AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Agata Szczepaniak, 2010-05-25
Trzebnica

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć wychowawczych. Ja i moja grupa- zabawy integracyjne.

- n +

Agata Reguła-Szczepaniak SOSW w Trzebnicy



Konspekt do zajęć wychowawczych w SOSW


Temat: Ja i moja grupa- zabawy integracyjne.

Cel główny: integracja grupy, przełamanie onieśmielenia i budowanie wzajemnego zaufania.

Cele operacyjne:
-Wychowanka potrafi ułożyć hasło z rozsypanki literowej
-Wychowanka potrafi poprzez gesty i mimikę przedstawić
swoje emocje i zainteresowania
-Wychowanka potrafi rozwiązać rebusy oraz poprawnie wpisać
i odczytać hasło krzyżówki

Cale wychowawcze:
-Wychowanka potrafi współpracować z koleżankami
-Wychowanka potrafi wykonać powierzone jej zadanie
i zastosować się do podanej instrukcji

Cele rewalidacyjne:
-Wychowanka potrafi zaprezentować siebie na forum
grupy
-Wychowanka potrafi czerpać radość ze wspólnej zabawy
-Wychowanka potrafi się rozluźnić, zrelaksować i rozładować
napięcie

Metody pracy: słowna, pantomima, zabawowo-twórcza, wizualizacja.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne: rozsypanka literowa, krzesła, opaska na oczy, magnetofon z nagraniami muzyki tanecznej i relaksacyjnej, kartki papieru rozcięte w dowolny sposób, diagram krzyżówki, kartki z rebusami, ołówki, marker.


PRZEBIEG ZAJĘĆ


I. Część wstępna:
1. Ćwiczenie wprowadzające „Powitanie”: wychowanki stoją w
kręgu. Każda się przedstawia- wymienia swoje imię i co
lubi robić- pantomimicznie.

2. Zaznajomienie wychowanek z tematyką zajęć poprzez
układanie hasła „Wspólne zabawy”- z rozsypanki
literowej- praca w grupach.

II. Część główna:
1. Zabawa „Ludzie do ludzi”: wychowanki dobierają się
parami. Wychowawca wydaje polecenie, np.: „ręce do rąk”-
wychowanki podają sobie ręce, „stopy do stóp”- dotykają
się stopami itp.. Na hasło: „ludzie do ludzi” należy
szybko zmienić partnerkę.

2. Zabawa „Komisja mieszkaniowa”: w kręgu ustawiamy
krzesła, o jedno mniej niż uczestniczek. Wychowanki
przechadzają się swobodnie. Wyznaczona osoba woła:
„komisja mieszkaniowa”- wtedy wszyscy starają się usiąść
na krześle. Ta wychowanka, która pozostanie bez
„mieszkania” jest kolejnym wywołującym.

3. Zabawa „Zaczarowany staw”: wychowanka z zasłoniętymi
oczami stoi w środku. Wszystkie pozostałe poruszają się
dookoła niej do momentu, kiedy powie ona: „zaczarowany
staw”. Wtedy ona sama zaczyna poruszać się wśród
nieruchomych postaci i dotyka twarzy pierwszej
napotkanej koleżanki, zgadując, kto to jest?

4. Zabawa „Grupa w rozsypce”: każda wychowanka tańczy w
rytm muzyki. Przerwa w muzyce oznacza wezwanie do
wykonania określonego polecenia, które wydaje
wychowawca, np.: „spójrz w oczy jak największej liczbie
osób”, „przywitaj się z jak największą liczbą osób” ,
„uśmiechnij się…” itp..

5. Zabawa „Puzzle”: wychowawca rozdaje wychowankom po
jednej części rozciętej w dowolny sposób kartki papieru.
Zadaniem wychowanek jest dobrać się w pary poprzez
złożenie dwu części idealnie do siebie pasujących.

6. Zabawa „Lustro”: wychowanki pozostają w parach z
poprzedniej zabawy, ustawiając się naprzeciwko siebie.
Każda kolejno pokazuje jakiś gest, a druga wiernie go
odtwarza.

7. Praca w grupach- krzyżówka. Wychowawca prezentuje
diagram krzyżówki, a każdej z grup przydziela rebusy do
rozwiązania. Wychowanki, rozwiązując je, poznają hasła,
które należy wpisać do diagramu. Po jego uzupełnieniu
odczytują one rozwiązanie krzyżówki i udzielają
odpowiedzi na pytanie: „Czy wspólna zabawa sprawia Ci
radość?”.

III. Część końcowa:
1. Trening relaksacyjny wg A. Polender- wizualizacja pt.
„Biały obłok”.
2. Krótkie podsumowanie i podziękowanie wychowankom za
udział w zajęciach.

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5482


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.