Katalog

Mirosław Trybała, 2010-04-19
Zawoja

Zawodowe, Konspekty

Konspekt zajęć z podstaw mechatroniki.

- n +

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy mechatroniki w klasie II MT


Temat zajęć: Elementy układów kombinacyjnych: bramki logiczne.

Cele poznawcze:
• zapoznanie uczniów z funkcjami logicznymi;
• zapoznanie uczniów z pojęciem układów cyfrowych kombinacyjnych
i sekwencyjnych;
• zapoznanie uczniów z funktorami logicznymi;

Cele operacyjne poznawcze:
Uczeń:
• zna budowę i zastosowanie bramek logicznych;
• potrafi rozróżnić funktory logiczne;
• potrafi dobrać odpowiednią bramkę dla danego zadania;
• potrafi narysować tabelę prawdy dla każdej bramki logicznej;
• potrafi wskazać zastosowanie układów kombinacyjnych;
• potrafi zastąpić bramkę logiczną innym funktorem;

Cele kształcące:
• kształtowanie myślenia przyczynowo- skutkowego;
• doskonalenie umiejętności rozróżniania i stosowania funkcji logicznych;
• doskonalenie umiejętności przedstawiania za pomocą symbolu funkcji logicznych;

Cele wychowawcze:
• wdrażanie do przestrzegania zasad kulturalnego zachowania się w czasie
zajęć;
• wdrażanie do przestrzegania form grzecznościowych;
• wpajanie szacunku do efektów pracy kolegów;

Hasła podstawy programowej: Kombinacyjne układy cyfrowe. Elementy układów kombinacyjnych: bramki, sumatory, dekodery, pamięci statyczne RAM
i ich zastosowanie.

Standardy egzaminacyjne:
Uczeń potrafi:
1. Czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisów, instrukcji, rysunków, szkiców, wykresów, dokumentacji technicznych i technologicznych,
a w szczególności:
1.1. rozróżniać pojęcia, określenia i wielkości stosowane w mechatronice;
1.2. interpretować informacje zawarte na schematach ideowych, montażowych,
rysunkach warsztatowych i w instrukcjach obsługi;
1.3. interpretować sekwencje i rozkazy w programach do sterowników programowalnych:
1.4. rozpoznawać części i podzespoły urządzeń i systemów mechatronicznych;
1.5. określać funkcje zespołów, podzespołów i elementów stosowanych w urządzeniach
i systemach mechatronicznych na podstawie informacji zawartych w dokumentacji
technicznej;
1.6. określać sekwencje działania na podstawie graficznego opisu działania urządzeń
i systemów mechatronicznych;
2. Przetwarzać dane liczbowe i operacyjne, a w szczególności:
2.1. dobierać elementy, podzespoły i zespoły urządzeń i systemów mechatronicznych;
2.8. interpretować podstawowe zjawiska i prawa z zakresu mechaniki, elektrotechniki
i elektroniki w odniesieniu do urządzeń mechatronicznych;



Metody pracy:
• metoda poszukująca;
• metoda podająca;
• metoda ćwiczebna;

Formy pracy:
• praca indywidualna;
• pracy zbiorowa;

Faza wstępna
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie obecności.
Powtórzenie realizowane w formie ustnej odpowiedzi – układy kombinacyjne.

Realizacja właściwej części lekcji.
Zapisanie tematu lekcji i krótkie omówienie celów.
Przedstawienie funkcji logicznych i bramek: EX-OR i EX-NOR.
Prezentacja zastosowanie poznanych funkcji.
Rozwiązywanie wybranych zadań dotyczących poznanych funkcji logicznych.

Faza końcowa.
Krótkie powtórzenie najważniejszych wiadomości z lekcji.
Zadanie domowe
Wyświetleń: 2515


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.