Katalog

Iwona Gawkowska, 2010-04-15
Zambrów

Zajęcia artystyczne, Scenariusze

,,Straszydła, strachy, straszki...”-scenariusz zajęć artystycznych.

- n +

Temat: ,,Straszydła, strachy, straszki...”


Cele:
- kształtowanie umiejętności nazywania uczuć
identyfikacja sytuacji wywołujących lęk, obawę
poznanie wybranych sposobów radzenia sobie ze strachem
rozwój wyobraźni
rozbudzanie ekspresji twórczej


Metody: słowna, oglądowa, czynna

Metody arteterapeutyczne: muzykoterapia, plastykoterapia,
biblioterapia

Formy: indywidualna, zbiorowa

Czas: 2 * 45 minut

Uczestnicy:15 wychowanek grupy VIII internatu w SOSW w Długoborzu,
dziewczęta upośledzone umysłowo w stopniu lekkim(9 –21 lat)

Pomoce: plansza ,,Mapka Pogody” , gotowe symbole określające pogodę(nastrój);
magnetofon, nagranie odgłosów przyrody mogących kojarzyć się z lękiem
( burza, silny wiatr, wzburzone morze, ryk lwa....); folia aluminiowa, pokrywki,
talerze; nagranie utworu A. Vivaldiego ,,Cztery Pory Roku”; treść wiersza D.Gellner ,,Strachy”;kartki papieru , mazaki, długopisy, czarny tusz, pojemniki na wodę,
ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane; kapelusz; duży zwój kolorowego
płótna(materiału) – na wystawkę; żelowe cukierki w kształcie robaków;

Przebieg zajęć:

1.Powitanie uczestników zajęć:
Dzieci i prowadzący siedzą w kole.
Prowadzący wita wszystkich, którzy:
mają zielone oczy,cieszą się, że znowu się spotykamy na zajęciach,
którzy lubią słońce, wita wszystkich pozostałych

Wstają i kłaniają się osoby identyfikujące się z powitaniem.

2.W jakim jesteś nastroju?
Wykonanie ,,Mapki pogody”. Dzieci określają w jakim są nastroju ,
jak się czują przystępując do zajęć. Naklejają na planszę z napisem:
,,Mapka pogody” gotowe symbole.
Podsumowanie wyników przez prowadzącego .Określenie prognozy pogody
na dzisiejsze zajęcia.

3.Zabawa – ,,Łańcuch dźwięków”.
Uczestnicy siedzą w kręgu. Animator wymyśla odgłos np.: ,,fiuu”, ,,bzz”...
i następnie przekazuje go do osoby siedzącej po jego prawej stronie. Ta przekazuje
go dalej aż powróci on do animatora. Następnie wymyśla inny odgłos
i przekazuje go osobie siedzącej z lewej strony.

4.Prezentacja wiersza D. Gellner ,,Strachy”

Rozmowa na temat treści utworu:
O czym opowiada autorka?
Jakie rodzaje strachów są wymienione w utworze?
Jaki sposób walki ze strachami wymyśliła dziewczynka?
Jakie uczucia wzbudził w was wiersz?

5.Rozmowa z dziećmi na temat ,,strachów” i ich roli w życiu.
Czy odczuwacie czasami tę uczucie strachu, lęku?
Czy jest ono przyjemne?
Co może dziać się z ludźmi pod wpływem strachu, lęku?(jak się zachowują?)
Czego boją się ludzie?
Czego jeszcze można się bać?

6.Zabawa – ,,Sala strachów”.
Rozpoznawanie i nazywanie strasznych dźwięków przyrody prezentowanych
przez nauczyciela z nagrań i wywoływanych przy pomocy różnych przedmiotów.

* ewentualnie dzieci przy pomocy prostych narzędzi mogą same wywołać
odgłosy burzy(np.; pokrywki, folia aluminiowa...)

7.Narysuj swój strach.

Dzieci na kartkach wyrażają swój strach, czego się obawiają, boją.
Mogą to zrobić przy pomocy słów lub obrazu. Praca samodzielna.
Nauczyciel przekazuje informację, że odczuwanie strachu jest naturalne.

8.,,Wrzuć strach do kapelusza”.

Uczestnicy składają swoje pracę w kostkę i wrzucają do kapelusza.
Następnie każdy wyciąga przypadkową kartkę i opisuje, co na niej
widzi-próbuje nazwać .
Dyskusja na temat tego co można zrobić ze strachem, jak odreagować napięcie.
Zbieranie propozycji i ich zapisywanie:.....

9.Zabawa- ,,Ram, tam ,tam a ja strachy w nosie mam”.

Uczestnicy mają za zadanie pomyśleć o swoim strachu i wypróbować sposób
zaproponowany przez bohaterkę wiersza. Na sygnał wszyscy głośno mówią:
,,Ram, tam tam a ja strachy w nosie mam” (kilkakrotne powtórzenie ,,zaklęcia”).
można zastosować stopniowe wzmacnianie siły, głośności wypowiedzi podczas
kolejnych powtórzeń

10.Zajęcia plastyczne –wykonanie pracy ,,Smoki i potwory”.
Kartkę moczymy w wodzie i na mokrej rysujemy patykiem maczanym w czarnym
tuszu smoki, potwory, strachy. Rozchodzący się po mokrej powierzchni tusz
wyeksponuje temat dając niepowtarzalny efekt.

*pomysł zaczerpnięty z książki ,,Techniki plastyczne rozwijające wyobraźnię” M.Jąder

11.Obejrzenie przez uczestników ich prac.
Rozmowa na temat odczuć jakie budzą w odbiorcach.

12.Propozycja odczarowania ,,Smoków i potworów”.

a)rozmowa z dziećmi
-Jak można odczarować potwora?
Zastanów się jak można zmienić otrzymany obraz na bardziej przyjazny?
b)propozycja użycia kolorowych tuszy domalowując np.: oczy, uszy, włosy...
Kończenie pracy plastycznej(dokonanie transformacji)
*zajęcia inspirowane propozycją techniki ,,Kleksy – stworki”
zamieszczoną w książce ,,Techniki plastyczne dla dzieci” A. Jabłońskiej).


13.Wykonanie wystawki prac .
Pracę eksponujemy na kolorowym, wesołym tle.

Rozmowa na temat odczuć dzieci: Jaki nastrój aktualnie wyrażają?,
Czy to może być dobry sposób na oswojenie potworów wyobraźni?

14.Zakończenie zajęć.

a)wykonanie ,,Mapki Pogody”
Dzieci przy pomocy znanych symboli określają swój nastrój na zakończenie zajęć.
b)rozdanie uczestnikom cukierków w kształcie ,,żelowych robaków i stworków”
* należy upewnić się czy dzieci nie są uczulone na ten rodzaj słodyczy


Opracowała: Iwona Gawkowska


Literatura:
,,Techniki plastyczne dla dzieci” A. Jabłońska, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2004
,,Techniki plastyczne rozwijające wyobraźnię” M. Jąder, Impuls, Kraków 2007
,,Muzyczna Pedagogika Zabawy” U. Bissinger –Ćwierz, Klanza,Lublin 2002



















Wyświetleń: 8502


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.