Katalog

Katarzyna Karkos, 2010-04-29
Jabłonka

Historia, Konspekty

Scenariusz lekcji historii i społeczeństwa: SPOTR WCZORAJ I DZIŚ.

- n +

Długość zajęć: godzina lekcyjna

Temat: SPOTR WCZORAJ IDZIŚ.

TREŚCI PROGRAMOWE:

rola sportu w życiu Greków
igrzyska w Olimpii
przejęcie idei olimpijskich w czasach współczesnych

ZAKRES TREŚĆI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO:

organizacja zawodów sportowych
dyscypliny sportowe: skok w dal, bieg, rzut dyskiem, rzut oszczepem

ŚCIEŻKI EDUKACYJNE:

edukacja prozdrowotna: „w zdrowym ciele zdrowy duch”
wychowanie do życia w społeczeństwie: rozwijanie szacunku dla dobra wspólnego i postaw prospołecznych
edukacja czytelnicza i medialna: przygotowanie do odbioru informacji rozpowszechnianych przez media ( relacje sportowe)
edukacja ekologiczna: budzenie szacunku do przyrody

CELE OPERACYJNE:

uczeń pamięta:
pojęcia: igrzyska olimpijskie, olimpiada
daty: 776 r. p.n.e., 1896 r.
miejscowość Olimpia, program igrzysk
uczeń rozumie:
znaczenie igrzysk olimpijskich w życiu Greków i w życiu społeczeństw obecnie
podobieństwa między igrzyskami starożytnymi i współczesnymi
znaczenie powiedzenia: „w zdrowym ciele zdrowy duch”
symbolikę znicza olimpijskiego
uczeń umie:
wymienić nazwy konkurencji rozgrywanych w starożytności
wskazać różnice i podobieństwa pomiędzy igrzyskami starożytnymi i współczesnymi
uzasadnić, że twierdzenie: „w zdrowym ciele zdrowy duch” ma walor ponadczasowy
posługiwać się mapą – określenie położenia geograficznego Grecji (Olimpii)
lokalizować na linii chronologicznej daty: 776 r. p.n.e., 1896r.


METODY DYDAKTYCZNE:

oparte na słowie: pogadanka, opis
oparte na obserwacji: pokaz
oparte na działalności praktycznej: praca z mapą, „burza mózgów”(dyscypliny olimpijskie współcześnie), praca z taśmą czasu, drama – stop klatka

ZASADY DYDAKTYCZNE:

przystępności w nauczaniu
trwałości wiedzy uczniów
wiązania teorii z praktyką
operatywności wiedzy i umiejętności uczniów

FORMY WYCHOWAWCZE:

bezpośrednie wspomaganie przez nauczyciela
technika natychmiastowej gratyfikacji
technika słownego napomnienia

FORMY PRACY : praca zbiorowa, praca indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

podręcznik dla klasy V
taśma czasu – karta pracy ucznia, zał. 1
zdjęcia dotyczące sportu, zał. 2
flaga igrzysk olimpijskich, zał. 3
dysk
oszczepy
kaseta z fragmentem otwarcia igrzysk
mapa starożytnej Grecji
produkty uczty na Olimpie: soki, miód, winogrona

KONTROLA I OCENA:

stopnie rzeczywiste
stopnie punktowe(plusy)

TOK LEKCJI:

1.Czynności organizacyjno – porządkowe:
przywitanie uczniów
sprawdzenie listy obecności
2.Ogniwo wiążące:

- nawiązanie do wiedzy uczniów z lekcji historii dotyczącej religii starożytnych Greków
3.Wprowadzenie nowego materiału:

zawody sportowe w Grecji starożytnej rozgrywane na cześć bogów
776 r.p.n.e. – pierwsze igrzyska w Olimpii
wysłuchanie hymnu ku czci Zeusa
wprowadzenie flagi olimpijskiej
dyscypliny sportowe w starożytności:

biegi
rzut oszczepem
rzut dyskiem „pięciobój”
skoki
zapasy

nagrody dla zawodników: wieńce laurowe
uczta dla zawodników na Olimpie
kontynuacja igrzysk starożytnych we współczesnym świecie (1896 r. pierwsze igrzyska nowożytne) – symbolika znicza olimpijskiego

4.Rekapitulacja pierwotna:
notatka dla uczniów; praca z taśmą czasu
rola sportu w życiu starożytnych Greków i współczesnych ludzi

5.Praca domowa:
Wymień różnice pomiędzy igrzyskami starożytnymi i współczesnymi w następujących dziedzinach:
miejsce organizacji igrzysk
ilość konkurencji
uczestnicy
nagrody
ubiór



Opracowanie scenariusza zajęć: mgr Katarzyna Karkos
Wyświetleń: 2421


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.