AWANS Dla nauczyciela Dla ucznia


Katalog

Agnieszka Figiel, 2010-04-08
Piekary Śląskie


Edukacja regionalna, Artykuły

„Już dziesięć lat…”- Jubileusz Gimnazjum

- n +

Dziesięć lat minęło jak jeden dzień… - chciałoby się sparafrazować słowa znanej piosenki. To już dziesięć lat istnienia gimnazjum, także naszego. Jubileusz ten skłania do refleksji i podsumowań. Oto krótki opis działań Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Śląskich w Siemianowicach Śląskich (zarządzanym przez p. Aldonę Grzeszczak).
„Szkoła z klasą”, w której uczeń - bo o niego przecież chodzi - czyta, myśli, działa.
Na polu edukacji możemy się poszczycić wieloma sukcesami np. zdobyciem I miejsca w Miejskim Konkursie Językowym – „Tongue Twister”, I miejsca w Turnieju Śląskich Szkolnych Klubów Europejskich o Nagrodę Syriusza, wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, nagrody specjalnej oraz I miejsca w IV Międzyszkolnym Konkursie „Siemianowice Moje Miasto”, uzyskaniem certyfikatu inwestora w konkursie przedsiębiorczości „Z klasy do kasy” czy finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego. Jest to oczywiście kropla w morzu sukcesów.
„Szkoła promująca zdrowie”, gdzie kształtuje się i propaguje zdrowy styl życia. Hasła? Tak, ale kryjące w sobie ogrom pracy, włożonej przez uczniów i nauczycieli. Aby uzyskać określony certyfikat cała społeczność szkolna musi się bowiem włączyć do akcji.
Jednak nie o kolekcjonowanie certyfikatów tu chodzi. Są one jedynie świadectwem osiągania założonych celów, a nie celem samym w sobie. Wiedzą o tym uczniowie pochodzący z naszego lokalnego środowiska. Dowiedzieli się również Ci, którzy przyjeżdżają spoza rejonu, aby uczyć się właśnie u nas. Jest ich, co nas niezmiernie cieszy, wielu. Ale przecież nie dzieje się tak bez powodu!
A oto kilka obszarów działalności naszego gimnazjum:
W ciągu minionych dziesięciu lat Gimnazjum nr 2 prężnie działało w ramach programu „Socrates Comenius”. Przeprowadziliśmy trzyletni projekt z partnerami z Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. W tym samym czasie gościliśmy (przez 10 miesięcy) asystentkę językową z Portugalii, która prowadziła lekcje języka angielskiego z nauczycielami i uczniami naszej szkoły (nie tylko z klasami z poszerzonym językiem angielskim). Nauczyciele z naszej szkoły kształcili się również poza granicami kraju będąc beneficjentami programu „Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej”. W ramach programów językowych współpracujemy z pobliską Szkołą Podstawową nr 13. Efektem wzmożonej aktywności językowej jest również nawiązanie kontaktów przez młodzież naszej szkoły z uczniami szkół portugalskich.
Gimnazjum nr 2 to miejsce, gdzie jak się okazuje, może działać miniprzedsiębiorstwo. Tworzą je wybrane klasy w ramach tzw. Akademii Przedsiębiorczości. Uczniowie nie tylko poznają ekonomię od strony teoretycznej, ale stosują ją też praktycznie – w świecie co prawda wirtualnym (symulacje komputerowe), ale przecież z wymiernymi rezultatami. W latach 2005-2008 uczniowie klas naszego gimnazjum działali w tzw. komitetach inwestycyjnych, o podobnych jak wyżej założeniach, w ramach akcji „Moje finanse – z klasy do kasy” i znaleźli się w ogólnopolskiej czołówce.
„Szkoła bez przemocy”, „Szkoła promująca zdrowie” – te programy realizujemy od dawna. Cele to uświadomienie młodzieży źródeł i istoty problemu przemocy oraz wypracowanie skutecznych sposobów zwalczania tego zjawiska, a także propagowanie zdrowego trybu życia. Nasze działania nie ograniczają się jedynie do akcji propagujących właściwe postawy. Młodzież ma bowiem możliwości zaktywizowania się: uczniowie uczestniczą w wyjazdach „sanatoryjnych”, warsztatach ekologicznych i wielu innych akcjach. Jako szkoła włączyliśmy się również w realizację programu pilotowanego przez siemianowicki Urząd Miejski i Urząd Pracy, pod hasłem „Bezpieczna młodzież”.
W naszej szkole, od początku jej istnienia, działa grupa nastoletnich entuzjastów realizujących się na scenie. Mieszkańcy Siemianowic Śląskich mieli okazję przyglądać się ich „pracy” wielokrotnie. Szkolny teatr prezentował i prezentuje swoje sztuki w różnych miejscach ( Siemianowickie Centrum Kultury, Zameczek w Michałkowicach, kościół pw. Michała Archanioła, Przedszkole nr 6, Dom Opieki Społecznej, Miejska Biblioteka Publiczna i inne placówki oświatowe) i z różnych okazji przeglądy teatralne, targi edukacyjne, święta okolicznościowe.
Nie sposób nie wspomnieć o sporcie, bo przecież jesteśmy szkołą, której uczniowie osiągają w tej dziedzinie znaczące sukcesy. Uczniowie trenują piłkę ręczną, siatkówkę, hokej na trawie i piłkę nożną. Praca oraz sukcesy trenerów i nastoletnich sportowców doceniane są corocznie na gali organizowanej przez władze miejskie Siemianowic Śląskich. W klasyfikacji generalnej gimnazjów naszego miasta od kilku lat zajmujemy miejsce na podium. Wielu naszych absolwentów związało się ze sportem zawodowo: zostali powołani do kadry narodowej i śląskiej, trenują w klubach lub uczą sportu młodszych. Jesteśmy dumni z naszych wyników i z całą stanowczością możemy stwierdzić, że sport to mocna strona naszej szkoły!
Tak wygląda życie codzienne Gimnazjum nr 2. Chyba nieźle?
Wiele można by było jeszcze napisać o „Dwójce”. Przez dziesięć lat działalności naszego gimnazjum sporo się zdarzyło – nie sposób tego wszystkiego zmieścić w krótkim artykule. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia naszej strony internetowej www.gim2sl.mmj.pl
Podsumowanie? Cóż, warto zainteresować się tym, co znajduje się tuż obok nas i sprawdzić , że jest taka szkoła...


Opracowały: Agnieszka Figiel, Kamila Sikorska

Wyświetleń: 1228


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.