Katalog

Ryszard Gąsiorowski, 2010-06-01
Kcynia

Zawodowe, Scenariusze

Scenariusz Rady Pedagogicznej - "Metody aktywizujące w nauczaniu".

- n +

SCENARIUSZ RADY SZKOLENIOWO – WARSZTATOWEJ DLA NAUCZYCIELI

„ Metody aktywizujące w nauczaniu”

Prowadząca: Ryszard Gąsiorowski
Data: 19.10.2005 rok
Uczestnicy: nauczyciele zespołu matematycznego i przyrodniczego
Cele:
przypomnienie podziału metod nauczania z uwzględnieniem metod aktywizujących,
uświadomienie nauczycielom potrzeby stosowania metod aktywizujących,
szczegółowe omówienie wybranych metod aktywizujących,
nabycie umiejętności stosowania wybranych metod aktywizujących ( burza mózgów, kula śnieżna, poker kryterialny, prawda – fałsz ).

Metody:
podające:
- odczytanie referatu,
aktywizujące:
- dyskusja związana z referatem,
- burza mózgów,
- kula śnieżna,
- gry dydaktyczne.

Formy pracy:
 praca grupowa.

Pomoce dydaktyczne: referat „ Metody aktywizujące w nauczaniu ”, materiały dla uczestników rady, foliogramy, rzutnik, arkusze papieru, markery, plansze: poker kryterialny, prawda – fałsz z kartami do gry, ankieta ewaluacyjna.
Przebieg rady szkoleniowo – warsztatowej.

1. Podanie tematu szkolenia. Przedstawienie motywacji wyboru tematu i celu spotkania.
2. Wygłoszenie referatu - „ Metody aktywizujące w nauczaniu ”.
3. Dyskusja.
4. Omówienie i analiza wybranych metod aktywizujących ( rozdanie materiałów szkoleniowych zawierających opis siedmiu metod ).
5. Ćwiczenie metod aktywizujących:
a) burza mózgów – „ Powody braku aktywności uczniów na lekcji ”,
b) kula śnieżna – „ Znaczenie stosowania nagrody w pracy z uczniami ”.
c) poker kryterialny – „ Kryteria efektywnej grupy ”,
d) prawda - fałsz – „ Figury płaskie ”. Następnie grupy ustalają własny temat i tworzą karty.
6. Dyskusja i sformułowanie wniosków.
7. Zakończenie – wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.


Opracował: Ryszard Gąsiorowski







Wyświetleń: 1364


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.