Katalog

Marżolena Mijalska, 2010-04-29
Droszków

Przyroda, Konspekty

Konspekt zajęć edukacyji przyrodniczej: DRZEWA – DLACZEGO TYLE O NICH MÓWIMY?

- n +

KONSPEKT ZAJEĆ EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W PRZEDSZKOLU

Grupa dzieci sześcioletnich

TEMATYKA KOMPLEKSOWA:

PRZYRODA WOKÓŁ NAS

TEMAT DNIA:

DRZEWA – DLACZEGO TYLE O NICH MÓWIMY?

CEL GŁÓWNY:

Kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno.

CELE SZCZEGÓLOWE:

1. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające środowisku ze strony człowieka.
2. Ukazanie znaczenia drzew w przyrodzie.
3. Rozumienie potrzeby ochrony środowiska poprzez segregację odpadów.
4. Aktywizowanie myślenia: analizowanie zdarzeń, formułowanie wniosków.
5. Wyzwalanie radości i zadowolenia z humoru słownego.
6. Rozwijanie inwencji twórczej dziecka.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

opaski symbolizujące drzewa i zwierzęta,
cztery pojemniki, a w nich: kartki do rys. kartoniki po słodyczach, serwetki, szary papier, gazety, drewniane zabawki itp., zielona i czerwona obręcz, kartki w kształcie liści, kredki;

METODY:

aktywna - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń,
słowna – rozmowa;

FORMA:

praca z całą grupą, praca w zespołach;

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie dzieci - piosenka:
„Zieloni, zieloni, zieloni - to my.
Bawimy się wesoło, baw z nami się i ty”.

2. Podróż do Krainy czystego lasu

Wiersz "Wędrówka do lasu" D.Gellner

- Czy w lesie żyją wiewiórki? TAK - dzieci mówią i klaszczą
- Czy w lesie rosną ogórki? NIE - dzieci mówią i pokazują "figę"
- Czy w lesie łowi się ryby?
- Czy są jagody i grzyby?
- Czy pachnie tam świerk i sosna?
- Czy w lesie kryją się mrówki?
- A czy tam rosną makówki?
- Czy są dzięcioły i wilgi?

3. Podróż do Krainy czystego powietrza

Zabawa „Do czego potrzebne są drzewa?”
Dzieci otrzymują opaski symbolizujące drzewa lub zwierzęta.
Drzewa stoją w wyznaczonych miejscach tworząc las.
Zwierzęta w takt muzyki biegają po lesie, gdy muzyka cichnie - szukają schronienia
w pobliżu drzew. Początkowo chroni się jedno zwierzątko przy jednym drzewie.
Do lasu wkracza leśniczy (nauczyciel) i nakazuje drwalowi (wybrane dziecko) wycięcie dwóch drzew, gdyż potrzebne są deski na budowę domu (wyprodukowanie mebli, kredek, papieru do rysowania, gazet, kartoników na opakowania słodyczy…).
W tym czasie nauczyciel zamienia opaski ściętym drzewom, teraz zostaną one zwierzętami. Zwierzęta wchodzą do lasu.
Zabawa powtarza się kilkakrotnie, jednak drzew za każdym razem jest mniej niż zwierząt. Muszą one zmieścić się pod pozostałymi drzewami.
Zabawa trwa do chwili, gdy w lesie pozostanie jedno drzewo, pod którym chronią się wszystkie zwierzęta.

Rozmowa kierowana pytaniami nauczycielki, nawiązująca do zabawy:

* Jak czują się zwierzęta?
* Gdzie schowaliście się, kiedy zostało w lesie jedno drzewo?
* Jak wam się oddycha, gdy w lesie zostało jedno drzewo?
* Jak poradzą sobie zwierzęta żyjące w lasach bez opieki drzew?
* Gdzie wszystkie zwierzęta znajdą bezpieczne schronienie?

Zabawa ma uświadomić dzieciom, że las służy nie tylko ludziom, ale i zwierzętom.

4.Podróż do Krainy czystej wody

Nauczyciel przygotowuje miskę, w której znajduje się kilka kapsli. Zabawa polega na wyłowieniu przez dzieci z „jeziora” wszystkich kapsli za pomocą wędek z magnesami.

Zabawa ma uświadomić dzieciom, jak często niebezpieczne rzeczy znajdują się
w zbiornikach wodnych.

5. Zabawa "Dlaczego ludzie sadzą drzewa?"

Nauczyciel przygotowuje cztery pojemniki dla czterech grup, a w nich różne przedmioty (gazety, kartki…) i zabawki (drewniane i plastikowe).

Dzieci dokonują segregacji przedmiotów w pojemniku:
Wykonane z drzewa wkładają do zielonej obręczy, pozostałe do czerwonej.

Rozmowa kierowana pytaniami nauczycielki:

• Jakie przedmioty znajdują się w zielonej obręczy?

Dzieci wymieniają je: zabawki – klocki, domino, gazety, kartki do rysowania, opakowania z tekturki (pudełeczka), szary papier…

• W jaki sposób możemy posegregować te przedmioty?

Niektóre szybko ulegają zniszczeniu i wyrzucamy je do kosza np. kartki do rysowania, gazety, opakowania itp., a niektóre służą do zabawy przez dłuższy czas, nie niszczą się tak szybko.

• Co możemy zrobić z tymi, które szybko ulegają zniszczeniu, by nie wyrzucać do kosza, kiedy są nam już niepotrzebne?

Należy zbierać papiery, kartoniki, gazety i wkładać je do odpowiednich pojemników, segregując w ten sposób odpady.

6. Papieroplastyka – „DRZEWO”

Wykonanie drzewa z papieru zgromadzonego w zielonej obręczy - ugniatanie
i uformowanie, zaczepienie pnia i konarów na gazetce tematycznej.

7. Burza mózgów - "Prośba Drzewa do ludzi"

Każda grupa wykonuje rysunki – symbole na liściach:
"O czym marzy 'silne i wielkie' Drzewo?"

Wspólne omawianie ich przez dzieci i nauczyciela.

Próba odpowiedzi na pytanie:
Dlaczego nazwałam nasze drzewo 'silnym i wielkim'?

Musi ono 'unieść' na swych gałązkach prośby wszystkich drzew skierowane do ludzi.

Zawieszenie liści na symbolicznym Drzewie, na gazetce tematycznej.

8. Podsumowanie zajęcia - Co możemy zrobić, aby nie niszczyć drzew?

Dzieci formułują wnioski:

1. Powinniśmy szanować produkty wykonane z drzewa, aby jak najdłużej nam służyły.
2. Segregujmy odpady, wrzucając produkty papierowe do specjalnie przygotowanego pojemnika w przedszkolu.
3. Sadzmy nowe drzewa.





Wyświetleń: 10808


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.