Katalog

Ewa Skoczeń, 2010-05-07
Bystra

Język polski, Konspekty

Wobec potęgi natury (A. Frajlich "Pompea")

- n +

Cele lekcji: Uczeń:
- tworzy notatkę z hasła słownikowego
- analizuje i interpretuje wiersz
- wskazuje podmiot liryczny
- wie, co to jest Wezuwiusz i czym są Pompeje
- potrafi uwzględnić intencje nadawcy (autora)

Metody pracy: metoda eksponująca (pokaz), ćwiczenia przedmiotowe, metoda problemowa

Formy pracy: indywidualna

Pomoce dydaktyczne: projektor multimedialny, odtwarzacz CD, płyta CD, podręczniki.

Czas: 1 x 45 min

Specyfika lekcji: lekcja z rozdziału II Śladami cywilizacji, program „Między nami” kl. I

Temat lekcji: WOBEC POTĘGI NATURY (ANNA FRAJLICH „POMPEA”)

Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie
• Powtórzenie wcześniej zdobytych wiadomości z rozdziału
• Polecenie dla każdego ucznia:
Wyobraź sobie starożytne miasto, w którym tętni życie. Nagle słychać potężny wybuch… Zapisz słowa najlepiej wyrażające to, co mogli czuć ludzie w obliczu kataklizmu.
• Wyświetlenie zdjęć przedstawiających gipsowe odlewy ciał ludzi, którzy zginęli w Pompejach podczas wybuchu wulkanu.
2. Odczytywanie uczniowskich prac
3. Polecenie dla uczniów:
Korzystając z wyświetlanych haseł słownikowych, odpowiedz na pytania:
• Co to jest Wezuwiusz?
• Co się wydarzyło w 79 roku n.e.?
4. Wysłuchanie tekstu Anny Frajlich „Pompea” (płyta CD), podręcznik s. 87
5. Zapisanie tematu lekcji.
6. Analiza tekstu i próba interpretacji
• Kim jest osoba mówiąca w utworze? Znajdź wyrazy, które zawierają informacje o podmiocie lirycznym.
• Czy cały tekst jest poświęcony Pompei? Uzasadnij swoje zdanie, wskazując odpowiednie fragmenty.
• Wyjaśnij, w jakim celu ukazano obraz Pompei.
• Co pozostaje po tych, którzy odeszli? Wskażcie odpowiednie wersy utworu.
• Co ginie wraz z nimi? Podajcie cytaty.

7. Polecenie dla uczniów:
Dopisz kilka zdań, w których zawrzesz swoje przemyślenia związane z wierszem.
Obraz tragedii Pompei jest w utworze tylko pretekstem (pozorem) do rozważań nad…
8. Czytanie uczniowskich prac. Podsumowanie rozważań przez chętnych uczniów.
9. Zadanie domowe
Spośród przedmiotów znajdujących się w twoim domu wybierz jeden, który mógłby być eksponatem w muzeum.
a) Zadaj pytania, które postawiłaby oglądająca go osoba.
b) Zredaguj tekst, który znalazłby się na muzealnej tabliczce informującej o tym przedmiocie.
Wyświetleń: 4755


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.