Katalog

Lilianna Stefańska, 2010-04-22
Inowrocław

Język niemiecki, Scenariusze

"Arztbesuch" - klasa II liceum (zakres podstawowy). Scenariusz lekcji.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI "Arztbesuch"

Klasa: II LO, zakres podstawowy

Czas: 1 jednostka lekcyjna

Temat: „Arztbesuch" – Dialogbildung

Cele: Kształcenie umiejętności zwrócenia się o pomoc lekarską,
wyrażania dolegliwości, zapytania o sposób stosowania leków,
rozumienia ulotek leków.

Materiał leksykalny: rozszerzenie zakresu słownictwa z dziedziny medycznej
(choroby, rodzaje badań, zastosowanie leków, możliwe skutki uboczne,
dawkowanie)

Pomoce dydaktyczne: karty z określeniem dolegliwości dla każdej z grup,
słowniki, słownik medyczny, słownik tematyczny, akcesoria medyczne
(stetoskop, szpatułka itp.), ulotki leków (z internetu),
plansza z ćwiczeniem fonetycznym

Forma socjalna: praca w grupach 4-5 osobowych


Przebieg lekcji:
1. Część wprowadzająca:
- sprawdzenie listy obecności
- sprawdzenie zadania domowego

2. Objaśnienie celu i przebiegu lekcji.

3. Część utrwalająca:

a) asocjacje leksykalne:
- Welche Krankheiten kennst du?
- Welche Formen von Untersuchungen kennst du?
- Welche Formen von Medikamenten kennst du?

b) praca w grupach:
- Uczniowie losują kartę z określeniem dolegliwości i
pracując w zespołach 4-5 osobowych przygotowują dialogi
chorego z lekarzem.
- Wybrani przez grupę uczniowie przedstawiają
przygotowane scenki.

4. Wprowadzenie nowego materiału:

a) praca na forum:
- Wybrani uczniowie mają za zadanie zakupić przepisany
lek w aptece

b) praca w grupach:
- Nauczyciel rozdaje poszczególnym grupom ulotki leków
- Uczniowie za pomocą słowników i z pomocą nauczyciela
mają zapoznać się z treścią ulotek, tj. odczytać
zastosowanie, dawkowanie, ewentualne skutki uboczne
- Nauczyciel zapisuje słowa kluczowe na tablicy,
uczniowie przepisują je do zeszytów.
- Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy

3. Utrwalenie nowego materiału – praca na forum:

a) Powtórzenie słów kluczowych z ulotek leków

b) Utrwalenie zwrotów:
- Wie oft soll ich die Arznei einnehmen?
- Soll ich das Medikament vor oder nach dem Essen
einnehmen?
- Welche Nebenwirkungen kann das Medikament haben?

c) Ćwiczenie fonetyczne

4. Podsumowanie lekcji i zadanie zadania domowego (znalezienie w internecie ulotki leku i
interpretacja wg. schematu lekcyjnego - wyszukiwarki
niemieckie: Altavista.de, yahoo.de, google.de)

Opraowała:
mgr Lilianna Stefańska, Inowrocław




Wyświetleń: 1576


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.