AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Julianna Nosalska, 2010-03-23
Zamość


Lekcja wychowawcza, Konspekty

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PT.. „DOMOWE SPA - JAK ZADBAĆ O URODĘ”

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PT.. „DOMOWE SPA - JAK ZADBAĆ O URODĘ”
CELE OGÓLNE:

• Wyrabianie nawyku systematycznego dbania o urodę.
• Pogłębianie wiedzy na temat czynności pielęgnacyjnych naszej urody.
• Nabycie umiejętności pracy zespołowej.


CELE OPERACYJNE:

Wychowanek potrafi:

• Wymienić czynniki wpływające na naszą urodę.
• Zna rodzaje cery i potrafi je odróżnić.
• Wykonać domowe maseczki.
• Wie, że cera jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia.
• Wymienić zasady zachowania higieny ciała.
• Wie jakich produktów należy użyć aby uzyskać pożądaną maseczkę do twarzy.
• Potrafi określić dobowy cykl.


METODY:

• Wykład, ankieta, dyskusja, pogadanka, zajęcia praktyczne, odgrywanie scenek.


FORMY PRACY:

• Praca indywidualna.
• Praca w małych grupach.


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

• Instrukcje sporządzania naturalnych maseczek.
• Produkty potrzebne do sporządzenia maseczek(cytryna, awokado, olejek, jajko, ogórek, miód, kiwi).

CZAS ZAJĘC : 2x 40 min

Wskazówki organizacyjno – metodyczne:

1. Wychowankowie wcześniej zostali podzieleni na 4 grupy. Każda z tych grup otrzymała do przygotowania następujące zagadnienie:
• Grupa pierwsza – cera normalna,
• Grupa druga – cera sucha,
• Grupa trzecia - cera mieszana,
• Grupa piąta - cera trądzikowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ


1. Wprowadzenie w tematykę zajęć poprzez wygłoszenie krótkiego wykładu na temat cyklu dobowego, higieny osobistej i dobrego samopoczucia.

Każdy żywy organizm posiada swój cykl dobowy – czyli umiejętność synchronizacji własnych procesów życiowych z pewnymi, stale powtarzającymi się warunkami środowiska. Jest to cecha adaptacyjna. Organizm przystosowuje się, a z czasem potrafi nawet przewidzieć zmiany zachodzące w otoczeniu. Na funkcjonowanie naszego zegara biologicznego wpływają takie czynniki, jak: nasz tryb życia, potrzeby organizmu, warunki środowiska – nierzadko dopasowanie wszystkich elementów bywa bardzo trudne. Każdemu człowiekowi zależy na własnej urodzie, na którą niewątpliwie wpływa prawidłowy cykl biologiczny. Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak nasza skóra, włosy są zwierciadłem stanu zdrowia. To właśnie po ich, wyglądzie możemy poznać kondycję całego naszego organizmu. Odpowiednia dieta, higiena ciała i pielęgnacja, może utrzymać, bądź przywrócić stan naszego wyglądu. Nie musisz wychodzić z domu, by zrelaksować się oraz pielęgnować skórę jak w luksusowym ośrodku SPA.
Oryginalne znaczenie słowa SPA(Sanus Per A ua) w wolnym tłumaczeniu oznacza Zdrowie przez Wodę. Najistotniejszym składnikiem SPA jest woda. Aby zadbać o urodę niekoniecznie musisz odwiedzać gabinet kosmetyczny i narażać się na koszty. Mając odpowiednie informacje sama możesz zadbać o stan swojej cery, włosów, rąk, paznokci, sporządzając maseczki w domu z naturalnych produktów.

Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się przygotowaniem kilku maseczek z zademonstrowaniem nałożenia na twarz, a także na ręce. Porozmawiamy w jaki sposób można zadbać o dłonie i włosy.
Wcześniej porozmawiamy nt. czynników wpływających na naszą urodę. Wspólnie ustalimy niezbędne czynności pielęgnacyjne jakie należy wykonywać dla poprawy naszego wyglądu. Następnie grupy zreferują wcześniej przygotowane informacje dotyczące rodzaju cery.

2.Wspólnie określimy czynniki wpływające na naszą urodę.

Proszę wymienić propozycje, które zostaną zapisane na brystolu.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA NASZĄURODĘ .

