Katalog

Andrzej Ładny, 2010-06-03
Radzyń Podlaski

Matematyka, Scenariusze

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias. Scenariusz lekcji matematyki.

- n +

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I.


Nauczyciel : mgr Andrzej Ładny
Data: 08.12.2008 rok

Temat:
Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias.

Cel główny: Umiejętność wyłączania wspólnego czynnika przed nawias.

Cele operacyjne:
- znajdowanie wspólnego dzielnika całkowitych współczynników wyrazów sumy algebraicznej,
- znajdowanie największego wspólnego dzielnika współczynników wyrazów sumy algebraicznej,
- wyłączanie wspólnego czynnika liczbowego przed nawias,
- wyłączanie największego wspólnego czynnika liczbowego przed nawias
- stosowanie prawa rozdzielczości mnożenia względem dodawania i odejmowania,
- rozwijanie umiejętności analizy tekstu i formułowania precyzyjnych wypowiedzi.

Uczeń potrafi:
- wyłączać wspólny czynnik przed nawias,
- wyjaśniać, powołując się na prawo rozdzielności mnożenia względem dodawania, na czym polega rozkład sumy na czynniki,
- wykorzystywać w analogicznym ćwiczeniu (inne liczby, inne litery, ta sama struktura) podany w przykładzie sposób postępowania,
- przekształcać wyrażenia w oparciu o prawo rozdzielności mnożenia względem dodawania (odejmowania),
- współdziałać w grupie: prowadzić dyskusje, argumentować,
- przeanalizować tekst zadania,
- skutecznie porozumiewać się i współpracować,
- formułować poprawne odpowiedzi.

Metody dotyczące realizacji lekcji:
- rozmowa dydaktyczna,
- elementy wykładu
- problemowa
- rozmowa indywidualna z uczniem

Formy pracy:
- praca z podręcznikiem
- praca z całym zespołem klasowym,
- praca indywidualna,
- praca parami w ławkach

Pomoce dydaktyczne:
- karty z zadaniami,
- zeszyty do matematyki,
- podręcznik,
- karta samooceny ucznia,

1. Tok lekcji:
Powitanie.

I. Powtórzenie wiadomości z ostatnich lekcji.

II. Podanie celu lekcji.

III. Wprowadzenie do tematu:

Wyjaśnienie uczniom na podstawie prawa rozdzielności mnożenia względem dodawania (odejmowania), na czym polega wyłączanie czynnika przed nawias. Analiza przykładów:
Zamiana sumy na iloczyn- wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias.

5x+5=5 *x+5* 1=5* (x+1)
24a-12b=12* 2* a-12* 1* b=12* (2a-b)

IV. Rozdanie kart z zadaniami.
Zad.1
Wyłącz wspólny czynnik przed nawias.
a) 3a+3=
b) 22x-2y=
c) 10b+5=
d) 21x+14y=
e) 16x-4y+8=
Zad.2
Zamień sumę na iloczyn.
a) 6k-6j=
b) -6x-9y=
c) 6a-4b+8c-10d+12=
d) 6wxy-12wyz+15wyu=
Zad.3
Sprawdź czy suma wyrażeń: 2x+3x y-12xy i -5x-12x y+24xy jest podzielna przez 3, jeżeli x i y są liczbami całkowitymi.




V. Rozwiązywanie zadań z podręcznika.

VI. Podsumowanie lekcji.

VII. Zadanie i objaśnienie pracy domowej.
(zadanie numer 3 karta pracy)






Karta z zadaniami.
Zad.1
Wyłącz wspólny czynnik przed nawias.
f) 3a+3=
g) 22x-2y=
h) 10b+5=
i) 21x+14y=
j) 16x-4y+8=

Zad.2
Zamień sumę na iloczyn.
a) 6k-6j=
b) -6x-9y=
c) 6a-4b+8c-10d+12=
d) 6wxy-12wyz+15wyu=

Zad.3
Sprawdź czy suma wyrażeń: 2x+3x y-12xy i -5x-12x y+24xy jest podzielna przez 3, jeżeli x i y są liczbami całkowitymi.


Karta samooceny ucznia




Imię i nazwisko………………………………………..
Klasa……………
Temat zajęć…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………….


Odkreśl właściwą odpowiedź
1. pracowałem z:
a) przyjemnością
b) bez przyjemności
c) …………………………………………………………….
2. swój udział w zajęciach oceniam na:

6 5 4 3 2 1
3. największą inicjatywą podczas pracy na lekcji wykazali się:
………………………………….
………………………………….
………………………………….




Opracował: Andrzej Ładny
Nauczyciel matematyki

Wyświetleń: 4075


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.