Katalog

Janina Flis, Paweł Mikos
Geografia, Scenariusze

Praktyczne wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego - analiza danych demograficznych Europy.

- n +

Konspekt do lekcji z geografii i informatyki w kl. IIB przeprowadzonej w dn. 29.05.2001r.

Dział programu:

geografia - Europa - zagadnienia ogólne.
informatyka - znajomość i obsługa arkusza kalkulacyjnego i edytora tekstu.

I. Cele lekcji:

uczeń wie (zna):

liczbę ludności Europy, jej procentowy udział w liczbie ludności świata,
  • że liczba ludności Europy wzrasta bardzo powoli,
  • zna najludniejsze państwa Europy,
  • zna największe i najmniejsze państwa Europy,
  • zna obszary najgęściej i najsłabiej zaludnione,
  • zna podstawowe zasady pracy z komputerem i drukarka sieciową,
  • zna zasadę posługiwania się pakietem MS OFFICE 2000, a w szczególności edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym.
uczeń potrafi (rozumie):
  • wskazać przyczynę powolnego wzrostu liczby ludności Europy, a spadku jej udziału w ogólnej liczbie ludności świata (jego związek z przyrostem naturalnym),
  • pokazać na mapie najludniejsze, największe i najmniejsze państwa Europy,
  • potrafi interpretować i analizować dane statystyczne i wykresy, wyciągać prawidłowe wnioski,
  • analizować mapy tematyczne oraz wykorzystać w pracy znane już sobie wiadomości oraz pracować z podręcznikiem,
  • potrafi wytłumaczyć nierównomierne rozmieszczenie ludności, podać przyczyny oraz wykazać wpływ środowiska przyrodniczego na rozmieszczenie ludności,
  • potrafi wyciągać prawidłowe wnioski i je zapisać,
  • potrafi pracować w grupie, organizować sobie pracę
  • potrafi posługiwać się edytorem tekstu WORD 2000 i arkuszem kalkulacyjnym,
  • wykorzystuje możliwości korzystania ze schowka sieciowego,
  • dokonać graficznej prezentacji danych /wykresy/,
  • potrafi zapisać plik na dyskietce uczniowskiej,
  • posługiwać się drukarką atramentową
II. Metoda:
  • problemowa - aktywizująca,
  • problemowa - analiza,
  • aktywna praca z komputerem.
III. Forma pracy:

praca w grupach.

IV. Środki dydaktyczne:

komputery (programy - arkusz kalkulacyjny MS EXCEL 2000, MS WORD 2000- edytor tekstu), mapa rozmieszczenia ludności, podręczniki, atlasy, dane statystyczne dotyczące powyższego zagadnienia, tematy do pracy w grupach z podanymi tematami, zagadnieniami i danymi statystycznymi.

Przebieg lekcji

I. Część wstępna.
  1. Sprawy organizacyjne - sprawdzenie obecności, wpisanie tematu do dziennika.
  2. Wprowadzenie do tematu.
    • praca z arkuszem kalkulacyjnym i edytorem tekstu w związku z opracowaniem zagadnień demograficznych dotyczących ludności Europy,
    • zapisanie tematu lekcji na tablicy,
II. Część właściwa.
  1. Przypomnienie zasad związanych z pracą na komputerze, z edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym.
  2. Przypomnienie podstawowych pojęć w związku z powyższymi zagadnieniami.
  3. Przygotowanie komputerów do pracy, wejście w arkusz kalkulacyjny.
  4. Wprowadzenie do zagadnień związanych z podstawowymi pojęciami demograficznymi:
    • przypomnienie pojęć: gęstość zaludnienia, przyrost naturalny, czynników wpływających na rozmieszczenie ludności, wskaźnik urbanizacji - procentowy udział ludności miejskiej w ogólnej liczbie ludności,
    • przygotowanie atlasów i podręczników,
    • podział na grupy i rozdanie tematów do pracy.

Gr. I Analiza ludności Europy na tle ludności świata na podstawie danych statystycznych.
  • wzrost ludności w latach 1900 - 1995
  • % udział ludności Europy w stosunku do ludności świata
  • wzrost ludności Europy i świata w mln i w % w latach 1900 - 1995 (własne obliczenia)
  • przyczyny takiej sytuacji, porównywanie danych
  • przyrost naturalny ludności w Europie w latach 1900 - 1995
Gr. II Europa się starzeje.
  • uwzględnienie wzrostu ludności Europy i świata w mln i w %
  • uwzględnienie przyrostu naturalnego w krajach Europy
  • porównywanie danych, wykorzystanie znanych dotychczas wiadomości i wyciągnięcie prawidłowych wniosków
Gr. III Wielkość państw Europy pod względem powierzchni i liczby ludności.
  • Wyszukanie państw największych pod względem liczby ludności
  • wyszukanie najludniejszych państw Europy
  • porównanie danych
  • państwa Europy i ich charakterystyka na podstawie tekstu w podręczniku "Mapa polityczna Europy"
Gr. IV Gęstość zaludnienia w krajach Europy.
  • analiza gęstości zaludnienia w poszczególnych krajach na podstawie danych statystycznych
  • miejsca najbardziej i najmniej zaludnione w Europie
  • wyszukanie przyczyn takiej sytuacji ( czynniki geograficzne wpływające na rozmieszczenie ludności - które w głównej mierze decydują o największym zaludnieniu , a które o najmniejszym).
Każda grupa w swojej pracy ma przedstawić dane w tabelach statystycznych i na wykresach i przedstawić właściwe wnioski. Grupa dokonuje zapisu swojej pracy na dyskietce uczniowskiej. Każda grupa ma wybrać osobę, która przedstawi i podsumuje pracę grupy dla reszty uczniów.

5. Podsumowanie lekcji:
  1. każda grupa w swojej pracy ma przedstawić dane w tabelach statystycznych i na wykresach i przedstawić w swojej właściwe wnioski.
  2. każda grupa ma wybrać osobę, która przedstawi i podsumuje pracę grupy dla reszty uczniów
  3. na zakończenie wybrane zostaną 3 najlepsze prace pod względem merytorycznym, estetycznym, za które uczniowie otrzymają oceny celujące lub bdb, pozostali uczniowie otrzymają ocenę dobrą.
W przypadku nie dokończenia pracy ocenę dostateczną.

Najciekawsze i najwyżej ocenione prace zostają przez uczniów wydrukowane

Opracowanie: Mgr Janina Flis - nauczyciel geografii
Mgr Paweł Mikos - nauczyciel informatyki
Gimnazjum nr 1
Dąbrowa Tarnowska

Wyświetleń: 4200


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.