• Prawidłowe odżywianie.
• Odpowiednia ilość płynów w organizmie.
• Wypoczynek.
• Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
• Dostarczenie niezbędnych minerałów i witamin do organizmu.
• Prawidłowy sen.
• Dobór kosmetyków.

3. Zabiegi pielęgnacyjne.
Na dzisiejszych zajęciach wspólnie ustalimy jakie są niezbędne czynności do poprawy naszego wyglądu. Każda czynność zostanie wspólnie omówiona.
PIELĘGNACJA CERY- Informacje do przekazania.

PIELĘGNACJA CERY
Krok pierwszy – peeling

Odpowiedni peeling skóry usunie martwy naskórek, oczyszcza i przygotowuje naszą cerę do lepszego wchłaniania substancji zawartych w kosmetykach .
Krok drugi – nawilżanie
Woda i substancje nawilżające powinny być dostarczone do naskórka przed substancjami odżywczymi, ponieważ właśnie te ostatnie utrzymują stan nawilżenia naszej skóry. Dlatego też drugi krok w naszym domowym SPA to zabiegi, które powinny polegać na dostarczeniu do naskórka takich składników jak witaminy z grupy B, minerałów, ceramidów, kwasów owocowych, aminokwasów. Nawilżanie najlepiej zacząć od ciepłej kąpieli, gdyż wówczas rozszerzają się pory skóry, co ułatwi działanie substancji nawilżających.

Krok trzeci – odżywianie i regeneracja

Po całodniowym działaniu czynników zewnętrznych na naszą skórę, tj. wiatr, słonce, zadbajmy aby odpoczęła ona podczas naszego snu. To właśnie wtedy skóra regeneruje się. Do substancji odżywczych zaliczamy przede wszystkim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, woski, lanolinę.


4. Krótka charakterystyka rodzaju cery i sposób jej pielęgnacji.

Cera to potoczne określenie typu rodzaju skóry twarzy. Klasyfikacja typu cery uzależniona jest od kilku czynników. Od rodzaju naszej cery zależy jej sposób pielęgnacji. Każdy rodzaj cery inaczej reaguje na nasze zabiegi i wymaga innego traktowania. Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery:

• normalną
• suchą
• mieszaną
• tłustą


5. Praca w grupach.

W oparciu o wcześniej przygotowane materiały proszę liderów grup o zreferowanie krótkich charakterystyk poszczególnych rodzajów cery.

GR.I CERA NORMALNA

To odpowiednio natłuszczona, aksamitna w dotyku i jędrna skóra twarzy. Dobrze odżywiona o naturalnym różowym zabarwieniu. Ten typ cery dobrze reaguje na warunki atmosferyczne oraz wodę. Nie występują większe problemy z jej pielęgnacją jednak należy wystrzegać się preparatów wysuszających. Wymaga regularnego oczyszczania i zabezpieczenia przed mrozem. Nie błyszczy się i jeśli odpowiednio się o nią dba, długo zachowuje młody wygląd.

GR.II CERA SUCHA

Typ cery, w której głównym problemem jest zbyt małe wydzielanie łoju przez co występuje problem z wiązaniem wilgoci. Cera sucha jest jasna i cienka, mało elastyczna o gładkiej powierzchni. Ma skłonności do przebarwień i łuszczenia się. Jest bardzo wrażliwa, źle reaguje na czynniki atmosferyczne i wymaga szczególnej pielęgnacji. Źle pielęgnowana szybko się starzeje i przekształca się w cerę starczą. Jej pielęgnacja powinna być bardzo delikatna. Należy stosować kosmetyki nawilżające i natłuszczające oraz szczególnie dbać o kompleksowe jej odżywianie.

GR.III CERA MIESZANA

Cera mieszana łączy w sobie cechy cery suchej i tłustej. Cechy te występują zmiennie w różnych partiach twarzy. Zazwyczaj tłuste są okolice czoła, nosa i brody (strefa T), zaś suche boki twarzy. Występuje skłonność do łojotoku, podrażnień oraz niekorzystna reakcja na czynniki atmosferyczne. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest niezwykle trudna. Osoby o tej cerze powinny stosować kosmetyki przeznaczone zarówno dla cery suchej jak i dla cery tłustej. Unikać należy preparatów zbyt silnie wysuszających i natłuszczających. Stosowane środki powinny zapewniać skórze właściwy poziom nawilżenia i nie wysuszać tych części twarzy, które i tak są suche.


