Katalog

Żaneta Markowska-Dykre, 2010-06-02
NML

Muzyka, Scenariusze

Scenariusz z okazji 200 rocznicy urodzin F. Chopina.

- n +

Grabowo, dn. 23.04.2010r.
Scenariusz z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pt.„Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel...”

„Piękna nasza Polska cała” – śpiew

Narrator 1
2 czerwca 1806 roku związek małżeński zawarli: Mikołaj Chopin (Francuz z pochodzenia, nauczyciel i wychowawca w domach szlacheckich) i Justyna Krzyżanowska – Polka z pochodzenia. Zamieszkali „O 6 mil od Warszawy, o 4 kilometry od Sochaczewa, śród piaszczystych równin mazowieckich, nad rzeczką Utratą we wsi Żelazowa Wola”.
To właśnie tam w mroźny wieczór 1 marca 1810 roku, przy dźwiękach skrzypiec przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Miał on trzy siostry Ludwikę, Izabellę oraz Emilię. Dom państwa Chopin był szczęśliwy i pogodny, przepełniony wzajemną miłością rodziców i dzieci.
Narrator 2
Gdy Fryderyk był niemowlęciem, matka grała mu kołysanki na fortepianie.
„Kołysanka” – podkład (matka gra)
„Frycek” – śpiew
Narrator 2
Jesienią 1810 roku państwo Chopinowie opuścili Żelazową Wolę i przenieśli się do Warszawy.
Recytator „Pieśń o domu” - w tle Ballada F-dur
Recytator: „Koncert fortepianowy” – K. I. Gałczyński
Narrator 1
Od 6 roku życia Fryderyka nauczycielem gry na fortepianie został Wojciech Żywny – pianista i kompozytor. Po roku nauki skomponował 2 polonezy. Posłuchajmy jednego z nich:
„Polonez B-dur” – F. Chopin
Narrator 2
Gdy Fryderyk ukończył 10 lat, nazwisko „Szopenka” znane było już nie tylko w całej Warszawie. Opowiadano cuda o jego grze, o jego nadzwyczajnych zdolnościach improwizowania na fortepianie, podziwiano talent kompozytorski. Podkreślano także sumienność, pilność i skrupulatność w wypełnianiu licznych już wtedy obowiązków.
Prasa nazywała go „cudownym dzieckiem”, a także „drugim Mozartem”.
Recytator
„Walc” – W. Chotomskiej (w tle walc A-moll)
Narrator 1
Gdy Fryderyk Chopin miał 16 lat lekarze stwierdzili u niego początki gruźlicy. Ze względu na słaby stan zdrowia wysyłano go na wieś do Szafarni, Sokołowa, Sarnik oraz do Dusznik-Zdroju. Chłopiec z fascynacją przysłuchiwał się tam śpiewom, tańcom i grze wiejskich muzykantów, które wywarły wpływ na dalszą jego twórczość.
Narrator 2
Jesienią 1826 roku Fryderyk podjął studia w Warszawie w Szkole Głównej Muzyki u Józefa Elsnera. Tam uczył się komponowania na różne instrumenty np. flet czy skrzypce.
W miarę jak rosła w Warszawie sława Chopina, coraz częściej wciągany był w wir zabaw. Wówczas zakochał się w Konstancji Gładkowskiej.
Recytator
„Był nawet zapalonym tancerzem, celując w tańcach zamaszystych tj. mazur lub oberek. Nawet kozaka tańczył doskonale. Często zasiadał do fortepianu i całymi godzinami wygrywał zamaszyste mazury i obertasy, skoczne polki, melancholijne walce, eleganckie kontredanse i galopady. Awszystko to improwizował, fantazjując na różne znane tematy bądź z oper, bądź z popularnych piosenek ludowych”.
„Hulanka” – F. Chopin - śpiew
Narrator 1
Lata nauki były najszczęśliwszym okresem w życiu kompozytora.
Narrator 2
Gdy po ukończeniu z najwyższym wyróżnieniem Szkoły Głównej Muzyki okrzyknięto Fryderyka Chopina, „geniuszem muzycznym” , on sam pełen wątpliwości zadawał sobie pytanie:
Fryderyk Chopin:
- Cóż z tego, że mię tu chwalą, ale co na to powiedzą w Wiedniu albo w Paryżu?
Narrator 1
Latem 1829 roku 19-letni Fryderyk wyjechał na koncerty do Wiednia. Po powrocie do kraju przedstawił warszawskiej publiczności oba koncerty fortepianowej e-moll i f-moll.
Fragment koncertu e-molll cz. Rondo – słuchamy
Narrator 2
2 listopada 1830 roku wyjechał na koncerty do Wiednia, a także przez Stuttgart, Monachium udał się do Paryża. W drodze dostał wiadomość o upadku powstania i kapitulacji Warszawy. Pod wpływem tej tragicznej wieści powstała etiuda c-moll „Rewolucyjna” (w tle wiersz)
Recytator
„Fortepian Szopena” – C. K. Norwid (w tle etiuda rewolucyjna)
Fryderyk Chopin
“A ja tu bezczynny! A ja tu z gołymi rękoma! Czasem tylko stękam, boleję i na fortepianie rozpaczam”
Narrator 1
Nad wszystkimi dziełami Fryderyka Chopina tworzonymi na obczyźnie zawisł cień tęsknoty, głębokiej melancholii i smutku. W Paryżu zawarł wiele znajomości i przyjaźni z wielkimi artystami wkroczył do salonów arystokratycznych. Poznał tam George Sand - francuską pisarkę, która odegrała ważną rolę w życiu kompozytora. Dzięki niej spędził szczęśliwe chwile w przepięknym Nohant. Inspirowany widokami wsi Fryderyk Chopin tworzył mazurki, polonezy, etiudy, preludia, fantazje, walce, nokturny, ballady.
Recytator
„Mazurek Chopina” – wiersz (w tle mazurek B-dur)
Narrator 2
Twórczość Chopina to nie tylko genialne utwory fortepianowe. Jako młody chłopak napisał również kilkanaście pieśni, z których najbardziej znaną jest ”Życzenie”
Śpiew „Życzenie”

