Katalog

Jolanta Dziok - Szymczak, 2010-06-03
Rzeszów

Język niemiecki, Konspekty

Konspekt lekcji języka niemieckiego dla kl. V szkoły podstawowej. Meine Schule - Wiederholung.

- n +

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Prowadzący: mgr Jolanta Dziok - Szymczak
Klasa: V (SP)
Temat: Meine Schule – Wiederholung.
Czas trwania lekcji: 45 min.
Pomoce dydaktyczne: plany godzin, ilustracje związane z tematem Szkoła, kartki z wyrazami, magnesy, projekty o szkole, karty pracy.
Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna.

Cele:
Dydaktyczny:
• powtórzenie i utrwalenie materiału z działu Schule
• sprawdzenie wiedzy uczniów

Kształcący:
• kształcenie umiejętności rozumienia tekstu mówionego
• doskonalenie umiejętności budowania poprawnych gramatycznie i logicznie zdań
• rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
• kształcenie umiejętności wyrażania własnej opinii na dany temat

Wychowawczy:
• motywowanie do aktywnego udziału w lekcji i prezentowania swoich umiejętności
• wskazanie na korzyści płynące z systematycznego uczenia się

Uczeń potrafi:
• określać dni tygodnia
• nazywać przedmioty szkolne
• wyrażać własną opinię na temat szkoły, klasy, poszczególnych przedmiotów, nauczycieli, przyjaciół
• opowiadać o swojej szkole
• tworzyć rzeczowniki złożone
• zaprezentować swoje umiejętności

Przewidziany tok lekcji:
• Faza wstępna: powitanie klasy, sprawdzenie listy obecności

• Rozgrzewka językowa:
nauczyciel pyta o samopoczucie
uczniowie układają zdania pasujące do zaprezentowanych przez nauczyciela ilustracji
uczniowie budują krótkie wypowiedzi z wyrażeniami nazwanymi przez nauczyciela

• Faza główna = faza powtórzeniowa:
uczniowie zapisują temat lekcji
nauczyciel pyta uczniów o skojarzenia związane ze szkołą
uczniowie nazywają dni tygodnia, a następnie recytują wspólnie poznany wcześniej wiersz „Wochentage”
nauczyciel mocuje na tablicy plany godzin, uczniowie przedstawiają je po niemiecku, odpowiadając na pytania, typu: Was hast du am ……… ? Wann hast du ………?
wybrany przez nauczyciela uczeń przedstawia pantomimicznie zwroty typowe dla sytuacji szkolnych, klasa odgaduje te zwroty i nazywa je po niemiecku (np. Ich habe keine Hausaufgabe. Entschuldigung! Darf ich aufs Klo? etc.)
nauczyciel prosi o przypomnienie zasady tworzenia rzeczowników złożonych oraz o podanie przykładów takich rzeczowników
nauczyciel zadaje pytania dotyczące szkoły, klasy, nauczycieli, przyjaciół, zajęć, typu: Wie findest du……? Was hast du gern? Was hast du nicht gern? Welche Schule besuchst du? In welche Klasse gehst du? etc., a następnie rolę nauczyciela przejmuje chętny uczeń
wybrani uczniowie prezentują wykonane przez siebie w domu projekty o szkole
nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, uczniowie wykonują ćwiczenia gramatyczno – leksykalne przygotowane przez nauczyciela (zał. 1.)

• Faza końcowa
nauczyciel podsumowuje zajęcia, prosi uczniów o przygotowanie się do sprawdzianu
(w miarę możliwości czasowych uczniowie grają w Kalambury, utrwalając poznany materiał leksykalno – gramatyczny poprzez zabawę)
nauczyciel żegna się z klasą


Zał. 1.

I. Utwórz właściwe zdania!

1. am habe ich Mittwoch Kunst .
2. lerne ich nicht Samstag am .
3. mag ich Monika nicht .
4. wann hast Geschichte du ?
5. Herr Wolf ist Sportlehrer .
6. Sie Mathe wie finden ?


II. Utwórz rzeczownik złożony i przetłumacz go na język polski!

1. die Geschichte + das Buch =
2. der Volley + der Ball =
3. die Religion + das Heft =
4. das Haus + die Nummer =
5. die Klasse + die Lehrerin =
6. die Schule + die Freundin =
7. das Ostern + der Hase =


III. Odpowiedz na pytania!

1. Wann hast du frei?
2. Was hast du nicht gern?
3. In welche Klasse gehst du?
4. Was ist dein Lieblingsfach?
5. Wie findest du Bio?
6. Wie heißt dein bester Schulfreund?
7. Was hast du am Montag?


IV. Skreśl wyraz, który nie pasuje do pozostałych!

1. Musik Sport gut Basketball
2. Donnerstag Stundenplan Sonntag Montag
3. toll langweilig blöd doof
4. Würfelspiel Arzt Fußball Puppenhaus


V. Przetłumacz na język niemiecki!

1. Uczęszczam do Szkoły Podstawowej im. I. J. Paderewskiego.
2. Moja klasa jest taka sobie.
3. Lubię język niemiecki i angielski.
4. Moją wychowawczynią jest pani Nowak, nauczycielka języka polskiego.
5. Nie mam zadania domowego. Przepraszam!
6. Czy mogę wyjść do ubikacji? -Tak, proszę.
7. Kiedy masz godzinę wychowawczą? -Nie wiem.



Wyświetleń: 7072


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.