba 3,5 l farby. Ile farby w puszce pięciolitrowej trzeba kupić, aby 2 razy pomalować 3 ściany o wymiarach 2,5 m wysokości i 3,6 m długości?
Wyświetleń: 2297


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.