Narrator 1
W Paryżu oprócz komponowania Fryderyk Chopin koncertował i udzielał lekcji na fortepianie. Nie dane było jednak Chopinowi długo cieszyć się szczęściem i zdrowiem. Choroba czyniła coraz większe spustoszenie w organizmie, nie pomagała troska bliskich, nie mogli już pomóc lekarze. Sam nie potrafił już walczyć z chorobą, ze smutkiem, z tęsknotą:
Fryderyk Chopin:
„Moja sztuka, gdzie się podziała? A moje serce gdziem zmarnował? Ledwie, że jeszcze pamiętam, jak w kraju śpiewają. Świat mi ten jakoś mija, zapominam się, nie mam siły.
Narrator 2
17 października 1849 roku przestało bić serce Fryderyka. Odszedł „nieporównany geniusz, którego niebo pozazdrościło ziemi”. Żegnając artystę Cyprian Kamil Norwid napisał:
Recytator
C. K. Norwid „Umiał zbierać kwiaty polne,
rosy z nich ani puchu nie otrząsając najlżejszego
Przezeń ludu polskiego porozrzucane łzy po polach w diademie ludzkości się zebrały na diament piękna, kryształami harmonii osobliwej...”
Narrator 1
Pogrzeb odbył się 30 października 1849 roku na cmentarzu Pere-Lachaise (Per Laszez) w Paryżu. Na miejsce ostatniego spoczynku odprowadzały zmarłego nieprzebrane tłumy, cała elita paryskich wirtuozów, tysiące przyjaciół i wielbicieli. Serce Fryderyka powróciło do ojczystego kraju i spoczywa w kościele św. Krzyża w Warszawie.
Recytator
„Pod pomnikiem”
Narrator 2
Od 1927 roku odbywają się co 5 lat w Warszawie Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. F. Chopina
„Memory” - śpiew

Opracowała: Żaneta Markowska-Dykre
N-l w Zespole Szkół w Grabowie-Wałdykach
Wyświetleń: 1545


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.