Katalog

Iwona Gawkowska, 2010-04-26
Zambrów

Zajęcia artystyczne, Scenariusze

Kultywowanie tradycji ludowych związanych z Pierwszym Dniem Wiosny – zapoznanie ze zwyczajem topienia Marzanny.

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Z ELEMENTAMI RĘKODZIEŁA

Temat: Kultywowanie tradycji ludowych związanych z Pierwszym Dniem Wiosny – zapoznanie ze zwyczajem topienia Marzanny.

Cele:
- zapoznanie dzieci ze zwyczajem ludowym topienia Marzanny
- poznanie sposobu wykonania Marzanny
- przypomnienie i utrwalenie wiedzy wychowanków na temat wiosny; zjawisk zachodzących w przyrodzie o tej porze roku(oznaki wiosny)
- doskonalenie sprawności manualnej rąk
- wnoszenie do życia dzieci radości i dobrego samopoczucia
- kształtowanie poczucia własnej wartości

Metody: słowna, oglądowa, czynna
elementy metod arteterapii: muzykoterapii, rękodzieła , biblioterapii

Formy organizacyjne: indywidualna, zespołowa jednolita i zróżnicowana, zbiorowa
Czas: 60 minut
Miejsce: świetlica grupy VIII

Uczestnicy: 15 osobowa grupa dziewcząt z lekkim upośledzeniem umysłowym zróżnicowana wiekowo( 9 –21 lat) zamieszkująca czasowo w Internacie w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w XXX;

Pomoce: plansze przedstawiające cztery pory roku w przyrodzie(ilustracje), zdjęcia Marzanny; książki i czasopisma: ,,Zagadki dla najmłodszych” J. Stec P.W ,,M.A.C” Kielce 1995, ,,Cztery pory roku” J. Piotrowska; ,,Ciuchcia”3(37) marzec 1997, ,,Domowe Przedszkole”nr3/1997, ,,Poradnik Bibliotekarza”nr1,2 –1993r;
magnetofon, kaseta magnetofonowa z nagranymi odgłosami przyrody charakterystycznymi dla pór roku, nagranie na taśmie magnetofonowej utworu A. Vivaldiego ,,Cztery Pory Roku” – Wiosna;
materiały plastyczne i przybory niezbędne do wykonania Marzanny: słoma, drut, nici, kijki, wstążki ,kolorowe chusty , bibułka;

Przebieg zajęć:

I. Sprawy organizacyjno-porządkowe.

1.Przygotowanie sali i potrzebnych do zajęć materiałów.
- wietrzenie sali
- ustawienie krzeseł i stolików
- przygotowanie pomocy
*czynności starannie wykonują dyżurni pod kierunkiem wychowawcy
2.Zajęcie miejsc przez wychowanków.



II. Wprowadzenie do tematu.

1.Rozwiązanie krzyżówki – hasło : WITAJ WIOSNO

Wyjaśnienie wychowankom dlaczego zajmujemy się tematyką wiosenną
- przypomnienie, że 21 marca zaczyna się kalendarzowa WIOSNA
- wypowiedzi wychowanków; zwrócenie uwagi na uczucia i nastrój jakie z sobą niesie ta pora roku

2.Czy potrafimy rozpoznać WIOSNĘ?
Sprawdzenie i utrwalenie wiedzy dzieci na temat zjawisk zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną/ oznaki wiosny/
a) rozpoznawanie pór roku
- zagadki obrazkowe
- zagadki dźwiękowe
- zachęcenie wychowanków do udzielania jasnych, pełnych i zrozumiałych wypowiedzi na określony temat
b) zagadki słowne
- dotyczące wiosny np.: bazie, pączek, bocian, przebiśnieg....

III . Zasadnicze opracowanie tematu.

1.Zapoznanie wychowanków ze starym polskim zwyczajem ludowym topienia Marzanny oraz jego symboliką.
- rozmowa z dziećmi; nawiązanie do ich wiedzy i doświadczeń
Czy wiecie w jaki sposób od dawna Polacy żegnają Zimę i witają Wiosnę?
Wierzono, że aby Wiosna mogła zagościć na dobre na świecie trzeba pożegnać Zimę. W tym celu topiono MARZANNĘ.

MARZANNA- słomiana kukła symbolizująca ZIMĘ, przybrana kolorowymi wstążkami , szmatkami, bibułką.
Marzannę przenoszono uroczyście przez wieś lub miasteczko do najbliższej rzeki i tam uroczyście się ją topiło wołając np.:
Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno!
W wodę Cię wrzucamy, bo wiosnę witamy!
Kiedy MARZANNA zniknie z oczu płynąc do morza, można już przywitać WIOSNĘ.
2.Obejrzenie zdjęć i ilustracji przedstawiających Marzannę.
*omówienie
3.Prezentacja Marzanny wykonanej przez prowadzącego.
4.Omówienie sposobu wykonania słomianej kukły.
a)przygotowanie szkieletu lalki
b)zamontowanie ,,słomianej sukienki”
c)przyozdobienie Marzanny
*czynności wykonuje i objaśnia osoba prowadząca zajęcia
5.Przypomnienie konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pracy.
6.Wykonanie MARZANNY przez dzieci
a)praca w dwuosobowych zespołach(starsze wychowanki, bardziej sprawne)
b)praca indywidualna -przyozdobienie gotowych Marzann(najmłodsze, najmniej sprawne dziewczynki)
• zachęcanie wychowanek do pomagania sobie nawzajem
• rozwijanie wyobraźni i pomysłowości
• podczas pracy w tle słychać utwór A. Vivaldiego ,,Wiosna”

IV. Porządkowanie stanowisk pracy.

1.Sprzątnięcie sali przez dyżurnych.

V. Omówienie prac i działalności twórczej.

1.Przygotowanie wystawki.
2.Ocena pracy dzieci podczas zajęć.
• podkreślenie pomysłowości
• rozmowa na temat uczuć jakie towarzyszyły pracy.
• Czy muzyka pomagała wykonaniu zadania? Jaki nastrój wprowadziła?

3.Zakończenie zajęć.
Podziękowanie za zaangażowanie zapowiedź wycieczki nad rzekę w celu utopienia Marzann wykonanych przez dzieci.


Opracowała i przeprowadziła: Iwona Gawkowska

Wyświetleń: 4323


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.