Katalog

Jerzy Lechowski, 2010-04-22
Warszawa

Filozofia i etyka, Artykuły

ISTOTA NIESZCZĘŚĆ CZŁOWIEKA I WYNIKAJĄCA Z NICH TRAGICZNA SYTUACJA LUDZKOŚCI.

- n +

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lechowski
Międzynarodowa Akademia Nauk
w San Marino
Wydział Cybernetyki
www.realizatorzy.prv.pl
jlech@o2.pl


ISTOTA NIESZCZĘŚĆ CZŁOWIEKA I WYNIKAJĄCA Z NICH TRAGICZNA SYTUACJA LUDZKOŚCI.


Istota wszelkich nieszczęść człowieka wynika z jego natury, a zatem ze skłonności, które tkwią w jego naturze. Istnieje jednak możliwość poprawy sytuacji wymagającej jednak pewnego wysiłku od człowieka. Pierwszym czynnikiem, który wtłacza człowieka w tę nieszczęsną sytuację jest jego PYCHA. Zwykle większość ludzi uważa siebie za centrum wszechrzeczy i trudno się temu nawet dziwić, ponieważ, dla człowieka najważniejszy jest on sam, ale gdyby potrafił on spojrzeć szerzej na problem, mógłby zauważyć, że dla niego samego jest nie mniej ważne jego środowisko, w którym żyje. Środowisko należy tu rozumieć w sensie jak najszerszym, do którego wchodzi nie tylko otaczająca go przyroda, ale głównie inni ludzie. Jego PYCHA i zarozumiałość nie pozwala mu jednak dojrzeć istotnej wagi tego co stwierdzono wyżej. Dlatego należy dla własnego dobra być człowiekiem skromnym i życzliwym dla środowiska w sensie szerokim tego słowa znaczenia.
Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który czyni człowieka nieszczęśliwym jest jego CHCIWOŚĆ czyli nadmierne chciejstwo. Człowiek wiele rzeczy i (nie tylko rzeczy) chciałby, a w efekcie, gdy się spełniają jego życzenia, staje się niewolnikiem swoich obiektów chciwości. Niewola, jak wiadomo szczęścia nie daje.
Trzecim czynnikiem znęcającym się niemiłosiernie nad człowiekiem jest jego BRAK UMIARU we wszystkim (nie tylko w jedzeniu i piciu), ale również w nadmiernym gadulstwie, które często jest bardzo szkodliwe dla człowieka, który go popełnia, zwłaszcza gdy się nadmiernie chwali i wychwala, a często nawet obmawia innych i kłamie. Można krotko, a treściwie powiedzieć, że wszelki nadmiar szkodzi. Nawet nadmierne myślenie
i przeżywanie emocji, nie mówiąc już o pracy, szkodzi człowiekowi, czego nie trzeba specjalnie dowodzić. Człowiek jednak na zasadzie bezwładności, czyli powszechnego prawa przekory, obowiązującego powszechnie w przyrodzie. Nie wie kiedy ma zaprzestać tego co czyni.
Następnym czynnikiem, który unieszczęśliwia często człowieka jest wszelkiego rodzaju NIECZYSTOŚĆ (jego i jego otoczenia) czyli brak higieny i to zarówno fizycznej jak i duchowej oraz umysłowej.
Kolejnym czynnikiem wiodącym człowieka do różnego rodzaju nieszczęść jest ZAZDROŚĆ. Zazdrość, bowiem, prowadzi często nie tylko do schorzeń fizycznych, ale
i umysłowych, co z kolei, jest przyczyną różnych innych nieszczęść.
Innym również groźnym czynnikiem wiodącym wprost człowieka do nieszczęścia jest jego GNIEW rodzi on bowiem różne groźne sytuacje, wynikające z oddziaływania zwrotnego środowiska na człowieka rozgniewanego.
Ostatnim czynnikiem unieszczęśliwiającym człowieka jest jego LENISTWO, czyli zaniechanie. Wiele człowiek często zbyt wiele traci z tego powodu, a straty wszelkiego rodzaju są dla człowieka zwykle bolesne.
Gdyby ludzie pamiętali o tych wszystkich czynnikach, które przynoszą im nieszczęścia i starali się je likwidować, byliby o wiele szczęśliwsi niż są obecnie, a ludzkość uniknęłaby wielu tragedii, które się już zdarzyły i które mogą się zdarzyć.
Ponadto, bardzo szkodliwym dla człowieka jest strach zwłaszcza przed śmiercią, do tego stopnia, że ze strachu przed śmiercią może człowiek nawet umrzeć.
Całkowitej śmierci jednak nie ma. Można przeczytać o tym na stronie: RLC
Wyświetleń: 1087


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.