Katalog

Lucyna Klemba, 2010-03-23
jeżów

Uroczystości, Scenariusze

Śwęto Niepodległości - scenariusz uroczystości

- n +

Wchodzi kibic: Ale o co chodzi? Co to za święto? Po co ono jest? Co się zdarzyło11 listopada?


Uczeń:. To wszystko mamy zamiar dziś wyjaśnić. Dlatego prosimy uważnie słuchać tego co się będzie działo

Prowadzący 1: Witamy na dzisiejszym apelu i zapraszamy na lekcję historii. Pragniemy dziś przypomnieć, że 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe Święto Niepodległości
Polska była w niewoli i po prostu nie istniała, nawet nie było jej na mapie przez ponad iek, dokładnie przez 123 lata. Zył jednak naród polski i jego kultura. Polakom, naszym pradziadom, bardzo zależało, abyśmy byli wolni, abyśmy żyli w wolnym kraju. I dokonali tego wielkiego czynu – wyzwolili nasz kraj spod jarzma zaborców. Ale nie myślcie, że przyszło im to łatwo. Kosztowało ich to wiele krwi i bólu. A my, chcąc dzisiaj uczcić rocznicę odzyskania niepodległości przedstawimy drogę, jaka wiodła Polaków do wolności.

Prowadzący 2. Dawno, dawno temu naszym krajem rządzili królowie. Niektórzy byli dobrymi władcami a inni złymi, jednak Polska miała się wtedy całkiem dobrze. A jej granice wyglądały tak:

Mapa


Uczeń: Pewnego razu Polacy zawarli unię z Litwinami i połączyli 2 kraje.Powstało jedno ogromne nowe państwo. Nazwano je Rzeczpospolitą obojga narodów, bo składało się z dwóch części: polskiej i litewskiej. Nowe państwo było bardzo duże i bardzo silne.

MAPA

Prowadzący 2: Polacy przez wieki dzielnie bronili swojego państwa przed wrogami. Jednak z czasem coraz mniej dbali o jego dobro, a coraz bardziej o własną korzyść. Ważniejsze niż Dobro państwa stały się bogactwo, wygoda, zabawy i uczty

Uczeń. Dlatego Rzeczpospolita stawała się coraz słabsza, a sąsiednie państwa coraz silniejsze. Pewnego razu 3 państwa, których herbami były czarne orły sprzymierzyły się i podzieliły między siebie ziemie naszego państwa.

Włączona głośna muzyka, wbiegają 3 dziewczynki przebrane na czarno z ostrym makijażem. Trzymają mapę Polski, pokazują mapę i rozrywają na 3 części.

Prowadzący 1. Po tym podziale Polska na ponad 100 lat zniknęła z mapy Europy. Nasze państwo przestało istnieć. Nie było już Polski. Ludzie stali się obywatelami obcych państw. W szkołach dzieci musiały mówić tylko po niemiecku lub rosyjsku. Zmieniono także nazwy miast na rosyjskie lub niemieckie.


Uczeń. Do walki stanęli mieszczanie i chłopi. Nie mieli karabinów, ich bronią były kosy osadzone na sztorc. Dlatego nazwano ich kosynierami. Niestety powstanie przeciwko Rosji upadło. Polska przegrała z zaborcą.

Wchodzi dziewczynka ubrana na biało-czerwono i 3 zaborców w czarnych strojach, zakładają jej łańcuch na ręce Polska siada smutna na kamieniu. Spuszcza głowę.

Uczeń.
Ojczyzno moja, na końcu upadła!
Zamożna kiedyś i w sławę i siłę!
Ta co od morza do morza władała
Kawałka ziemi nie ma na mogiłę

Uczeń. Ale nie myślcie sobie, że Polacy się poddali. Na obszarach danej Polski nie mogli działać, bo zaborcy im nie pozwalali, ale emigracji, czyli na obczyźnie, nasi rodacy, którzy kochali ojczyznę wzięli się poważnie do pracy.

Uczeń. Otóż już w 1797r czyli 3 lata po powstaniu kościuszkowskim, we Włoszech zaczęto tworzyć wojsko polskie pod nazwą Legionów Polskich. W jego szeregach znalazło się kilka tysięcy żołnierzy. To właśnie wtedy powstała pieśń, która jest naszym hymnem narodowym, a nosi tytuł Mazurek Dąbrowskiego. Następnym krokiem ku niepodległości było powstanie listopadowe. Do historii przeszło pod taką nazwą ponieważ wybuchło w listopadzie 1830r.

Dziewczynka Polska wstaje, obok niej pojawia się dziewczynka wolność (cała w bieli)


Piosenka


Uczeń. A czy wiesz jak zakończył się ten zryw niepodległościowy?
Uczennica. Niestety klęską. Ciężko było pokonać wroga. Był silny i zorganizowany

Polska siada smutna

Uczeń. tak, ale przynajmniej zaborcy wiedzieli, że z Polakami to nie przelewki i tak łatwo i bez walki się nie poddadzą.

Prowadzący 2: Pomimo represji Polacy w dalszym ciągu pozostawali nieugięci i marzyli o wolności. Dlatego w 1863 r zorganizowali kolejne powstanie, które do historii przeszło jako powstanie styczniowe. Niestety, Polacy byli słabo uzbrojeni

Uczeń: Powstanie styczniowe było największym z powstań i trwało najdłużej Mimo że zakończyło się klęską naród polski nie załamał się, a pragnienie wolności jeszcze się spotęgowało.
Polska na chwilę wstaje ale znów siada.

Piosenka: Pieśń strzelców


Uczeń: Wkrótce wybuchła I wojna światowa Pokazuje datę 1914
Rok 1914 strząsnął światem Polsce przyniósł jednak niepodległość

Wiersz: Rozdzielił nas mój bracie

Prowadzący 2: Czy słyszeliście o Józefie Piłsudskim? To on był twórcą Legionów. Został także wybrany Marszałkiem Polski. Był przywódcą narodu. Legioniści to wojacy w mundurach, bardzo bohaterscy, szli na wojnę i nie wiedzieli czy wrócą. Za domem tęsknili.

Piosenka Legiony

Wiersz: Święta miłości kochanej ojczyzny Rychtelski

Prowadzący 1: W żołnierzach ludzie pokładali nadzieje i te nadzieje się spełniły. Rok 1918 – wielka radość. Koniec wojny. 11 listopada Polska odzyskuje niepodległość po 123 latach niewoli.

Polska wstaje. Wolność zdejmuje z niej łańcuch i zakłada koronę. Stoją razem w widocznym miejscu

Piosenka Kadrówka

Prowadzący 2: I my dziś wyrażamy swą wdzięczność i uznanie wszystkim ty, którzy walczyli i ginęli za naszą Polskę

Piosenka Rota

Chłopiec: Co to znaczy być patriotą?
Dziewczynka. Kochać ojczyznę
Chłopiec: A co znaczy kochać ojczyznę?
Dziewczynka: dbać o środowisko, wzruszyć się gdy na podium stoi Polak i słychać dźwięki hymnu
Uczeń: Ale patriotyzm to także uważne uczestniczenie w dzisiejszej akademii
Prowadzący 2: Dlatego gratulujemy wszystkim pięknej patriotycznej postawy podczas dzisiejszej uroczystości i dziękujemy za uwagę



Wyświetleń: 1224


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.