Katalog

Iwona Gawkowska, 2010-04-26
Zambrów

Zajęcia artystyczne, Scenariusze

Wielkanocne pisanki.

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA RĘKODZIEŁA

Temat: Wielkanocne pisanki.

Cele:
- zapoznanie ze zwyczajem przygotowania wielkanocnych pisanek ( malowanie, zdobienie jajek), święcenie(święconka);
- wdrażanie dzieci do zachowania ładu i porządku podczas zajęć;
- doskonalenie sprawności manualnej;
- rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej;
- rozwijanie wrażliwości estetycznej;
- wdrażanie dzieci do poznawania i kultywowania tradycji ludowych.

Metody: słowna, czynna, oglądowa elementy metod areterapii: biblioterapii, muzykoterapii, rękodzieła

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa

Czas:2*45 minut

Miejsce: pracownia plastyczna

Uczestnicy: dziewczęta i chłopcy upośledzeni umysłowo w stopniu lekkim –10 osób(14-16 lat); uczestnicy zajęć Koła Rękodzieła działającego w Internacie w SOSW w XXX;

Pomoce: tekturowe tacki, barwniki chemiczne rozpuszczone w wodzie, naczynia na barwniki, pojemnik z ciepłą oliwą, zaostrzone patyczki, ołówki, szpilki z główką w kształcie kulki, ręczniki papierowe, pojemnik z czystą wodą; apteczka; książka: ,,Zagadki dla najmłodszych” J. Stec, M.A.C Kielce 1995; tekst wiersza D. Gellner ,,Pisanki”
album ze zdjęciami ,,Ginące piękno” T.Więckowski,WydawnictwoSpółdzielcze,Warszawa1987; pocztówki, kolorowe ilustracje przedstawiające, pisanki, okazy pisanek– przykładowe;
nagranie utworu A. Vivaldiego ,,Cztery Pory Roku- Wiosna”, magnetofon;


Przebieg zajęć:
I. Czynności organizacyjno- porządkowe.

1.Przygotowanie sali i potrzebnych do zajęć materiałów:
- wietrzenie sali
- ustawienie krzeseł i stolików
- przygotowanie pomocy(m.in.: rozpuszczenie wosku i barwników)
*czynności przygotowują dyżurni pod kierunkiem i nadzorem nauczyciela
Osoba dorosła przygotowuje barwniki i rozpuszcza wosk

2.Zajecie miejsc przez uczestników zajęć.

II. Wprowadzenie do tematu

1.Powitanie dzieci i zapoznanie z tematem zajęć.
2.Polskie zwyczaje świąteczne.
a)rozwiązywanie zagadek, które wskazują jakie są nasze rodzime zwyczaje i symbole związane ze Świętami Wielkanocnymi:


* zając
* kurczęta
* mazurek
* święconka
* baranki
* Śmigus Dyngus
* palma wielkanocna
b)rozmowa z wychowankami na temat polskich tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi- nawiązanie do doświadczeń podopiecznych;

3.Jaki zwyczaj opisany jest w wierszu Doroty Gellner ,,Pisanki”.
- omówienie treści wiersza
- rozmowa na temat utworu

III. Część główna.

1.Wyjaśnienie terminu pisanka.

2.Obejrzenie pisanek zgromadzonych przez prowadzącego oraz zdjęć i pocztówek.
- zwrócenie uwagi na wzory

3.Wyjaśnienie sposobu wykonania pisanek metodą batiku. Pokaz wykonania przez prowadzącego.

Batik – malowanie woskiem(wosk gorący = zimny barwnik)
- omówienie środków bezpieczeństwa
- wskazanie narzędzi , pomocy niezbędnych do wykonania pisanki(ołówek z wbitą szpileczką z główką)
- omówienie wzorów i sposobu wykonania(planując wzór najlepiej opierać się na symetrii)
*zaczynamy od koloru najjaśniejszego do najciemniejszego

4. Wykonanie pisanek przez uczestników zajęć.
- podział dziewcząt na 3 zespoły;
- praca w zespołach
- pomoc i rady prowadzącego
- pomoc dzieciom młodszym i mniej sprawnym
*podczas pracy w tle słychać utwór A. Vivaldiego ,,Wiosna”

IV. Porządkowanie sali po zajęciach.

1.Sprzątnięcie sali przez dyżurnych.

V. Omówienie prac i działalności twórczej.

1.Przygotowanie wystawki.
- wyeksponowanie pisanek na papierowych talerzykach

2.Ocena pracy dzieci podczas zajęć.
- podkreślenie pomysłowości
- rozmowa na temat uczuć jakie towarzyszyły pracy
- Czy muzyka pomaga w wykonaniu zadania? Jaki nastrój wprowadza?

IV. Zakończenie zajęć.

1.Podziękowanie za zaangażowanie.

2.Zaproszenie na kolejne zajęcia.

Opracowała i przeprowadziła: Iwona Gawkowska







Wyświetleń: 5557


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.