Katalog

Bartosz Tymiński
Różne, Artykuły

Odbicia symetryczne.

- n +

Pomimo tego, że podobne ćwiczenia mogliście wykonywać na lekcjach matematyki w klasie czwartej czy piątej, a potem jeszcze w gimnazjum, polecam serię zadań, które polegają na dopisywaniu, dorysowywaniu i szybkim poruszaniu się w świecie symetrii. Celem tej serii ćwiczeń jest nie tylko poprawienie pamięci, nie tylko chwila relaksu - ale niezwykle pożyteczne spędzenie czasu, podczas którego Wasz umysł zacznie pracować, a Wy przekonacie się, jaką macie orientację w przestrzeni. Ponadto, wykonując zalecone ćwiczenia będziecie aktywizowali obie półkule Waszych mózgów. Leonardo da Vinci tak pisał w "Traktacie o malarstwie": "(...) gdy malujesz, powinieneś mieć pod ręką płaskie zwierciadło i często oglądać w nim swe dzieło. Jeśli bowiem ujrzysz je w odwróconym odbiciu, wyda ci się jakoby wykonane ręką cudzą i lepiej osądzisz swe błędy" [za: Michael J. Gleb Myśleć jak Leonardo da Vinci]. Praca obiema rękami zmusza do lepszej niż zazwyczaj koncentracji. A teraz ćwiczenia:

Jeżeli jesteś praworęczny, wykonuj te ćwiczenia ręką prawą; jeśli jesteś leworęczny - ręką lewą.

Ćwiczenie

Weź czystą kartę gładkiego papieru i zegnij ją na pół tak, aby odznaczyła się linia. Po lewej stronie kartki zapisz dowolne zdanie - ale nie za długie, np.:

Ćwiczenie czyni mistrza

Teraz, po drugiej stronie kartki napisz to zdanie od strony lewej do prawej, ale w odbiciu symetrycznym. Powinno to wyglądać tak:

Ćwiczenie czyni mistrza azrtsim inyzc einezciwĆ


Ale uwaga, odbijamy symetrycznie nie litery, tylko ich kolejność. Litery tym samym zachowują swój kształt. Jedynie wyrazy nie brzmią jak w naszym języku. Można się sprawdzić i przeczytać je od prawej do lewej strony.

Ćwiczenie to można powtórzyć dla wyrazów, zdań - jednak początkowo polecałbym zdania niezbyt rozbudowane. Przy serii tych ćwiczeń wskazane jest aby:
  1. nie rozpisywać się tylko jednego dnia
  2. polecam systematyczną i krótką pracę np.: 10-15 minut co dwa dni.
  3. po tygodniu można spróbować pewnych modyfikacji tego ćwiczenia. Kiedy ćwiczenie to okaże się już tak łatwe, że nie będzie sprawiało Wam najmniejszych problemów możecie wykonać je w inny sposób:
Zapiszcie na jednej kartce zdanie, po czy odbicie tego zdania wykonajcie na innej kartce, ale tak, aby nie patrzeć na pierwowzór. Na wykonanie tej wersji ćwiczenia możecie poświęcić dwie lub trzy sesje 15 minutowe. Możecie jednak wykonywać je w przyszłości w dowolnej chwili - czy to dla rozrywki czy z nudów.

Ci z Was, którzy przebrnęli przez poprzednie ćwiczenia, mogą spróbować najtrudniejszej wersji. Zapiszcie na jednej kartce zdanie, po czym wykonajcie odbicie tego zdania na innej kartce, ale z zamkniętymi oczami - to ćwiczenie wymaga już dużej wprawy i cierpliwości, szczególnie przy trudnych słowach lub dłuższych zdaniach.

Zatem pamiętajcie - zaczynacie od najprostszej wersji, a dopiero potem wprowadzacie pewne modyfikacje. Znajdą się pewnie i tacy, którzy będą od razu chcieli spróbować tej najtrudniejszej wersji - zdecydowanie odradzam. Cała sztuka polega na stopniowym opanowywaniu pewnych umiejętności, a zatem róbcie wszystko w podanej kolejności - tylko wtedy ćwiczenia mają rzeczywiście sens.

Powodzenia - czekam na komentarze i uwagi.

Opracowanie: Bartosz Tymiński

Wyświetleń: 1405


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.