AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Janina Mikos
Muzyka, Scenariusze

"Aranżacja repertuaru na szkolny wieczór kolęd" - scenariusz lekcji dla klasy VI.

- n +

Poziom kształcenia: klasa VI
Przedmiot: sztuka-muzyka
Czas zajęć: 2 godziny lekcyjne
Miejsce zajęć: klasa lekcyjna
Cele ogólne:
komunikowanie się ze światem w języku muzyki; rozwijanie umiejętności prezentowania własnych pomysłów oraz ich realizacja przy akceptacji grupy; przygotowanie do roli twórcy prezentującego swoje umiejętności na forum szkoły
Cele szczegółowe:
poznanie polskiej tradycji kolędowania; kształcenie prawidłowej emisji głosu przy śpiewie zbiorowym i indywidualnym; kształcenie głosu pod względem: intonacji, dykcji, rytmiczności, frazowania; nadawanie właściwego charakteru wyrazowego
Kluczowe pojęcia: pastorałka i kolęda; intonacja; charakter wyrazowy kolęd
Forma zajęć: śpiew indywidualny i zbiorowy; gra na różnych instrumentach
Metody: problemowo-twórcza; rozwijanie działalności muzycznej ucznia
Środki dydaktyczne: nagrania kolęd i pastorałek; instrumenty muzyczne tradycyjne i własnego pomysłu; teksty i nuty kolęd; rekwizyty kolędnicze

Przebieg zajęć:
  1. Wprowadzenie do tematu (zwyczaje i obyczaje związane z kolędowaniem).
  2. Wysłuchanie kilku kolęd i pastorałek.
  3. Zorganizowanie zespołu kolędniczego.
  4. Rozśpiewanie uczniów:
    • ćwiczenia oddechowe;
    • rozluźnienie mięśni twarzy, szyi i przepony;
    • śpiew mormorando;
    • ćwiczenia wokalne na tercji, trójdźwięku i triadzie;
    • ćwiczenie dykcji, czystej intonacji, frazy; charakter melodii;
    • rozszerzanie skali głosu.
  5. Wybór repertuaru.
  6. Aranżacja utworów.
  7. Ćwiczenia indywidualne i grupowe pod kierunkiem i z pomocą nauczyciela.
  8. Wykorzystanie umiejętności indywidualnych uczniów (gra na instrumentach i śpiew indywidualny).
  9. Artystyczne wykonanie utworów ze szczególnym zaznaczeniem pogodnego i radosnego nastroju kolęd.
  10. Prezentacja repertuaru przed społecznością szkolną i rodzicami.
Po lekcji uczeń potrafi:
  • zaśpiewać kilka kolęd;
  • umie zagrać przynajmniej jedną kolędę;
  • zna tradycje kolędowania w regionie;
  • przygotować głos do śpiewu przez odpowiednie ćwiczenia;
  • współpracować w grupie.
Materiały pomocnicze:
  • wydawnictwa, kroniki, zdjęcia, nagrania;
  • przekaz słowny (wspomnienia, tradycje rodzinne);
  • rekwizyty kolędnicze.

Opracowanie: Janina Mikos

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4446


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.