Katalog

Ewa Żądło, 2010-03-29
Myślenice

Geografia, Konspekty

Konspekt - Strefy Klimatyczne Kuli Ziemskiej

- n +

Konspekt lekcji w klasie I


Temat : Strefy Klimatyczne Kuli Ziemskiej
Cele lekcji:
A. Zapamiętanie wiadomości :

- Uczeń wie – Ile jest stref klimatycznych 4
- Uczeń zna ich nazwy
Strefa Klimatyczna Równikowa
Strefa Klimatyczna Zwrotnikowa
Strefa Klimatyczna Umiarkowana
Strefa Klimatyczna Okołobiegunowa
- Uczeń wie że strefy klimatyczne mają przebieg równoleżnikowy
- Uczeń wie że mają symetryczny rozkład względem równika
-
B. Zrozumienie wiadomości :
- Uczeń rozumie pojęcie : Pogoda, Klimat :
a) Klimat - Ustalony na podstawie wieloletnich obserwacji przebieg pogody
b) Strefa Klimatyczna - Pas powłoki ziemskiej wyróżniony na podstawie panującego klimatu
- Uczeń rozumie że na strefowość klimatyczną ma wpływ kąt padania promieni słonecznych ( Zróżnicowanie oświetlenia Ziemi)
- Uczeń rozumie różnicę między klimatem morskim, a kontynentalnym
- Uczeń rozumie dlaczego w jednej strefie klimatycznej są różne typy klimatów

C. Umiejętności merytoryczne :
- Uczeń potrafi pokazać na mapie klimatycznej w Atlasie rozmieszczenie głównych stref klimatycznych
- Uczeń potrafi na podstawie podręcznika nazwać typy klimatów poszczególnych stref.
- Uczeń potrafi wyjaśnić wpływ czynników klimatycznych na typ klimatu

D. Umiejętności formalne :
- Uczeń potrafi na podstawie zdobytych wiadomości dopasować poszczególne diagramy do typów klimatów
- Potrafi wyjaśnić dlaczego w Strefie Klimatycznej Równikowej nie występuje typowa zima
Metody : Pogadanka połączona z pracą z książką i Atlasem
Środki dydaktyczne : Podręcznik, Atlas, Mapa ścienna stref klimatycznych
Typ lekcji : Lekcja w całości przeznaczona na realizację nowego materiału, nie zawierająca ogniwa poświęconego kontrolowaniu uczniów, nawiązująca do wiadomości wcześniej zdobytych przez ucznia.
Literatura :
- Encyklopedia Opress Tom Ziemia
- Wstęp do Geografii Fizycznej J.Flis
- Meteorologia i Klimatologia
- Encyklopedia Geograficzna Opress , Atlas Świata str 64-65
- Świat w Liczbach
Przebieg lekcji :

I Część wstępna :
- Czynności organizacyjne
- Powitanie uczniów
- Sprawdzenie obecności

II Nawiązanie do nowego tematu

Ilość energii słonecznej jaka dociera do powierzchni Ziemi zależy głównie od szerokości geograficznej. Wiemy, że na Równiku Słońce grzeje najmocniej. Im dalej równika tym kat padania jest co raz mniejszy , więc nagrzanie Kuli Ziemskiej słabnie.
W związku z tym na różnych szerokościach geograficznych notuje się różne temperatury, ilości opadów, ciśnienie atmosferyczne.
Czy na Kuli Ziemskiej może być jedna Strefa Klimatyczna???


Czynności nauczyciela :

1. Przekonajmy się ile jest Stref Klimatycznych
2. Przeczytajcie nazwy tych stref w atlasie.
Wskaż strefy klimatyczne na mapie ściennej.
3. Proszę o odczytanie ze Słownika Pojęć Geograficznych pojęcia Klimat.
4. W każdej strefie klimatycznej wyróżniamy poszczególne typy klimatów.Jak myślicie dlaczego???
5. Proszę o odczytanie z ryc.1 str.113 Stefę klimatyczną oraz Typ klimatu oznaczony cyfra 4.
6. Proszę odczytać współrzędne geograficzne miasta Neapol i na podstawie ryciny w podręczniku określić w której strefie klimatycznej leży.
7. Mbandaka j/w
8. W strefie klimatycznej umiarkowanej wyróżniamy dwa typy klimatów : klimat morski i klimat kontynentalny.
Klimat morski charakteryzuje się ciepłymi zimami i chłodnymi latami – przewaga morskich mas powietrza
( amplituda roczna temp. mała) , klimat kontynentalny - suche , gorące lata i suche i mroźne zimy , przewaga kontynentalnych mas powietrza ( amplituda roczna temp. wysoka)
9. Przypomnijmy sobie co to jest amplituda.
10. Obliczmy amplitudę dla klimatu morskiego oraz klimatu kontynentalnego
11. W której strefie klimatycznej leży Polska?
Wyświetleń: 6433


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.