Katalog

Dorota Adamczyk, 2010-05-23
Konin

Matematyka, Konspekty

Klasyfikacja czworokątów. Konspekt lekcji matematyki.

- n +

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

Prowadzący: Dorota Adamczyk

Dział programowy: Wielokąty

Temat: Klasyfikacja czworokątów.

Cele ogólne:
- utrwalenie własności i pojęć dotyczących czworokątów,
- rozwijanie szybkiej orientacji,
- kształtowanie umiejętności samodzielnego formułowania definicji danego czworokąta na podstawie usytuowania w klasyfikacji.

Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozpoznaje wielokąty i potrafi podać ich własności,
- rozumie znaczenie słowa „klasyfikacja”,
- rysuje czworokąt o podanych własnościach,
- umieszcza czworokąty na właściwym miejscu na tablicy klasyfikacji,
- porównuje cechy wielokątów,
- próbuje samodzielnie formułować definicję danego czworokąta.


Metody pracy:
- pogadanka z wykorzystaniem wiedzy uczniów,
- prezentacja multimedialna,
- gra dydaktyczna „Prawda- fałsz”,
- zabawa „ Zgadnij, czym jestem”,
- ćwiczenia.

Formy pracy:
- praca zbiorowa,
- praca indywidualna,
- praca w małych grupach.

Środki dydaktyczne:
- czworokąty ,
- kartoniki do gry dydaktycznej.
- plansza z klasyfikacją do uzupełniania,
- krzyżówka,
- laptop, rzutnik.



Przebieg lekcji

1. Powitanie uczestników, sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Przedstawienie tematu i podanie celów.
4. Sprawdzenie w słowniku znaczenia słowa „klasyfikacja”.
5. Przedstawienie klasyfikacji czworokątów (2 propozycje)- prezentacja
multimedialna.
6. Zabawa „Zgadnij, kim jestem”.
Przypinamy sześciorgu uczniom do pleców czworokąty: kwadrat, prostokąt, równoległobok, romb, trapez, deltoid.
N .Od tej chwili każdy z was jest taką figurą, której rysunek ma na plecach. Nie widząc kartki trzeba dowiedzieć się , kim jest każda z osób i jakie są własności figury. Można zadawać tylko takie pytania, na które można odpowiedzieć TAK lub NIE.
Uczniowie podchodzą do wybranej osoby- czworokąta i zadają pytania, np.
U. Czy masz wszystkie boki równe?(tak) Czy masz wszystkie kąty proste?(tak)
Czy jesteś kwadratem?(tak)
7. Praca indywidualna
Zadanie: Narysuj czworokąt, który ma jedną parę boków równoległych, a jego przekątne są równej długości. (trapez równoramienny)
8. Umieszczenie czworokątów na tablicy klasyfikacji.
N. W którym miejscu na planszy umieścimy ten czworokąt?
Uczeń podchodzi i umieszcza czworokąt na właściwym miejscu.
N. Spróbuj utworzyć definicję tego czworokąta na podstawie położenia na planszy.
U. Trapez to taki czworokąt, który ma przynajmniej jedną parę boków równoległych.
Podobnie czynimy z pozostałymi czworokątami.
9. Gra dydaktyczna „ Prawda- fałsz”.(załącznik)
N. rozdaje uczniom po 2 kartoniki- biały i czarny . Następnie wyjaśnia zasady gry. Uczniowie słuchają zdań czytanych przez nauczyciela i podnoszą w górę biały kartonik, jeśli zdanie jest prawdziwe albo czarny- jeśli zdanie jest fałszywe.
Jeżeli uczeń odpowiedział prawidłowo na wszystkie pytania, to otrzymuje 2pkt..
Jeżeli popełnił 2 błędy, to otrzymuje 1 punkt.
10.Podsumowanie lekcji, ocena pracy uczniów.
Zadanie pracy domowej – krzyżówka i powtórzenie wiadomości o czworokątach.





Załącznik do gry dydaktycznej „Prawda- fałsz”

1.Każdy kwadrat jest prostokątem.
2.Przekątne prostokąta dzielą się na połowy.
3.Boki rombu mają różną długość.
4.Każdy równoległobok ma boki parami równoległe.
5.Każda figura, która ma cztery boki , jest trapezem.
6.Deltoid nie ma boków równoległych.
7.Przekątne w kwadracie nie przecinają się pod kątem prostym.
8.Każdy kwadrat jest rombem.
9. Suma kątów wewnętrznych w czworokącie wynosi 180°.


Wyświetleń: 3864


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.