Katalog

Alicja Zienkiewicz- Zielińska, 2010-03-29
Platerów

Uroczystości, Artykuły

Nowa tradycja w Zespole Placówek Oświatowych Platerowie

- n +

Nowa tradycja w Platerowie

Przyzwyczailiśmy się, że Dzień Zwycięstwa czcimy apelem - recytujemy wiersze, słuchamy piosenek. Tymczasem w Zespole Placówek Oświatowych Platerowie „narodziła się nowa świecka tradycja”. Zamiast majowy dzień spędzać w zimnych o tej porze murach szkolnych, uczniowie z budynku przy ulicy Siedleckiej 7 wraz z wychowawcami i dyrekcją, ruszyli w poszukiwaniu śladów wojennych w bliskiej im okolicy.
Bogaci w informacje o II wojnie światowej podane im w formie prezentacji multimedialnej autorstwa nauczyciela historii oraz zaznajomieni z militariami zaprezentowanymi przez nauczyciela języka polskiego, uczniowie ZPO w Platerowie (od klasy IV począwszy) polną drogą powędrowali do celu.


Trasę wycieczki (wyjątkowo malowniczą tej wiosny), jak również ciekawostki jej dotyczące opracował przyrodnik i miłośnik ziemi najbliższej. On to zaprowadził nas na cmentarz w Chłopkowie, gdzie wśród traw, w cieniu wielkiego drzewa, bystre oko dostrzec zdoła ogrodzone wiekowym płotkiem groby niemieckich żołnierzy z I wojny światowej.

Postaliśmy chwilę i popatrzyliśmy ze współczuciem na niszczejące mogiły. Wielu z nas, także nauczycieli, pierwszy raz odwiedziło to miejsce. Dobrze, że dotarliśmy tu dzisiaj, bo za jakiś czas może ich już nie być...

Warto było w wiosennym słońcu, polami i przez wieś przespacerować się w taki dzień. Te cztery godziny nie tylko zostawiły ślad w postaci opalenizny na młodych (w większości ) czołach, ale także pozwoliły na spotkanie z historią, przyrodą i ziemią najbliższą.
Uczestniczka marszu
Alicja Zienkiewicz - Zielińska
Wyświetleń: 569


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.