GR.IV CERA TŁUSTA

Nadmierne wydzielanie łoju sprawia, że cera tłusta jest błyszcząca i często niedokrwiona czyli blada. Skóra taka na ogół jest gruba i wykazuje skłonność do wyprysków i wągrów. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne. Zazwyczaj w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega wysuszeniu. Używanie preparatów wysuszających prowadzi do nadmiernego wydzielania łoju dlatego powinno się używać lekkich kosmetyków o właściwościach odświeżających, które usuwają nadmiar łoju, nie wysuszając przy tym naskórka. Należy unikać kosmetyków tłustych i pozostawiających na twarzy warstwy tłuszczu np. mleczka. Szczególnie należy dbać o dokładne oczyszczanie twarzy jednak należy przy tym unikać mydła.

GR.V CERA TRĄDZIKOWA

Zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania jednak nie zawsze przechodzi z wiekiem. Wymaga szczególnej troski. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z dermatologiem w celu określenia rodzaju zaburzeń występujących na naszej skórze i właściwego jej leczenia. Duże znaczenie przy jej pielęgnacji ma właściwe oczyszczanie i zdrowy tryb życia.

6. Domowe sposoby pielęgnacyjne.

W trakcie dyskusji porozmawiamy nad domowymi sposobami pielęgnacyjnymi, pokrótce odpowiednio je uzasadniając:

a. kąpiele w soli morskiej
b. ćwiczenia
c. domowe maseczki

Sól morska
• kąpiel z dodatkiem soli morskiej wygładza, dostarcza skórze mikroelementów, usuwa martwy naskórek, jest pomocna w walce z grzybicą. Sól usuwa zmęczenie i działa pobudzająco. Dobrze się sprawdza przy zwalczaniu cellulitu
• solny peeling: na zwilżoną rękawicę lub gąbkę nasyp gruboziarnistej soli morskiej i masuj skórę okrężnymi ruchami. Spłucz ciało ciepłą wodą, a na koniec wklep balsam. Zabieg wykonuj dwa razy w tygodniu.


Tanie i skuteczne.
Samodzielnie wykonane w domu maseczki lub okłady mogą być również przyjemną zabawą. Niektóre mają setki lat, inne powstają wraz z modą.
Zajęcia praktyczne.
W drugiej części zajęć zajmiemy się ćwiczeniem mięśni twarzy, a także przygotowaniem odpowiednich maseczek do poszczególnych rodzajów cery.
Regularne ćwiczenia mięśnia twarzy.
Sprawią, że kontur się poprawi, policzki będą jędrne, zmniejszą się fałdki na powiekach, kąciki ust będą ładnie zarysowane, skóra na szyi nabierze sprężystości, podwójny podbródek troszkę się zmniejszy.
• Ćwiczenia twarzy
Za chwilę zostaną rozdane karty pracy nr 1 , każdy z wychowanków zajmie się gimnastyką twarzy zgodnie z otrzymaną instrukcją. Po ćwiczeniach zostaną poproszeni o wyrażenie swoich odczuć .
• Pielęgnacja twarzy domową maseczką
Za chwilę zostaniecie podzieleni na dwuosobowe grupy. Jedna osoba zgodnie z instrukcją przygotuje dowolną maseczkę i następnie nałoży ją na twarz koleżanki. Po kilku minutach maseczkę proszę zmyć, a następnie wypowiedzieć się na temat wykonywanej czynności.
• Pielęgnacja włosów
Ze względu na okoliczności nie przeprowadzi się zabiegu pielęgnacyjnego na włosach. Maski do włosów należy przykryć foliowym czepkiem i owinąć ręcznikiem. Maski do włosów powinny być bogate w witaminy z grupy B, woski i oleje. W domowym zaciszu można przygotować maskę z żółtka jajka i oleju np. słonecznikowego, oliwy z oliwek lub po umyciu włosów przepłukiwać je sokiem z grejpfruta, który reguluje wydzielanie sebum i dostarcza witaminę C skórze głowy. Nadaje włosom piękny połysk. Działanie regulujące prace sebum i nadające połysk ma również pokrzywa, nadaje ona jednocześnie włosom lekko ciemniejszy kolor.
. Sebum chroni skórę i włosy. Poza tym bierze udział w regulacji gospodarki wodnej, poprzez natłuszczenie ich powierzchni.
Wychowawca przedstawia przepisy na domowe maseczki.
PRZEPISY NA MASECZKI NAWILŻAJĄCE
1/ Maseczka z cytryny lub kiwi.

