|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Katalog Klaudia Rolnik Matematyka, Scenariusze "Zbieranie i porządkowanie danych" - scenariusz z elementami statystyki.W dzisiejszych czasach "bombardowani" jesteśmy informacjami podawanymi w różny sposób i w różnej formie. Gazety codzienne, wiadomości w dziennikach telewizyjnych podają notowania giełdowe, kursy walut, sondaże opinii publicznej dotyczące zbliżających się wyborów itp. Niestety, informacje te nie zawsze i nie dla wszystkich są zrozumiałe i czytelne. Współczesny człowiek musi umieć się w nich poruszać. Nasz uczeń musi umieć czytać dane, odnieść się do nich krytycznie. Cele lekcji: Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
Brystol, karty pracy, pisaki Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego (5 min) 2. Faza wprowadzająca
a) Podział klasy na 5 - cio osobowe grupy. Ustalenie zasad pracy, prezentacji oraz sposobu oceniania. Uczniowie otrzymują Karty pracy do samodzielnego uzupełnienia (wypełnienie karty po rozwiązaniu zadania) b) Polecenie dla grup (Każda grupa otrzymuje treść zadania na kartkach) (5 min) Ćwiczenie 1: Pewien inwestor giełdowy planował zakup akcji jednej z dwóch firm. Aby podjąć trafną decyzję, postanowił porównać wykresy przedstawiające zmiany dochodów tych przedsiębiorstw. ![]() ![]() Którą z firm, opierając się na analizie wykresów, warto polecić inwestorowi i dlaczego? c) Reprezentanci grup przedstawiają wyniki pracy grupy. Ćwiczenie 2: Analizując wykresy przedstawcie wyniki w poniższej tabeli:
W czasie kiedy uczniowie wypełniają tabelkę wieszamy na tablicy tę samą tabelę napisaną na brystolu. Reprezentanci grup przedstawiają wyniki pracy swojej grupy. Następnie wspólnie uzupełniamy tabelę na tablicy. d) Ćwiczenie 3: Na brystolu, który macie na stoliku, przedstawcie w postaci diagramu słupkowego dane zgromadzone w ćwiczeniu 2. Reprezentant grupy przedstawia wyniki pracy grupy. Uczniowie wybierają najlepiej wykonany diagram. 4. Podsumowanie
Zadanie nr 2 (Treść zadania domowego została podana na karcie pracy.) Zadanie 1. Pewien inwestor giełdowy planował zakup akcji jednej z dwóch firm. Aby podjąć trafną decyzję, postanowił porównać wykresy przedstawiające zmiany dochodów tych przedsiębiorstw. ![]() ![]() Analizując wykresy przedstaw wyniki w poniższej tabeli:
Wyniki przedstaw na diagramie słupkowym. Zadanie 2. Kurs marki zachodnioniemieckiej w ostatnich czterech miesiącach przedstawiał się następująco: ![]() Analizując dane z wykresu uzupełnij tabelę:
Na następną lekcję możemy poprosić uczniów o przyniesienie wycinków prasowych z wykresami czy diagramami i wspólnie przeanalizować je na lekcji. Opracowanie: mgr Klaudia Rolnik Wyświetleń: 3161
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |