Katalog

Mariola Kupka, 2010-06-03
Izbicko

Wychowanie do życia w rodzinie, Scenariusze

Jak widzę siebie? Scenariusz lekcji Wychowania do życia w rodzinie.

- n +

Oprac. Mariola Kupka


Jak widzę siebie
CELE
Po zajęciach uczeń:
- potrafi określić jakie są jego zalety i wady,
- wie, że istnieją typy temperamentów i potrafi je scharakteryzować,
- rozumie, że trzeba ciągle siebie poznawać,
- uświadamia sobie potrzebę pracy nad swoim rozwojem.

FORMY I METODY
zabawy integracyjne, opowiadanie, refleksja, praca w grupach, praca wspólna – plakat, praca z tekstem, praca indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- kolorowe karteczki dla każdego ucznia,
- flamastry,
- tekst opowiadania o olbrzymie (załącznik 1),
- wizytówki (załącznik 2),
- arkusze szarego papieru,
- tekst: charakterystyka typów temperamentu (załącznik 3),
- karta pracy dla ucznia: jaki jestem (załącznik 4),
- teksty aforyzmów,
- tarcza i plastelina.



PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Wprowadzenie (2 min.)
a) nauczyciel wita wszystkich i na rozpoczęcie zajęć proponuje zabawę „Bezludna wyspa”. Uczniowie siadają w kręgu i kończą zdanie: „Na imię mam (np. Jacek) więc na bezludną wyspę zabiorę (np. jagody)”. Każdy uczestnik zabawy powtarza imiona osób i rzeczy, które zostały zabrane już na wyspę
b) nauczyciel przedstawia temat zajęć

2. Próba nazwania swych zalet i wad (7 min)
a) każdy uczeń otrzymuje kolorową karteczkę
b) uczniowie zamykają oczy. Każdy wyobraża sobie swój wygląd, pozycję w jakiej siedzą a następnie nie otwierając oczu przenoszą uwagę na swoje wnętrze i zastanawiają się nad odpowiedzią na pytanie: „Jakie swoje zalety i wady widzisz?”
c) na karteczce uczniowie wypisują po dwie swoje zalety i dwie wady
d) uczniowie dzielą się na forum klasy przeżytym doświadczeniem. Jeśli chcą mogą odczytać jak siebie ocenili. Nauczyciel zwraca uwagę, aby ich wypowiedzi nie poddawać ocenie

Wniosek: trudno jest oceniać samego siebie. Często mamy skłonność do wyolbrzymiania swoich wad, a trudno nam nazywać swoje zalety. Tymczasem każdy z nas je posiada.





3. Charakterystyka typów temperamentów (15 min)
a) nauczyciel opowiada bajkę o olbrzymie. Zadaniem słuchaczy jest dopasowanie siebie do zachowania typowego dla jednego z typów temperamentów, o których jest mowa w opowiadaniu
b) uczniowie otrzymują wizytówki i zapisują na nich swój typ temperamentu po czym przypinają go do ubrania jak tarczę
c) uczniowie tworzą grupy według przynależności do poszczególnych temperamentów. Każda grupa opracowuje w formie graficzno-plastycznej „portret” przedstawiciela swojego temperamentu. Pomocą w jego powstaniu jest tekst: „Charakterystyka temperamentów”, jaki otrzymują od nauczyciela
d) prezentacja prac na forum klasy

Wniosek: każdy człowiek ma skłonność do wad i zalet. Aby stać się dojrzałym trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Należy siebie dobrze poznać, swoje mocne i słabe strony, aby mądrze kierować swym zachowaniem.

4. Prezentacja własnej osoby (15 min)
a) każdy uczeń otrzymuje kartę pracy, na której ma siebie przedstawić ukazując najbardziej charakteryzujące go cechy
b) z powstałych prac uczniowie tworzą plakat pt. „Jacy Jesteśmy?”

5. Podsumowanie (5 min)
a) nauczyciel wywiesza przygotowane aforyzmy i prosi uczniów o ich ocenę




b) na zakończenie nauczyciel proponuje zabawę „Podróż statkiem”. Wybrany uczeń przejmuje rolę kapitana i wydaje poszczególne komendy np.:
„na prawą burtę” – wszyscy biegną na prawą stronę klasy
„na rufę” – wszyscy biegną do tyłu klasy
„sztorm” – przytulamy się i łapiemy za ręce

6. Ewaluacja (1 min)
Nauczyciel prosi uczniów, aby na tarczy przy wyjściu z klasy przyklejając w odpowiednim miejscu plastelinę ocenili, jak im się podobały zajęcia

Wyświetleń: 5387


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.