Katalog

Henryka Noetzel
Język niemiecki, Scenariusze

"In der Stadt - Gespräche" - scenariusz lekcji.

- n +

Klasa: III B LE
Stan klasy - grupa I: 19
Data: ....................

Pomoce dydaktyczne:

taśma mono z nagraniem piosenki "In der Stadt"
  • taśma video z filmem "Hallo aus Berlin"
  • rzutnik pisma
  • tablica
  • foliogram z planem miasta
  • fragmenty planu miasta - kserokopie
  • kserokopie dialogu z filmu (pocięte na paski oddzielnych, nieuporządkowanych wypowiedzi)
Ogólny cel kształcenia
  • uczeń nie straci orientacji w obcym mieście, uzyska potrzebne informacje
  • skutecznie udzieli informacji pytającemu o drogę w znanym sobie terenie
Cele operacyjne:

wiadomości
  • uczeń zapamiętuje podstawowe słownictwo i konstrukcje zdaniowe potrzebne do wyjaśnienia drogi
umiejętności w komunikacji językowej
  1. uczeń rozumie proste wypowiedzi osoby wyjaśniającej drogę do wybranego celu w obcym mieście
  2. posiada sprawność inicjowania, podtrzymywania i kończenia rozmowy w sytuacji wskazywania drogi;
Potrafi:
  • spytać o drogę
  • wskazać drogę w znanym sobie terenie
  • wskazać drogę na planie miasta
  • poprosić o ponowne, szczegółowe wyjaśnienie drogi
  • stosować odpowiednie środki językowe
cele wychowawcze
  • uczeń potrafi nawiązać kontakt z cudzoziemcem
  • potrafi podtrzymać rozmowę
  • nie obawia się prosić o wielokrotne powtórzenie wypowiedzi
  • potrafi współpracować w grupie
Przebieg lekcji

Faza wstępna
  • powitanie
  • sprawdzenie listy obecności
  • sprawdzenie i ocena zadania domowego: a) piosenka b) odpowiedzi na pytania z piosenki
Faza prezentacji

nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i celami lekcji

Zadanie1

  • nauczyciel przydziela kartki z dialogiem- nieuporządkowane sekwencje dialogowe
  • uczniowie:
    porządkują dialog przed oglądaniem filmu,
    oglądają film bez patrzenia na kartki,
    oglądają film i porządkują dialog,
    czytają głośno swoją propozycję uporządkowania dialogu;
    Faza ćwiczeń
    • uczniowie ćwiczą czytanie na role - miedzy sobą, potem 1-2 razy głośno na forum
    Zadanie 2

  • nauczyciel przydziela kserokopie z fragmentem planu miasta
  • uczniowie

    zaznaczają na planie opisaną w dialogu trasę,
    pokazują ją na planie, opisując jak w dialogu- folia;

    Zadanie 3
    • nauczyciel dzieli klasę na grupy 2-osobowe
    • nauczyciel pisze na tablicy: Friedrich- Wilhelm Strasse --------- Mollstr. i wyjaśnia zadanie
    • Uczniowie pytają o drogę powrotną i opisują ją pokazując na planie miasta
    Podsumowanie
    • nauczyciel przypomina postawione cele lekcji, uczniowie oceniają czy zostały spełnione
    • nauczyciel dokonuje oceny aktywności uczniów
    Zadanie domowe
    • nauczyć się czytać dialog z filmu
    • umieć wskazać drogę z Mollstr do Friedr. Str. i z powrotem
    • przygotować dialog pisemnie i ustnie: trasa Mollstr-----Kastanienalleee
    • znać wzory zdaniowe potrzebne do wskazywania drogi i pytania o drogę

    Opracowanie: Henryka Noetzel

  • Wyświetleń: 4128


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.