Po obraniu owocu pokrój go w cienkie plastry i nałóż na twarz i dekolt i pozostaw na około 20 minut. Ta prosta i łatwa w przygotowaniu maseczka dostarcza do skóry dużą dawkę witaminy C, która uelastycznia naczynia krwionośne. Działa antyoksydacyjnie. Polecana zwłaszcza dla osób z osłabionymi naczynkami włosowatymi.

2/Maseczka z jabłka.

Obrane i starte jabłko wymieszaj z łyżką mąki ziemniaczanej. Równomiernie rozprowadź na skórze twarzy. Działanie tej maseczki polega na głębokim nawilżeniu naskórka, dostarczeniu minerałów i witamin oraz ma działanie łagodzące i kojące. Szczególnie polecana dla cer suchych i wrażliwych, podrażnionych.

3/Maseczka z ogórka.

Plastry zielonego ogórka nałóż na twarz oraz na oczy. Jest to maseczka poprawiająca koloryt skory, ściągająca pory. Polecana do każdego rodzaju cery. Lekkie działanie wybielające pomaga usunąć sińce pod oczami.

4/Maseczka ziołowa.

Zmielone zioła rumianku, bławatka, siemienia lnianego połącz i zalej wrzątkiem tak, aby uzyskać konsystencję gęstej papki. Kiedy zioła będą letnie możesz dodać sok z cytryny, witaminę C w kroplach, miód. Maseczka ta ma głębokie działanie nawilżające, antyoksydacyjne, bakteriobójcze. Polecana do każdej cery. Jeżeli do ziół dodamy kilka kropel oleju np. słonecznikowego lub olejek aromatyczny uzyskamy maskę odżywcza, która doskonale nadaje się do cery suchej i mieszanej.

PRZEPISY NA MASECZKI ODŻYWIAJĄCE
1/Maseczka z awokado.

Obrany owoc rozgnieć widelcem, dodaj kilka kropel oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego i nałóż na skórę twarzy. Awokado to owoc bogaty w NNKT, czyli Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które uelastyczniają naskórek, zatrzymują wilgoć w środku. Dodatkowo dodany olej ułatwi uzyskanie odpowiedniej konsystencji i dostarczy do skóry witamin.

2/Maseczka z witaminą A+E.

Gotowe krople witaminowe A+E rozprowadź równomiernie na skórze twarzy. Dodatkowo dla lepszego efektu możesz zastosować parówkę. Umieść głowę nad pojemnikiem z gorącą wodą z dodatkiem ziół czy olejków aromatycznych (np. cytrynowy, lub z mięty pieprzowej), gdyż uodparniają organizm i usprawniają oddychanie. Pamiętaj jednak, by para wodna tylko lekko ogrzewała twarz. W przypadku skóry z rozszerzonymi naczynkami użycie kąpieli wodnej nie jest wskazane. Maseczka ta działa stymulująco na regenerację komórek naskórka, uelastycznia go, zatrzymuje jego nawilżenie i działa antyoksydacyjnie. Polecana dla każdej cery, także dla tłustej, gdyż natłuszczenie naskórka reguluje proces wydzielania sebum.


3/Maseczka z twarogu i miodu.

3 łyżki twarogu wymieszaj dokładnie z łyżka miodu i nałóż na twarz. Proteiny i tłuszcze zawarte w twarogu pozostawiają skórę miękką w dotyku i elastyczną, a miód dostarcza wielu mikroelementów. Maska nadaje się doskonale także na usta. Polecana dla każdej cery, oprócz naczyniowej, gdzie miód może prowadzić do podrażnień. Zamiast miodu można dodać kilka kropel cytryny.


7. Młodzież po zapoznaniu się z przepisami , wykonuje maseczkę z produktów dostarczonych przez wychowawcę.

8. Podsumowanie.

Na zakończenie wychowankowie wypowiadają się na temat przeprowadzonych zajęć. Zgłaszają swoje uwagi.

Julianna Nosalska
Renata Sadowska Mudziuk
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5130


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.