Katalog

Milena Zwierz, 2010-05-06
Malbork

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ- STOP NARKOTYKOM.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
KLASA III GIMNAZJUM

Temat lekcji: Stop narkotykom.

Cele lekcji:
Uczeń :
-uświadamia sobie przyczyny, które powodują, że młody człowiek sięga po narkotyki,
-wymienia skutki oddziaływania narkotyków na organizm człowieka,
-potrafi wskazać argumenty przemawiające za i przeciw zażywaniu środków
uzależniających,
-zna miejsca, do których można się zwrócić z prośbą o pomoc,
-rozumie, że środki psychoaktywne nie rozwiążą problemów.

Metody :
-„burza mózgów”,
-mini wykład.

Formy pracy:
-praca w grupach.

Przebieg lekcji:
1. Wstęp
Narkotyki są obecne w naszym życiu. Spotykamy się z nimi bezpośrednio lub tylko słyszymy o nich i skutkach ich zażywania. Często zdarza się, że ten problem dotyka naszych bliskich, znajomych, sąsiadów. Najczęściej izolujemy się od ludzi dotkniętych tym problemem, po prostu boimy się ich. Nie umiemy im pomóc, a także nie wiemy, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc. Ludzie ci potrzebują fachowej pomocy i obecności bliskich osób, gdyż sami nie są w stanie poradzić sobie z tak ogromnym problemem.

2. „Moje poglądy”- uczniowie kończą zapisane na tablicy zdania. Po wykonaniu zadania
odczytują swoje prace.

-Narkotyki kojarzą mi się….
-Według mnie narkotyki są…
-Kiedy moi rówieśnicy zażywają narkotyki, myślę…
-Narkomani są…

3. Mini wykład na temat środków odurzających.

4.Podział klasy na grupy. Przydział zadań poszczególnym grupom.
GRUPA I - Wypiszcie motywy, którymi młodzi ludzie kierują się sięgając po narkotyki.
(np.: ciekawość, pragnienie zapomnienia o kłopotach, odprężenie, przygoda,
chęć zaimponowania rówieśnikom, poprawa samopoczucia, moda, kryzys
dojrzewania…).
GRUPA II - Wypiszcie miejsca, w których młodzież może zetknąć się z narkotykami.
(np.: dyskoteki, puby, znajomi, podwórko, szkoła…).
GRUPA III – Wypiszcie miejsca lub osoby, do których osoby uzależnione lub ich najbliżsi
mogą zwrócić się z prośbą o pomoc.
np.: rodzice, znajomi, pedagog szkolny, psycholog, nauczyciele, Policja…).
5.Prezentacja prac. Uzupełnianie wypowiedzi uczniów.

6.Narkotyki mają ogromny wpływ na życie osób uzależnionych i ich bliskich, na ich organizm, na wygląd, na relacje z innymi ludźmi.
Jakie zmiany w wyglądzie zewnętrznym i w zachowaniu można zauważyć u osób zażywających narkotyki?
Uczniowie swobodnie wypowiadają swoje zdanie. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów i zapisuje na tablicy, np.:

ZMIANY W ZACHOWANIU:
-zmiany w nastroju i aktywności,
-zmiana grona dotychczasowych znajomych,
-spadek zainteresowania szkołą,
-kłamstwo, kradzieże, wynoszenie cennych przedmiotów z domu,
-spóźnienia, późne powroty do domu,
-utrata motywacji, popadanie w depresje,
-napady złości, agresji,
-izolowanie się od domowników, samotne przebywanie we własnym pokoju,
-pozytywne wypowiedzi na temat narkotyków.

ZMIANY W WYGLĄDZIE:
-nowy styl ubierania,
-utrata wagi, częste przeziębienia,
-zaburzenia pamięci oraz toku myślenia,
-częste krwotoki z nosa, katar,
-przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice,
-bełkotliwa, niewyraźna mowa,
-nieregularny okres snu,
-słodkawa woń oddechu,
-ślady po ukłuciach, ślady na bieliźnie,„ gęsia skórka”,
-nieprzestrzeganie zasad higieny, brak zainteresowania własnym wyglądem,
-dolegliwości żołądkowe, częste kłopoty z drogami oddechowymi.

Wnioski:
Osobom zaczynającym brać narkotyki na początku wszystko wydaje się proste i cudowne. Uważają, że wszystko mają pod kontrolą, są pewni, że nigdy się ni uzależnią, że problem narkomani ich nie dotknie. Z czasem tracą tę pewność. Zażywanie narkotyków staje się koniecznością i „szansą” na to, aby przetrwać kolejny dzień. Jeżeli w porę nie nadejdzie pomoc, kończy się to śmiercią. Śmiercią w bólu, cierpieniu poniżeniu. Umierają sami, bez bliskich i przyjaciół.

7. Zapisanie na tablicy strat i korzyści wynikających z zażywania narkotyków- „burza mózgów”

STRATY:
-utrata zdrowia,
-problemy w szkole,
-fatalny wygląd,
-kłótnie z rodzicami,
-wczesna śmierć,
-mniejsza odporność organizmu,
-gorsza sprawność fizyczna,
-zaburzenia procesu myślenia,
-możliwość zarażenia się wirusem HIV i żółtaczką.

KORZYŚCI:
-lepsze samopoczucie,
-zapomnienie,
-pewność siebie,
-miejsce w grupie.

8.Dyskusja na temat powyższych racji, swobodne prezentowanie własnego zdania przez uczniów.

9.Omówienie dyskusji-pytania do uczniów.
-Które z argumentów przemawiających za zażywaniem narkotyków przekonały Was o
słuszności ich zażywania? (Jeżeli uczniowie wskażą chociaż jeden argument za TAK,
należy głębiej zbadać ten temat).
-Które z argumentów przeciw braniu narkotyków przemówiły do Was najbardziej?
-Co przekonuje Was o słuszności własnego wyboru - nie zażywania narkotyków?

10.Jakie zajęcia można zaproponować młodzieży, aby uniknąć zetknięcia z narkotykami?

11.Podsumowanie lekcji.

Opracowała: Milena Zwierz
Wyświetleń: 7685


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.