Katalog

Andrzej Ładny, 2010-05-31
Radzyń Podlaski

Matematyka, Konspekty

Kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań z treścią. Konspekt lekcji matematyki.

- n +

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV

Nauczyciel : mgr Andrzej Ładny
Data: 31.10.2007 rok

Temat: Kształcenie umiejętności rozwiązywanie zadań z treścią.


Cele główne:
-poznanie metody rozwiązywania zadań tekstowych,
- kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych,
- rozwijanie umiejętności analizy tekstu i formułowania precyzyjnych wypowiedzi.

Uczeń potrafi:
- przeanalizować tekst zadania,
- skutecznie porozumiewać się i współpracować,
- formułować poprawne odpowiedzi.

METODY PRACY: ćwiczeniowa, praktyczna i rozwiązywania problemów

FORMY PRACY: indywidualna, praca z całą klasą.

Pomoce dydaktyczne:
- kartki z zadaniami.
-plan rozwiązania zadania.

Tok lekcji:
1. Podanie tematu lekcji.
2. Podanie celu lekcji.
3. Zapoznanie z planem rozwiązywania zadań z treścią.
4. Zastosowanie omówionych czynności
– rozwiązanie przykładowego zadania z treścią.
5. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
6. Podsumowanie lekcji.

I. Zrozumienie zadania:
1.Przeczytaj uważnie tekst zadania:
a) wyodrębnij w nim warunki i pytanie;
II. Ustalenie planu rozwiązania zadania:
Wskaż dane i niewiadome.
Zilustruj ich zależności zgodnie z poleceniem ( np. w krótkim zapisie).
III. Rozwiązanie zadania:
1. Przeanalizuj zależności danych.
2. Zapisz je w postaci formuły matematycznej.
3. Wykonaj działania zapisane w formule i zapisz ich wyniki.
4. Sprawdź poprawność obliczeń.
IV. Sprawdzenie rozwiązania:
1. Odczytaj pytanie z zadania i sformułuj na nie odpowiedź.

Zadanie 1
Wojtek miał 15 cukierków. Tomek oddał mu swoje cukierki i wtedy Wojtek miał 23 cukierki. Ile cukierków Tomek dał Wojtkowi?


Zadanie 2
Ania kupiła książkę za 43 zł i plecak za 56 zł. Ile złotych wydała Ania na zakupy?



Zadanie 3
W bibliotece domowej Marek miał 80 książek. Ułożył je na trzech półkach. Na dwóch umieścił po 26 książek. Ile książek było na trzeciej półce?

Zadanie 4
Robert kupił 3 zeszyty po 120 gr i otrzymał 6 zł 40 gr reszty. Jaki banknot dał kasjerce?

Zadanie 5
Kasia kupiła 2 kg bananów po 3 zł 50 gr za kilogram i 4 batony po 1 zł 50 gr.
a) Ile pieniędzy wydała Kasia na zakupy?
b) Ile reszty otrzymała Kasia, jeżeli dała kasjerce banknot 20-złotowy?

Zadanie 6
Sekretarka wysłała 9 listów zamiejscowych i 5 do zakładów w mieście. Znaczek na list poza miasto kosztuje 45 gr, a na list miejscowy 35 gr. Na znaczki otrzymała 10 zł. Ile zostało jej pieniędzy?

Zadanie 7
W pojemniku było 90 klocków. Jacek wykorzystał do swojej budowli 35 klocków, a filip 29. Ile klocków zostało w pojemniku?

Rozwiązanie przykładowego zadania z treścią.

Zadanie 1 (przykładowe)
Dane: Szukane:
15- ilość cukierków Wojtka X- Ile cukierków Tomek dał Wojtkowi?
23- ilość cukierków razem z cukierkami Tomka

Rozwiązanie
Obliczam ile cukierków dał Tomek.

15+ X =23
X = 23 – 15
X = 8

Spr: 15 + 8 = 23

Odp: Tomek dał Wojtkowi 8 cukierków.

Rozwiązywanie kolejnych zadań.
Omówienie i podsumowanie lekcji.


Opracował: Andrzej Ładny


Nauczyciel matematyki w ZO - Szkoły Podstawowej w Polskowoli
Wyświetleń: 3015


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.