![]() |
![]() |
Katalog Karolina Wieczna, 2010-05-23 Koźmin Geografia, Scenariusze Scenariusz lekcji "Usługi w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem transportu".Konspekt lekcji geografii Temat: Usługi w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem transportu. Prowadząca: mgr Karolina Wieczna Klasa: III klasa liceum Czas trwania: 90 minut Cel główny: poznanie cech i problemów polskiego sektora usług z uwzględnieniem transportu oraz kształcenie umiejętności dokonywania wyboru i podejmowania decyzji Cele operacyjne: Uczeń wie: czym są usługi jakie są rodzaje transportu jakie są dane liczbowe dotyczące zatrudnienia w sferze usług Uczeń rozumie: że rozwój transportu ma ogromny wpływ na rozwój gospodarki że wybór środka transportu jest uzależniony od wielu czynników: odległość, ilość i rodzaj towaru oraz koszty że każdy rodzaj środka transportu w większym lub mniejszym stopniu ingeruje w środowisko przyrodnicze Uczeń potrafi: wymienić działy usług podać najważniejsze cechy polskich usług omówić role usług transportowych przedstawić wady i zalety poszczególnych środków transportu Metody: mini-wykład, praca w grupach, analiza rycin i wykresów Formy organizacji lekcji: praca indywidualna, praca zbiorowa Środki dydaktyczne: podręcznik, rocznik statystyczny, KARTA PRACY: krzyżówka, rozeta decyzyjna, atlasy geograficzne Literatura: Wiecki Wojciech, Mordawski Jan - część III, Operon, Gdynia 2008 Przebieg lekcji: I. Część wstępna (przywitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji) II. Nawiązanie do lekcji: Codziennie korzystamy z różnego rodzaju usług. Jedziemy autobusem, robimy zakupy, korzystamy z Internetu, chodzimy do lekarza – czyli jesteśmy odbiorcami usług. Usługi to obok rolnictwa i przemysłu trzeci sektor gospodarki. Dobrze rozwinięte usługi mają wpływ na stopień rozwinięcia gospodarczego państwa. III. Realizacja materiału: 1. Pytania wprowadzające: Co to są usługi i czym różnią się od pozostałych sektorów gospodarki? Jakie znacie działy usług? Na podstawie rocznika statystycznego uczniowie odpowiadają na pytanie: Ile osób zatrudnionych jest w sferze usług? Na podstawie podręcznika analizują udział poszczególnych działów w zatrudnieniu pracowników w sektorze trzecim oraz zapoznają się z nazwami przedsiębiorstw usługowych w Polsce osiągających największe zyski. 2. Mini-wykład nauczyciela na temat zmian jakie miały miejsce w sektorze usług w Polsce po 1989 roku. Na podstawie własnej wiedzy i mini-wykładu uczniowie zapisuje najważniejsze cechy polskiego sektora usług. ok. 75 % firm prywatnych zatrudniają ok. 54 % ludności aktywnej zawodowo wysoki udział w tworzeniu dochodu narodowego (ok. 65%) typ gospodarki rynkowej dynamiczny rozwój po 1989 roku duży udział kapitału zagranicznego przestrzenne zróżnicowanie (więcej usług świadczy się w miastach) niektóre usługi silnie sfeminizowane np. edukacja, ochrona zdrowia 3. Nauczyciel zadaje uczniom następujące pytania: Czym jest transport i jakie znacie środki transportu? Podajcie warunki rozwoju transportu w Polsce? 4. Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy i rozdaje uczniom karty pracy. (karty pracy podane poniżej) 5. Uczniowie w grupach rozwiązują zadania. 6. Nauczyciel omawia poszczególne działy transportu (analiza wykresów i rycin z podręcznika) a lider grupy (charakteryzującej omawiany przez nauczyciela środek transportu) przedstawia wyniki pracy grupy. 7. Przedstawiciele poszczególnych grup podchodzą i zapisują w tabeli na tablicy wady i zalety poszczególnych środków transportu. IV. Utrwalenie materiału. Podsumowanie lekcji i wyciągnięcie wniosków. V. Zadanie domowe. Do podanych miast dopisz nazwę lotniska, które znajduje się w podanym mieście: Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Poznań, Zielona Góra, Wrocław, Rzeszów KARTA PRACY: 4 karty pracy, każda z nich zawiera krzyżówkę, hasło stanowi 1 z 4 środków transportu. Następnie uczniowie wypisują po 3 wady i zalety środka transportu, który stanowi hasło ich krzyżówki. Trzecim zadanie grupy jest uzupełnienie rozety decyzyjnej i odpowiedzenia na pytania: Co należałoby poprawić w danym środku transportu? Jakie towary przewozi się określonym środkiem transportu? Wyświetleń: 3183
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |