Katalog

Elżbieta Stokarska, 2010-05-28
Wyszków

Język polski, Recenzje

„Pręgi” Magdaleny Piekorz – film, który warto obejrzeć z uczniami.

- n +

„Pręgi” Magdaleny Piekorz
– film, który warto obejrzeć z uczniami

Film „Pręgi” Magdaleny Piekorz to moim zdaniem kandydat do szkolnego Oscara. Świetna gra aktorska i szerokie spektrum problemów poruszonych w tym obrazie filmowym powoduje, że warto zaprezentować go młodzieży.
Wprowadziłam ten film na lekcje kilka lat temu, choć nie bez obaw. Myślałam się, że jest on zbyt ambitny, za bardzo psychologiczny, żeby zainteresować rozbrykanych, żądnych mocnych wrażeń gimnazjalistów. Jakież było moje zdziwienie, gdy powoli w klasie zaczęło się uciszać i wszyscy z zapartym tchem śledzili losy Wojtka. Zwłaszcza pierwsza część filmu wzbudzała emocje. Widziałam, że niczym niezawiniony los Wojtka, w jednych wzbudza litość, w innych ożywia własne gorzkie wspomnienia z rodzinnego domu. Cisza jak makiem zasiał.
Dorosłe lata Wojciecha młodzież oglądała już z większym dystansem. Nie spodziewali się takiej przemiany i drugą częścią byli mocno zaskoczeni. Po obejrzeniu całości (na kilku lekcjach) omówienie filmu wypadło też dość dobrze. Uczniowie potrafili odnaleźć kluczowe momenty w życiu bohatera, emocjonalnie opowiadali o przyczynach kłopotów w nauce Wojtka, o relacjach między ojcem i synem. Eksperyment z „Pręgami” powtórzyłam jeszcze w innych klasach - z podobnym skutkiem. Największe urwisy, przynajmniej na pierwszej części filmu, siedziały w miarę spokojnie. Od tej pory traktuję „Pręgi” jako obraz terapeutyczny, tym bardziej, że jest niewiele ambitnych dzieł, w których bohaterami są dzieci czy młodzież. Widziałam, że wielu moich uczniów utożsamia się z filmowym bohaterem i nie chodzi tu tylko o problem bicia, ale właśnie o te „pręgi” na psychice: brak miłości w rodzinie, wsparcia od najbliższych, poczucia bezpieczeństwa, balast nieustannej krytyki, wilczy bilet w dorosłość.
Film ten można wykorzystać na języku polskim, WOS-ie czy godzinie wychowawczej przy bardzo wielu tematach: dom, model rodziny, przyczyna problemów szkolnych, agresji, ucieczki z domu, akceptacja, przemoc w rodzinie, wpływ dzieciństwa na dalsze losy człowieka, samotność, miłość, rodzicielstwo, konflikt pokoleń, młodzi reżyserzy, twórcy i ich dzieła, itd.
Warto zwrócić również uwagę uczniom na bardzo ciekawą klamrową kompozycję, świetną grę aktorską (Michał Żebrowski, Jan Frycz, Wacław Adamczyk, Agnieszka Grochowska), wieloznaczność scen, metaforyczność. „Pręgi” Magdaleny Piekorz to piękny film, ambitny i zarazem na tyle prosty, że można go zaproponować na etapie gimnazjum – nie tylko uczniom. Ja chętnie zorganizowałbym specjalny pokaz dla rodziców. „Pręgi” są przecież dziedziczne…
Wyświetleń: 1045


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.