Katalog

Aneta Dołżańska, 2010-05-17
Rybnik

Język angielski, Konspekty

Describing a picture – ćwiczenie technik opisywania obrazka maturalnego (konspekt).

- n +

KONSPEKT LEKCJI
Autor: Aneta Dołżańska

TEMAT: Describing a picture – ćwiczenie technik opisywania obrazka maturalnego.
Klasa: 3 klasa LO (grupa niezaawansowana)
Liczba uczniów: 18
Poziom: pre-intermediate (B1)
Materiały: przewodnik po opisywaniu obrazka maturalnego (karta), obrazki wycięte z gazet.


I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE

CELE LEKCJI:

Cel ogólny

Uczeń doskonali umiejętność opisywania obrazka według wytycznych egzaminu maturalnego oraz potrafi wyrażać własną opinię na temat dotyczący życia rodzinnego i towarzyskiego.

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości:

Uczeń:
• potrafi opisać obrazek znając maturalne wymagania egzaminacyjne;
• reaguje w sytuacji językowej związanej z tematyką opisywanej ilustracji
• stosuje i utrwala słownictwo związane z działami szkoła oraz życie rodzinne i towarzyskie;
• stosuje i utrwala czasy teraźniejsze;
• stosuje i utrwala przyimki miejsca.


Cele szczegółowe w zakresie umiejętności:

Uczeń:
• wypowiada się na tematy związane z rodziną takie jak stosunki rodzinne, towarzyskie, z organizacją życia rodzinnego, towarzyskiego;
• pogłębia umiejętność opisu ilustracji;
• pogłębia umiejętność rozumienia tekstu słuchanego
• poznaje techniki uczenia się: strategie „wyławiania” niezbędnych informacji z tekstu słuchanego, techniki towarzyszące umiejętności słuchania ze zrozumieniem;
• zwiększa swoją aktywność na zajęciach (aktywowanie pracy ucznia);
• przygotowuje się do ustnej części egzaminu maturalnego.

METODY ZASTOSOWANE PODCZAS LEKCJI:

• dyskusja;
• burza mózgów;
• praca z tekstem słyszanym;


TECHNIKI:
• dopasowywanie usłyszanych informacji do obrazka;
• analiza informacji słyszanej;
• odpowiadanie na pytania;
• opis ilustracji.


FORMY PRACY:
• praca zbiorowa,
• praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela.

ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
• tablica;
• karty z zasadami opisu obrazka maturalnego (załącznik nr 1);
• przygotowane opisy kilku ilustracji do przeanalizowania z klasą poprawności opisu,
• kserokopie z ćwiczeniami;
• obrazki do opisania.

PRZEWIDYWANE PROBLEMY:
• uczniowie mogą mieć problemy z odpowiadaniem na pytania związane z tematyką obrazków.

II. PRZEBIEG LEKCJI:

WPROWADZENIE DO LEKCJI:

1) nawiązanie do poprzednich lekcji związanych ze słownictwem dotyczącym życia rodzinnego i towarzyskiego.
2) Ćwiczenia aktywizujące i przygotowujące do opisu ilustracji
a) przedstawienie zasad oceniania części ustnej egzaminu związanego z opisem obrazka (ilość punktów do zdobycia za zadanie: 6, zasady przyznawania punktów: 2 pkt za poprawny opis obrazka, 2 pkt za odpowiedź na 1. pytanie, 2 pkt za odpowiedź na 2. pytanie);
b) przypomnienie zasad opisu obrazka w zestawie egzaminacyjnym – rozdanie kart (załącznik nr 1)
c) zapoznanie się z ćwiczeniem mającym na celu zidentyfikowanie opisywanego obrazka (przykład, załącznik nr 2).


OPIS ILUSTRACJI:

1) Wspólny opis wybranej ilustracji (rozdanie uczniom kopii wybranego obrazka lub wedle możliwości wyświetlenie obrazka przy pomocy projektora),
2) Ćwiczenia doskonalące opis ilustracji – każdy uczeń otrzymuje jeden obrazek do opisu (5 min.)
3) indywidualna rozmowa uczeń-nauczyciel na temat ilustracji, symulacja egzaminu maturalnego,
4) Odpowiadanie na pytania egzaminującego (jakiego rodzaju pytań można się spodziewać na egzaminie? Ćwiczenia w udzielaniu odpowiedzi na pytania egzaminatora).

PODSUMOWANIE LEKCJI:
1) wspólne podsumowanie lekcji (burza mózgów) – nauczyciel prosi uczniów o przedstawienie zasad obowiązujących na ustnym egzaminie maturalnym oraz reguł opisu ilustracji.




ZADANIE DOMOWE: ułożenie dwóch pytań do opisywanego przez siebie obrazka oraz udzielenie na nie odpowiedzi.



ZAŁĄCZNIK NR 1

OPIS ILUSTRACJI:

1. W opisie ilustracji maturalnej muszą być zawarte odpowiedzi na 3 pytania:
• kto/co?
• gdzie?
• co robi/ą?

2. Opis odbywa się od ogółu do szczegółu

3. W opisie takim zawieramy informacje najważniejsze (nie ma potrzeby opisywania kształtu oczu czy ubrań, chyba że jest to ważne dla tematyki obrazka),

4. Czynności wykonywane przez osoby znajdujące się na obrazku opisujemy w czasie Present Continuous (tak jakbyśmy byli świadkami sytuacji) np. The woman in the picture is sitting on the sofa.

5.Warto zastanowić jakie pytanie może paść na temat obrazka, najczęściej związane jest ono z powodem np. Why are they sitting on the sofa?

6.Znając obrazek możemy też spróbować przewidzieć treść drugiego zadawanego pytania (dotyczącego tematyki) pamiętając o tym, że pytanie to nie dotyczy konkretnej sytuacji przedstawionej na obrazku, a ogólnych przekonań, tendencji itp.

Przystąpienie do opisu:
In the picture I can see... – na obrazku widzę...
The picture shows... – obrazek pokazuje...

Określenie położenia:
In the background I can see/there is/are... --> w tle widzę, znajduje się/znajdują się...
In the foreground... --> na pierwszym planie...
On the right/left... --> po prawej/lewej...
At the top... --> na górze...
At the bottom... --> na dole...

Spekulowanie:
I think she/he... --> myślę, że ona/on...
She seems to be nervous/sad/happy etc. --> Ona wydaje się być nerwowa/smutna/szczęśliwa itd.
ale:
They seem to be happy --> Oni wydają się być szczęśliwi.

She may/might be happy. --> Ona może być szczęśliwa.



ZAŁĄCZNIK NR 2

W zależności od ilustracji jakimi dysponujemy, przygotowujemy 2-3 opisy celowo omijając jeden punkt opisu np. określenie miejsca. Odczytujemy opisy na głos prosząc uczniów o zdecydowanie czy obrazek jest opisany prawidłowo czy nie (I dlaczego)

przykład:
In the picture I can see four children, two boys and two girls. One boy is older than the rest of the children. They are wearing casual clothes. Probably they are spending their free time because they are playing together and they are happy.

odpowiedź: brakuje opisu miejsca
Wyświetleń: 6532


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.