Katalog

Beata Kwiczak, 2010-04-22
Czarnków

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt lekcji "Czy śnieg jest czysty?"

- n +

Scenariusz lekcji edukacji wczesnoszkolnej
Klasa I d - 17 Tydzień

Temat:
"Badamy, czy śnieg jest czysty"
Wysłuchanie wiersza H. Szayerowej Co rzec można o śniegu. Opowiadanie historyjki
obrazkowej pt. “Jak sprawdzały dzieci, czy śnieg jest czysty”.
Układanie wyrazów z sylab. Budowa zadania tekstowego. Wyklejanie plasteliną
śnieżynki na kartonie.

Cele:
– wynikające osiągnięcia:
- opowiada historyjkę obrazkową
- wie, że śnieg jest brudny
- uświadamia sobie części składowe zadania tekstowego
- potrafi wykleić wzór śnieżynki.

Metody pracy:
podające ( przyswajanie: pogadanka, rozmowa, praca z tekstem,
instrukcja)
poszukujące (odkrywanie: elementy metody problemowej)
eksponujące (obserwacja)
praktyczne (ćwiczeń i działań praktycznych)

Formy pracy:
zbiorowa
grupowa jednolita i zróżnicowana
indywidualna jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
tekst wiersza „Co rzec można o śniegu”
karta pracy
karta matematyczna ( matematyka „Wesoła Szkoła)
gra planszowa „Wyścig bałwanków”
woreczki z koralikami (liczmany)
plansze z zegarami
karta pracy indywidualnej (opracowanie autorskie)
plastelina, karton

Podstawa Programowa

1.1
1.2
7.2
6.1
10.3


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – „rozmowa zegarów” – zabawa matematyczna.
np.: Jestem liczbą 4. Moje sąsiadki to 3 i 5. Jestem liczbą parzystą. Na zegarze to godzina czwarta.

2. Karta pracy indywidualnej – przeliczanie przedmiotów, kolorowanie określonej liczby przedmiotów.

3. Liczenie przedmiotów, doliczanie i odliczanie elementów (każde dziecko otrzymuje woreczek z koralikami i wykonuje polecenia nauczyciela, np.:
ułóż tyle koralików, ile kul miał bałwanek
ile bałwanków ułożysz z 6 koralików? Itp.

4. Zadanie tekstowe – budowa zadania tekstowego: na tablicy umieszczone są tabliczki z treścią zadania (w rozsypce) dzieci otrzymują polecenie przeczytania zadania i ułożenia treści we właściwej kolejności. Następnie wycinaja te same elementy na swoich kartkach.

Zadanie wklejają do zeszytu i rozwiązują: 4 + 2 = 6
Dokonują zapisu w zeszycie.

5. Wysłuchanie wiersza H. Szayerowej "Co rzec można o śniegu".
- Wypowiedzi na temat treści wiersza.
- Układanie wyrazów z sylab: kula, Ula, …

6. Opowiadanie historyjki obrazkowej pt. “Jak sprawdzały dzieci, czy śnieg jest czysty”.

7. Wyjście na boisko w celu przeprowadzenia doświadczenia – zebranie śniegu do pojemnika. Powrót do klasy.
Ogrzanie pojemnika – roztopienie śniegu, przefiltrowanie i sprawdzenie, czy śnieg jest czysty?
WNIOSEK: Śnieg jest zanieczyszczony.

8. Wyklejanie plasteliną śnieżynki na kartonie.

9. Praca z kartą pracy – „Wesoła szkoła”
10. Zakończenie, ocena.

Opracowanie:
Beata Kwiczak SP1 w Czarnkowie

Wyświetleń: 3020


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.