|
|
Katalog Halina Czapla, 2010-05-24 Łęczna Zawodowe, Konspekty Cykl życia produktu. Konspekt lekcji marketingu.Konspekt lekcji marketingu Zawód: Technik ekonomista Zagadnienie: Strategia produktu w marketingu Temat: Cykl życia produktu Czas trwania: 2 godziny lekcyjne Pojęcia znane uczniom: • pojęcie produktu w ujęciu marketingowym • klasyfikacja produktów • elementy wyposażenia produktu • pojęcie marketingu-mix • Ogólne cele lekcji: • wprowadzenie nowych pojęć ekonomicznych • poszerzenie zasobu słownictwa ekonomicznego • kształcenie umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia zależności, wnioskowania Szczegółowe cele lekcji: • uczeń zna pojęcie i strukturę cyklu życia produktu • potrafi scharakteryzować poszczególne fazy cyklu życia produktu • wie, jakie działania są podejmowane przez przedsiębiorstwo w poszczególnych fazach • umie przedstawić w sposób graficzny przebieg sprzedaży w poszczególnych fazach • dostrzega konieczność łącznego prowadzenia działań marketingowych w zakresie produktu, ceny, dystrybucji i promocji Metody nauczania: • wykład • pogadanka • pokaz Środki dydaktyczne: • podręcznik • prezentacja multimedialna • schematy cyklu życia produktu Plan lekcji: • czynności organizacyjne • podanie tematu lekcji i przedstawienie celów • krótkie sprawdzenie wiadomości z poprzednich lekcji • przedstawienie nowego materiału • podsumowanie • ocena uczniów • zadanie pracy domowej • zakończenie lekcji Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne 2. Przypomnienie pojęć znanych uczniom: produkt, klasyfikacja produktów, elementy wyposażenia produktu, marketing-mix 3. Objaśnienie pojęcia: cykl życia produktu – jest to okres, w którym produkt pozostaje na rynku 4. Jakie fazy występują w cyklu życia produktu? • Wprowadzenie • Wzrost • Nasycenie/dojrzałość • Spadek 5. Pogadanka na temat kształtowania się poziomu sprzedaży produktu w poszczególnych fazach jego cyklu życia: WPROWADZENIE – sprzedaż rośnie bardzo powoli, produkt nie jest znany klientom. Należy poinformować potencjalnych nabywców o pojawieniu się na rynku nowego produktu. Robi się to stosując reklamę, promocję. Sposoby ustalania ceny produktu w fazie wprowadzenia: a) strategia penetracji rynku – cena produktu ustalona na niskim poziomie. Zysk jednostkowy niewielki. Przedsiębiorstwo liczy na szybki wzrost sprzedaży i duży zysk globalny. b) Strategia „zbierania śmietanki” – cena ustalona na poziomie wysokim, duży zysk jednostkowy, działa „efekt snoba” WZROST - w tej fazie następuje bardzo szybki wzrost sprzedaży. Przedsiębiorstwo podejmuje decyzję o obniżeniu ceny, usprawnia siec dystrybucji. NASYCENIE – sprzedaż utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, ulega niewielkim wahaniom – na granicy z fazą wzrostu zauważyć można jeszcze niewielki wzrost sprzedaży, na granicy z fazą spadku – sprzedaż zaczyna powoli spadać. Przedsiębiorstwo chcąc utrzymać fazę nasycenia podejmuje działania z zakresu reklamy, promocji, modyfikuje produkt, zmienia opakowanie, poszukuje nowych rynków zbytu. SPADEK – działania podejmowane przez przedsiębiorstwo przestają przynosić efekty. Sprzedaż zaczyna szybko spadać. Przedsiębiorstwo obniża cenę chcąc wyzbyć się posiadanych zapasów cena może być ustalona na poziomie kosztów wytworzenia lub nawet poniżej nich. Produkt zostaje wycofany z rynku. 6. W trakcie omawiania poszczególnych faz – graficzna interpretacja kształtowania się poziomu sprzedaży. Wprowadzenie określeń: • Trudne dziecko (niewiadoma) • Gwiazda • Dojna krowa • Zbity pies (kula u nogi) 7. Praca domowa Jak kształtuje się sprzedaż w poszczególnych fazach cyklu życia produktu i jakie działania są podejmowane przez przedsiębiorstwo w tych fazach ? SPRZEDAŻ : a) Wprowadzenie:……………………… b) Wzrost:………………………………… c) Nasycenie:…………………………… d) Spadek:………………………………… DZIAŁANIA PODEJMOWANE PRZEZ PRZEDSIĘBIORSTWO: a) Wprowadzenie:……………………… b) Wzrost:………………………………… c) Nasycenie:…………………………… d) Spadek:………………………………… Wyświetleń: 4800
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |