Katalog

Monika Owczarska, 2010-05-31
Jasło

Pedagogika, Artykuły

Środowisko dzieci i młodzieży.

- n +

Środowisko dzieci i młodzieży


W centrum procesu wychowawczego jest zawsze człowiek w czasie swego rozwoju. Nie wystarczy zajmować się życiem psychicznym młodego człowieka, by opisać, jakie ono jest, ale trzeba zwracać uwagę na jego ujęcie dynamiczne.
Każdy człowiek, a zwłaszcza młody, gdy rozwija się potrzebuje pomocy innych ludzi. Taką pomocą w rozwoju jest wychowanie. Dlatego w tym czasie wsparcie jest najbardziej przydatne. Odpowiedzialność za ten rozwój ponoszą rodzice, nauczyciele, wychowawcy, katecheci. Wychowanie jest wspólną drogą do tego samego celu. Rodzice z dziećmi, nauczyciele
z uczniami, a duszpasterze z wiernymi, idą w tym samym kierunku, jeśli zamierzają wychowywać. Dorośli są dla młodych opiekunami i przewodnikami.
Jednym z czynników wpływających na wychowanie jest środowisko. Analiza środowiska wychowawczego jest bardzo skomplikowana. Przeciętny wychowanek podlega wpływowi kilku środowisk, w których uczestniczy. Ich liczba i jakość zmienia się z wiekiem życia. Dla najmłodszych jest to tylko dom rodzinny, dla starszych dzieci – dom i szkoła, potem dochodzą grupy rówieśnicze, a z czasem parafia, Kościół, zakład pracy.

Dom rodzinny - jest pierwszą grupą społeczną, w której młody człowiek uczestniczy. Jest to podstawowe środowisko wychowawcze. Znaczenie formacyjne rodziny jest największe, bo ona nie tylko daje życie, ale także dostarcza pierwsze doświadczenia, kształtuje więzi międzyosobowe, formuje miłość, daje zaufanie.
Szkoła – z samego założenia i powołania jej do istnienia ma być środowiskiem wychowawczym. Atmosfera w niej jest w dużym stopniu uzależniona od prawdziwych nauczycieli i pedagogów z powołania.
Grupy rówieśnicze- uczniowie liczą się ze zdaniem swoich kolegów i z nimi spędzają czas przeznaczony do zabaw. Tworzą paczki, przyjaźń. Jest to objaw normalny i nawet potrzebny pod względem wychowawczym. Grupy rówieśnicze stanowią ważne środowisko formacyjne. Przede wszystkim wspierają rozwój jednostki i uczą nawiązywania więzi, współpracy.
Parafia -jest środowiskiem zajmującym się wychowaniem religijno – moralnym. Jest ona dla ucznia środowiskiem wychowawczym, jeśli on zwiąże się z parafią i potrafi uczestniczyć w jej życiu, bierze udział w jej uroczystościach i wspiera swoimi możliwościami np: wspólnoty ministranckie, schole ,oazy itp.

Powyższe środowiska wychowawcze są najważniejsze i jednocześnie wywierają na uczniu wpływ. One, choć są różnorodne ze względu na swe zadania, prowadzą do tego samego celu, którym jest wychowanie młodego człowieka.
W miarę rozwoju wychowawczego, wychowanek staje się coraz to bardziej samodzielny i przejmuje w dorosłości na siebie ciężar odpowiedzialności wychowawczej.


Opracowała Monika Owczarska
Wyświetleń: 890


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.